Hemoroidy

Hemoroidy to nazwa potoczna i dość dobrze znana. Niektórym osobom, aż za dobrze. Prawidłowa nazwa to guzki krwawnicze lub żylaki odbytu. Przypadłość ta, potrafi dopaść każdego. Szacuje się, że co drugi Polak cierpi z tego powodu. I nad tym tematem pochylę się bardziej…ponieważ dostaję dużo meili – co i jak robić, aby przeszło.

Hemoroidy, nie wiedzieć czemu są dość wstydliwą przypadłością. Na początku, to zwykła dysfunkcja, ale po pewnym czasie może przejść w stan chorobowy. Uprzykrza życie i sprawia spory dyskomfort.

Medycyna akademicka ma kilka metod leczenia hemoroidów tj. gumkowanie, laseroterapia, skleroterapia czy też operacja. Jednak medycyna naturalna też posiada całkiem spory arsenał ziół, maści, witamin, ćwiczenia czy nawet domową krioterapię, aby się ich pozbyć.

Przyczyn powstawania hemoroidów może być całe mnóstwo. Najczęstsze to:

  • zbyt obcisła bielizna i przegrzewanie okolic odbytu
  • zbyt długa, siedząca praca (np. przy komputerze)
  • brak ruchu (powoduje zaburzenia ciśnienia w układzie żylnym okolic odbytu)
  • ciąża
  • zaparcia i wstrzymywanie wypróżnienia
  • kiepska dieta z dużą ilością węglowodanów
  • brak witamin i minerałów
  • zaburzenie mikroflory jelitowej
  • zbyt częste lewatywy

Na zabieg chirurgiczny zawsze jest czas. Wiele osób w swoim życiu przeszło już kilka takich zabiegów, więc jak widzisz nie jest to rozwiązanie problemu. Jeśli nie zmienisz diety, stylu życia, nie popracujesz nad psychiką, to ten „gość” nigdy się nie wyprowadzi.

Krwawiące hemoroidy
Hemoroidy nie zawsze krwawią. Gdy są to guzki zewnętrzne, to osoby które dużo pracują, ćwiczą, mogą przez bieliznę lub ucisk obetrzeć je i spowodować krwawienie. Pojawia się ranka i przy każdym nacisku leci odrobina krwi. Jak w takiej sytuacji sobie radzić?

Pierwsza rzecz – pozbywamy się uciskającej bielizny. Przewiewne szorty są najlepszym rozwiązaniem. Nie należy przegrzewać odbytu np. zbyt długo siedząc.

Do wypróżniania zawsze używać podpórki pod nogi i nie używać papieru toaletowego. Bezpieczniejsze i skuteczniejsze będzie podmycie się pod prysznicem. Możesz użyć szarego mydła. Zaczynasz od ciepłej wody, a potem przechodzisz na zimny prysznic i polewasz odbyt wodą przez min. 8 minut. I tak za każdym wypróżnieniem. Następnie należy delikatnie osuszyć odbyt i wsmarować maść.

Bardzo skutecznie działa użycie maści zawierającej nieżywe kultury bakterii Escherichia coli. Choć bakterie te nie są żywe, ale zawiesina zawiera składniki komórkowe oraz produkty przemiany materii tejże bakterii. Dzięki czemu następuje pobudzenie układu odpornościowego oraz uaktywnienie naturalnej reakcji obronnej na zakażenia.
Takie preparaty są dostępne w sprzedaży. Należy szukać takiego, który jest standaryzowany na określoną ilość bakterii.

Gdy już hemoroidy się podgoją to należy wzmocnić mięśnie. Polecam jedno z ćwiczeń które zaleca profesor Nieumywakin, czyli chodzenie na pośladkach. Guzki zaczynaja znikać z dnia na dzień. Maść oraz suplementacja również bardzo pomaga, ale „chodzenie na pośladkach” jest dopełnieniem całej kuracji.

Konieczne jest dostarczenie naparów z ziół, aby wzmocnić i uszczelnić naczynka. Na krwawiące hemoroidy polecam napar ze skrzypu polnego oraz napar z pokrzywy.

Napar z pokrzywy
Pokrzywa (Urtica Dioica) od wieków była stosowana w kuracjach oczyszczających, wzmacniających i regulujących. Posiada zdolność tamowania krwawień wewnętrznych (świetnie działa w synergii z krwawnikiem i skrzypem). Dzięki działaniu antybiotycznemu sprzyja gojeniu się ran i owrzodzeń.

Napar: Kopiastą łyżeczkę suszonych liści pokrzywy zalej wrzątkiem i pozostaw do naciągnięcia przez 15 minut. Przecedź i wypij ciepły.

Napar ze skrzypu
Skrzyp (Equisetum Arvense) to jedna z najstarszych roślin na świecie. Ks. Kneipp zalecał stosowanie skrzypu przy gnijących ranach, wrzodach, nowotworach. Dziś wiemy, że działa również skutecznie przy kamicy nerkowej, krwawieniu z dróg moczowych, zatrzymaniu moczu, krwawieniach z nosa, krwawych wymiotach, hemoroidach, wrzodach żołądka i dwunastnicy. W przypadku hemoroidów należy również stosować odwar ze skrzypu w nasiadówkach.

Napar: 2 łyżki zmielonego ziela skrzypu zalej szklanką wrzątku. Przykryj i zostaw do naciągnięcia przez godzinę. Potem przecedź i pij małymi łykami.

Uwaga: Jeśli stosujesz napar ze skrzypu, to koniecznie dostarcz witaminy z grupy B kompleks, a w szczególności tiaminę (B1). Bez suplementacji witaminami z grupy B, skrzyp można pić maksymalnie przez 3 tygodnie.

Mieszanki ziół
Zioła zawsze będą skuteczniejsze w działaniu gdy są łączone w mieszankach. W dobrych jakościowo mieszankach można zauważyć, pewien pojawiający się schemat, czyli określona (zawsze nieparzysta) ilość ziół w składzie (7, 9, 11). Ojciec Klimuszko w swoich notatkach pisał, że nie jest to żaden zabobon tylko przemyślane zastosowanie.

Kup w aptece lub sklepie zielarskim:

  • skrzyp polny
  • rdest ptasi
  • korzeń prawoślazu
  • liść szałwi
  • liść pokrzywy

Wszytko wymieszaj w równych proporcjach i łyżkę takiej mieszanki zaparzaj codziennie przez 14 dni. Czas parzenia 15 minut pod przykryciem.

Mieszanka ziół nr 2
Tasznik, liście maliny oraz owoce wawrzynu wymieszaj w równych proporcjach (np. po 10g). Łyżkę mieszanki maceruj w szklance zimnej wody przez 5 godzin. Pij 2-3 razy dziennie od 0,5 do 1 szklanki.

Przyprawy
Choć są wskazane to nie wszystkie powinieneś stosować. Unikaj ostrych przypraw tj. pieprz, papryczka chili, chrzan, wasabi. Są one bardzo przydatne do utrzymania organizmu w zdrowiu, ale nie w przypadku zaostrzenia hemoroidów. „Wchodzą” i „wychodzą” tak samo pikantnie. Unikaj więc pikantnych dań, sosów i nie stosuj również takich przypraw.

Suplementacja
Suplementację podzieliłem na dwie części: wewnętrzną i zewnętrzną.

Suplementacja wewnętrzna:

  • witamina C: 2 g
  • witamina E: 400 – 1000 IU
  • MSM: 2 g
  • OPC: min. 400 mg
  • Diosmina:  500 mg
  • cynk: 30 mg
  • magnez: 350 mg jonów magnezu
  • probiotyk
  • soki i smoothie: borówka amerykańska, jeżyna, banan, jabłko, awokado
  • nawodnienie: woda + sól nieoczyszczona (kłodawska, himalajska)
  • napary do picia: skrzyp polny, pokrzywa, mniszek, kasztanowiec zwyczajny, rdest ptasi, liść szałwi, korzeń prawoślazu.
  • sól: kryształek soli od razu po jedzeniu oraz drugi godzinę później

Suplementacja zewnętrzna:

  • witamina E
  • maść
  • nasiadówki

Co oferuje natura?

Witamina E
Bardzo szybko eliminuje swędzenie i pomaga zagoić się rankom jeśli hemoroidy krwawią. Witaminę E wcieraj tylko wtedy kiedy odbyt jest całkowicie suchy. Weź prysznic, osusz delikatnie ręcznikiem odbyt i poczekaj jeszcze z 10 minut. Następnie nakłuj kapsułkę i niewielką ilość witaminy E wsmaruj w guzki krwawnicze. Swędzenie powinno bardzo szybko ustąpić.

Skuteczność tej kuracji jest wtedy, gdy stosuje się ją 2 -3 razy dziennie.

Błonnik
Większość dostępnych kuracji zaleca stosowanie w diecie zwiększonej ilości błonnika. Jednak nie mówi się jakiego rodzaju ma to być błonnik. W przypadku każdych hemoroidów powinno się stosować błonnik w postaci pektyn np. jabłkowych. Wszelkiego rodzaju nasiona bardzo często robią więcej szkody niż pożytku. Po prostu, pęczniejąc za bardzo podrażniają przy wypróżnianiu odbyt (a tego przecież nie chcemy). Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody, to stolec będzie twardy. Gdy dodasz do tego błonnik w ziarnach, to tylko sobie zaszkodzisz.

Woda
Pijąc wystarczająco dużo wody, pozbywasz się zatwardzeń. To właśnie w jelicie grubym większość wody jest odzyskiwana przez nasz organizm. W samym stolcu jest jej stosunkowo niewiele. Człowiek da radę wydalić nawet bardzo twardy stolec, ale nie w chwili gdy hemoroidy dały o sobie znać.
Jak już wiesz z wcześniejszych rozdziałów, okrężnica musi być odpowiednio nawodniona. Inaczej nie wyłączy się „alarm odwodnieniowy”.

Ćwiczenia
Oprócz stosowania odpowiednich suplementów warto stosować ćwiczenia. Każde ćwiczenie skuteczne w tej dolegliwości polega na wzmocnieniu mięśni odbytu i cofnięciu się hemoroidów. Możesz je wykonywać tak często jak będziesz chciał. Najprostsza technika polega na ściskaniu pośladków, tak jak podczas wstrzymywania wypróżnienia. Kilka razy dziennie, przez 2 -3 minuty i po pewnym czasie zapomnisz o hemoroidach.

Inne, a również skuteczne ćwiczenie wykonuje się w następujący sposób. Połóż się na brzuchu, pod dolną partię połóż małą poduszkę lub wałek, tak aby unieść odbyt delikatnie do góry. Przez 3 minuty wykonuj głębokie oddechy ustami. Przy każdym wydechu wciągnij do środka wylot odbytnicy. Chwilę przytrzymaj (2-3 sekundy), rozluźnij i powtórz.

Krioterapia
To popularna i dość skuteczna metoda na hemoroidy. Można kupić w aptece sztyft który wkłada się na dwie godziny do lodówki i po zmrożeniu można go zastosować. Gdy ktoś nie ma takiego sztyftu to może sam go sobie zrobić. Wystarczy wziąć gumową rękawiczkę do sprzątania. Wlej wodę do wysokości palców i zakręć na końcu każdego z nich supełek.
Wodę wlewaj pojedynczo do każdego palca i zawiązuj. Gdy napełnisz wszystkie palce rękawiczki wodą, to odetnij je i włóż do zamrażalki. Po zamrożeniu możesz ich użyć. Należy włożyć do odbytu tak aby 1/3 wystawała na zewnątrz i potrzymać, aż woda się rozpuści. W wielu przypadkach wystarczy 6 – 7 zabiegów, aby pozbyć się hemoroidów.

Nasiadówki
Najbardziej popularna i co najważniejsze skuteczna metoda. W kuracji przeciwko hemoroidom większość osób zaleca stosowanie nasiadówek z kory dębu. Jest to skuteczna metoda, ale jeszcze skuteczniej zadziała taka mieszanka:
– kora kasztanowca (Cortex Hippocastani): 100g
– kora dębowa (Cortex Quercus): 100g
– kwiat tawuły (Flos Ulmariae): 50g
– ziele szałwi (Hb. Salvae): 50g
– ziele rdestu ptasiego (Hb. Polygone av.): 50g

Przygotuj 2 litry zimnej wody i wsyp 3 łyżki stołowe mieszanki. Gotuj na wolnym ogniu przez 10 minut. Zdejmij z ognia i pozostaw do ostygnięcia. Do nasiadówki odwar powinien mieć temperaturę ok 30 stopni.

Jeśli nie masz ziół, to zrób najprostszą nasiadówką jaka jest czyli: czysta, zimna woda. Należy nalać zimnej wody do miednicy i siedzieć w niej przez 15 minut. Hemoroidy po woli będą ustępować. W niektórych przypadkach już po 3 tygodniach człowiek uwalnia się od tej przypadłości.

Kremy i maści
W sprzedaży znajduje się dość duża ilość różnego rodzaju maści i kremów. Najszybciej zadziałają one w początkowej fazie, choć warto ich używać również, gdy hemoroidy są w fazie zaawansowanej.

Maści które są skuteczne zawierają:
– oczar
– nagietek
– gorzknik kanadyjski
– dziurawiec
– wyciąg z kasztanowca
– bakterie Escherichia coli

Błędem jest nakładanie zbyt dużej ilości maści, gdyż większość i tak zostanie na bieliźnie. Niewielką ilość maści należy dobrze wetrzeć w hemoroidy i najbliższą okolicę (jeśli są zewnętrzne) lub wprowadzić za pomocą aplikatora jeśli są wewnętrzne. Pochodzić przez kilka minut nie nakładając bielizny, aby maść się lepiej wchłonęła.

Domowe czopki
Skuteczne i wg. mnie potrzebne.
– z surowego ziemniaka
– z oleju kokosowego

Należy wziąć surowy ziemniak i wyciąć nożem czopek o grubości palca. Wieczorem, przed snem należy włożyć go do odbytu. Można z nim spać. Kurację taką należy stosować codziennie przez 7-10 dni.

Czopek z oleju kokosowego jest trudniejszy do wykonania. Aby ułatwić jego wykonanie warto kupić tzw. formę do czopków. Olej kokosowy należy podgrzać w kąpieli wodnej, aby stał się płynny i przelać do formy na czopki. Włożyć do lodówki i poczekać, aż zgęstnieje. Stosować codziennie po każdym wypróżnieniu oraz przed snem.

Olej kokosowy ma „cudowne” właściwości przeciwzapalne. Przy okazji będzie bardzo pomocny przy zatwardzeniach.

Sól
Według rosyjskiego uzdrowiciela Borysa Bołotowa, aby pozbyć się hemoroidów należy po każdym posiłku położyć na język kryształek soli, poczekać aż się rozpuści i połknąć. Kolejny kryształek należy przyjąć godzinę później. Sól wzmacnia wydzielanie kwasu solnego przez żołądek i ułatwia trawienie pokarmów. Ma to sens ponieważ, gdy żołądek wytwarza odpowiednią ilość soków trawiennych, to nie zostaje zachwiana równowaga pH w jelitach. Dlatego, każde wzmocnienie kwasu solnego czy to betainą czy octem jabłkowym będzie również skuteczne w przypadku hemoroidów.

Inne kuracje
Po ustaniu hemoroidów należy koniecznie zadbać o jelito grube. Oczyścić je np. za pomocą serii lewatyw, soków, kuracji św. Hildegardy (miód gruszkowy z wszewłogą łac. Meum athamanticum).

Można się pokusić i wykonać badanie mikroflory jelitowej, aby dobrać odpowiednie probiotyki wzmacniające jelito grube.

Back to top button