Miód jako lek na rany
Szwedzcy naukowcy odkryli niedawno 13 unikalnych bakterii kwasu mlekowego w świeżym miodzie które są silnie aktywne przeciwko kilku zjadliwym ludzkim patogenom, w tym gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus MRSA). Odkrycie to sugeruje, że pszczoły miodne mogą być cennymi pomocnikami w ogarnięciu MRSA.
Badacze, kierowani przez Tobiasa Olofsson, z Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Uniwersytet w Lund sugerują, że te unikalne symbionty mikroorganizmów znalezionych w żołądkach miodnych pszczół, a także w miodzie, mogłyby być użyte jako alternatywa dla antybiotyków.
Dr Olofsson bada pszczoły miodne od 10 lat. Badania wykazały, że około 40 szczepów bakterii kwasu mlekowego znajduje się w żołądku pszczół miodnych, a 13 z nich to są unikalne Lactobacilus i Bifidobacterium, które rozmnażają się i są przenoszone do samego miodu (108 LAB na gram miodu).
Naukowcy pobrali te probiotyczne organizmy z trzech różnych typów pszczół miodnych i sprawdzili je na kilku lekoopornych patogenach pobranych z zakażonych ludzkich ran. Obejmowały one oporne na metycylinę Staphylococcus aureus (MRSA), Pseudomonas aeruginosa i oporne na wankomycynę Enterococcus (VRE). Przetestowali również szereg konwencjonalnych antybiotyków przeciwko tym samym patogenom.
Mikrobiota pszczół miodnych wykazywała wyraźną aktywność w hamowaniu wzrostu patogenów i w większości przypadków przewyższała antybiotyki.
„Możemy postawić hipotezę, że bakterie kwasu mlekowego (LAB) są w tym przypadku lepsze lub tak samo skuteczne, jak wiele powszechnie stosowanych obecnie antybiotyków w leczeniu ran. W połączeniu, 13 LAB ma kolejną przewagę nad antybiotykami: szerokie spektrum przeciwko szerokiej gamie patogenów. Jak wiemy teraz, wiele antybiotyków działa tylko na określone bakterie. ”- dr Oloffson
Spośród 13 badanych organizmów Lactobacillus mellifer Bin4 zahamował wszystkie 14 badanych patogenów, a L. kunkeei Fhon2 wykazał najsilniejszą aktywność antybiotykową.1 Ale dr Olofsson podkreślił, że to synergia różnych organizmów obecnych w miodzie ma największy potencjał gojenia się ran i kontroli infekcji.
Właściwości przeciwdrobnoustrojowe mikrobów pochodzących z miodu lub pszczoły miodnej nie zostały jeszcze wykazane w rzeczywistych badaniach na ludziach, ale zostały one przetestowane na koniach z przewlekłymi zakażonymi ranami. Dziesięć koni leczono miejscowo miodem wzbogaconym LAB, a badacze zaobserwowali szybkie ustąpienie przewlekłych ran.
Prace dr Olafssona to nowy rozdział w historii medycyny naturalnej. Miód od tysiącleci jest używany na całym świecie jako naturalny środek przeciwdrobnoustrojowy. Wysoka zawartość cukru, niska kwasowość i mała zawartość wody stanowią barierę dla aktywności mikroorganizmów. W wielu badaniach naukowcy używali miodu do skutecznego hamowania wzrostu „szerokiej gamy bakterii, grzybów, pierwotniaków i wirusów”.2
Poprzednie badania sugerowały, że jednym z głównych czynników przyczyniających się do aktywności przeciwbakteryjnej miodu jest nadtlenek wodoru. Kiedy większość miodu jest rozcieńczona, enzym oksydaza glukozowa jest aktywowany i utlenia glukozę do kwasu glukonowego i nadtlenku wodoru.3
Praca Uniwersytetu w Lund, charakteryzuje antypatogenne działanie pałeczek kwasu mlekowego nadając nowy wymiar naszemu zrozumieniu tego „cudu” natury.
Pamiętajmy, że im świeższy i mniej przetworzony miód, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie miał silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Wysoko rafinowany, przetworzony miód prawdopodobnie nie jest aktywny. Kupujmy go zawsze od zaufanego pszczelarza.
Artykuły są posegregowane tematycznie, wyszukiwarka. Jeżeli chce sie szybko znaleźć informacje na konkretny temat to nie ma z tym problemu.