MSM – po prostu siarka

//MSM – po prostu siarka

MSM – po prostu siarka

Dzisiejszy wpis będzie o mało znanym naturalnym związku jakim jest MSM. Dla mnie jest to podstawa każdej suplementacji. Nie ma znaczenia czy stosuje się go profilaktycznie czy „leczniczo”.

MSM to skrót od metylosulfonylometan czyli po prostu siarka organiczna. Występuje on w przyrodzie w świeżych warzywach, owocach, herbacie, produktach zbożowych oraz w świeżym krowim mleku. Niestety jest dość delikatny i bardzo łatwo go „zniszczyć” gotowaniem lub pasteryzacją. MSM traci się również przez zamrażanie oraz naświetlanie. Niestety, dziś warzywa i owoce się hoduje a nie uprawia. Proces konserwacji niszczy MSM praktycznie do zera.

Pasteryzowane mleko zawiera mniej niż 0,25 mg /litr MSM. Mniej więcej tyle samo MSM jest w mleku od krów sztucznie karmionych. Świeże mleko prosto od krowy która pasła się na pastwisku zawiera od 2 do 5 mg/litr MSM. Różnica jest ogromna.

MSM jest bezwonnym, białym proszkiem który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie.

Siarka organiczna (MSM) ma niesamowite właściwości profilaktyczne i terapeutyczne.  Odkrycie tych właściwości jest jednym z największych odkryć medycyny ortomolekularnej. Posiada właściwości odtruwające, detoksykujące, anaboliczne i odbudowujące.

W naszym organizmie poziom siarki wynosi średnio 0,2mg / kg. Dorosła osoba wydala dziennie (z moczem) od 4 do 11 mg MSM.

Jest kilka badań które sugerują, że spadek stężenia MSM w organizmie poniżej pewnego poziomu wiąże się z chronicznym zmęczeniem, depresją, obciążeniem fizycznym, psychicznym, zaburzeniem czynności narządów oraz dużą liczbą chorób degeneracyjnych.

Siarka w naszym organizmie
Po wapniu i fosforze, siarka jest trzecim najczęściej występującym minerałem w naszym organizmie. Dorosły mężczyzna średniego wzrostu i wadze 70kg ma w organizmie ok. 140 gramów siarki. Prawie połowa znajduje się w mięśniach, skórze i kościach.

Struktura białka
Nasz organizm produkuje około 80% aminokwasów, których potrzebuje. Pozostałe 20% aminokwasów musimy dostarczyć z pożywienia. Metionina i cysteina to dwa z nich, które tworzą grupę aminokwasów siarkowych.

Pochodna cysteiny – N-acetylocysteina jest wykorzystywana w medycynie przy zatruciach paracetamolem. Więcej na ten temat możesz przeczytać w innym moim wpisie: Paracetamol – realne zagrożenie

Każdy typ białka składa się z pewnego połączenia aminokwasów. Jeśli tych aminokwasów jest za mało, lub nie ma ich w cale, to organizm nie jest w stanie wytworzyć białek, hormonów itd. Siarka to kluczowy czynnik aby organizm mógł sam stworzyć niezbędne mu białka.

Paznokcie i włosy składają się z wytrzymałego białka o dużej zawartości siarki, ogólnie znanego jako keratyna. Bez odpowiedniej ilości MSM nie będą zdrowe i mocne.

Coraz więcej słyszy się o kolagenie. Jak mantrę powtarza się, że niezbędna jest witamina C, lizyna i prolina. Ale, aby kolagen był mocny potrzeba również siarki. To ta brakująca cegiełka. Wszystkie stawy, chrząstki, ścięgna potrzebują wody i siarki.

Wraz z wiekiem nasza tkanka elastyczna (skóra) traci swoją sprężystość. Niedobór siarki jest prawdopodobną przyczyna tego problemu. Konsekwencją są zesztywnienie mięśni i stawów, zmarszczenie skóry i zmniejszoną elastyczność tkanek płuc i naczyń krwionośnych.

Wszystkie komórki w naszym ciele są otoczone błoną. Silna błona komórkowa ma ogromne znaczenie dla zdrowia każdej komórki. Gdy ta błona jest słaba, wtedy np. nie jesteśmy w stanie się odpowiednio nawodnić.
Błona komórkowa jest tak stworzona, aby przepuszczać do środka niezbędne składniki komórkowe i wydalać odpady.

Bez odpowiedniej ilości siarki wszystkie połączenia pomiędzy komórkami tracą swoją elastyczność a błona komórkowa staje się twarda i mniej przepuszczalna. Oczywiście aby zachować dobrą kondycję błon komórkowych potrzeba również innych składników odżywczych np. kwasów omega 3, ale siarka odgrywa tutaj ogromne znaczenie.

Badania przeprowadzone przez dr Johanna Budwig wykazały, że zawierające siarkę aminokwasy w błonach komórkowych rezonują z podwójnymi połączeniami kwasów tłuszczowych, w wyniku czego uwalniają się elektrony. Energia ta jest użyta do prawidłowego bicia serca, stymulacji nerwów i skurcze mięśni.

MSM poprawia transport i dostawę wielu substancji odżywczych do i z komórek.

Dodatkowe eksperymenty z MSM zawierające znakowany radiologicznie związek siarki wykazał, że po spożyciu MSM wykazuje powiązanie z błoną śluzową. Wydaje się, MSM wiąże się z receptorami na powierzchni błony śluzowej w jelitach, układzie moczowo-płciowym i oddechowym. W ten sposób, MSM wzmacnia naturalną ochronę przed alergenami, pasożytami oraz toksynami zawartymi w powietrzu oraz pożywieniu. Toksyny są utleniane, a wolne rodniki eliminowane.

Bezpieczeństwo
MSM jest całkowicie pozbawiony skutków ubocznych. Bezpieczeństwo jest porównywalne ze szklanką wody. Przyjmowany w dawce 40 gramów na dobę, nie wykazuje żadnych objawów toksyczności.

Dawka śmiertelna testowana na myszach wynosi ponad 20 gramów na kg masy ciała. U człowieka byłoby to ok 1,5 kg na dobę. To 6 razy więcej niż dawka śmiertelna soli (ok. 200 gramów) .

W ciągu 24 godzin po zażyciu MSM dociera do prawie wszystkich tkanek ciała, a ta część która nie zostanie poddana procesowi przemiany materii, jest wydalana po 96 godzinach.

Na co pomaga MSM
Dr Stanley Jakob opisał przypadki osób gdzie podanie 5, 10 i 30 gramów MSM dziennie usunęło lub znacznie zmniejszyło zmęczenie i ból w fibromialgii oraz innych stanach przewlekłego zmęczenia.

Badania przeprowadzone na ponad 18 000 pacjentów którzy cierpieli z powodu przewlekłego bólu. Około 70% osób doświadczyło niesamowitych korzyści po spożyciu MSM. Ból ustał całkowicie lub bardzo się zredukował.

Rodzaje bólu, które zostały z powodzeniem poddane działaniu MSM obejmują:
• Uszkodzenia ciała na skutek wypadków, oparzenia, skaleczeń itp.
• Choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów
• Fibromialgia
• Bóle pleców
• Bóle głowy, migreny
• Bóle mięśni
• Zapalenie kaletki
• Łokieć tenisisty i inne urazy sportowe
• Zespół cieśni
• Blizny z powodu operacji, oparzeń, wypadków, itp

MSM pomaga przy budowie mięśni, włosów, paznokci, skóry. Wzmacnia osłabione komórki, sprawiając, że ściany komórek stają się bardziej elastyczne. Stymuluje leczenie uszkodzonej skóry np. po operacjach, oparzeniach. Zewnętrzne stosowanie MSM na blizny bardzo często pozwala całkowicie je usunąć.

Paniom które cierpią na tzw. pajączki polecam MSM i witaminę C. W wielu przypadkach po 14 dniach odpowiedniej suplementacji pajączki „same” znikają i nie trzeba korzystać z laserowego zamykania naczynek.

MSM świetnie sprawdza się przy artrozie, bólach nerwu trójdzielnego i innych nerwobólach.

MSM i ból
MSM to naturalny sposób ograniczenia bólów i zapaleń, bez skutków ubocznych. MSM może dać tak samo dużą albo i większą ulgę, jak niektóre ze zwykłych środków przeciwbólowych. Tyle, że MSM nie działa tak szybko. Poprzez wzbogacenie tkanek organizmu siarką MSM już w ciągu kilku dni uzyskuje się wyczuwalne uśmierzenie bólów oraz przyrost energii.

Konsultując osoby ze zwyrodnieniem stawu kolanowego, po zastosowaniu dawki min. 6 gramów MSM na dobę bardzo szybko ustępuje ból oraz zmniejsza się stan zapalny. Znaczenie ma dawka MSM oraz synergia dodatkowych składników tj. witamina C czy OPC.

Efekt synergiczny
MSM jest uważany za wzmacniacz wielu witamin i innych składników odżywczych, takich jak witamina C, koenzym Q10, wszystkie witaminy z grupy B, witamina A, D i E, aminokwasy, selen, wapń, magnez i wiele innych.
MSM poprawia wychwyt komórkowych składników odżywczych i przedłuża ich działanie w organizmie.

MSM i witamina C
Walter Last, znany niemiecki biochemik uważa, że za pomocą MSM i witaminy C w postaci askorbinianu sodu jesteśmy w stanie bardzo poprawić (oczyścić) naszą krew. Skuteczność jest porównywalna, a czasami nawet większa niż ozonowanie krwi. Dzieje się tak dlatego, że witamina C i MSM tworzą pary redukcyjno-utleniające inaczej zwane pary redoks.

Aby efekt był NAJ, należy przyjmować witaminę C oraz MSM razem, np. 10 gramów witaminy C (askorbinianu sodu) oraz 10 gramów MSM. Polecam rozpuszczenie w litrze wody i popijanie małymi łykami przez cały dzień. Proszę tylko nie używać do tego plastikowych butelek po wodzie. Bez problemu w internecie da się kupić szklane butelki. Jeśli pracujemy w domu, to wystarczy szklany dzbanek albo słoik 🙂

Dlaczego napisałem, że do kuracji z MSM należy wykorzystywać askorbinian sodu. Formy buforowane są dużo bardziej korzystniejsze w chorobach nerek, problemach krążeniowych, nadciśnieniu czy retencji wody w organizmie. Alternatywnie można stosować kwas L-askorbinowy.

Choroby neurologiczne
Mózg jest bardzo wrażliwy na działanie toksyn takich jak np. metale ciężkie. Wiele z tych związków mają tendencję do gromadzenia się w komórkach nerwowych, w których mogą powodować poważne uszkodzenia czego wynikiem mogą być zaburzenia neurologiczne. MSM jest jednym z kilku przeciwutleniaczy, które mogą łatwo przechodzić przez barierę krew-mózg. Zapobiega i naprawia uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki i przywraca elastyczność i przepuszczalność błon komórkowych. To pozwala komórkom na rozpoczęcie wydalania produktów odpadowych.

Dawkowanie
Na początku suplementacji zawsze sprawdzamy jak podziała na nas minimalna dawka czyli np. gram MSM. Jeśli nie ma żadnych negatywnych odczuć, to następnego dnia zwiększamy do 3 – 5 gramów na dobę. Jeśli wszystko jest ok, to możemy zacząć „wysycanie” organizmu siarką. Ja polecam stosowanie 15 gramów na dobę w 3 dawkach, czyli 3x 5 gramów. Wysycanie trwa ok. czterech tygodni. Potem możemy zejść na dawkę podtrzymującą 3 – 5 gramów na dobę. Przy dłuższym stosowaniu wystarczy nawet gram na dobę.

Rozpuszczamy MSM w połowie szklanki wody i popijamy potem jeszcze jedną szklanką wody. Smaczne to to nie jest, ale czegóż się nie robi dla zdrowia 🙂 Najlepiej przyjmować na pół godziny przed jedzeniem.

Przeciwwskazania / Leki
MSM ma naturalne właściwości rozrzedzające krew, dlatego osoby stosujące leki np. warfarynę, aspirynę itp. powinny skonsultować stosowanie MSM z lekarzem prowadzącym.

Dotychczasowe badania informują, że niektóre osoby mogą doświadczyć delikatnego dyskomfortu jelitowego lub słabego rozwolnienia. Bardzo zbliżonego jak w przypadku przesycenia witaminą C. Gdy wystąpią takie objawy to należy zmniejszyć dawkę MSM.

Osoby, które są wrażliwe na siarczyny mogą także reagować na MSM. Zazwyczaj jest to spowodowane niedoborem molibdenu i można to przezwyciężyć suplementacją w ilości 500 mcg.

W rzadkich przypadkach może pojawić się wysypka skórna. Jest to związane z detoksykacją którą przyśpiesza MSM. Jeśli wystąpi taka reakcja, to zaprzestań na dzień lub dwa stosowanie siarki, a potem zacznij od małej dawki.

Podsumowanie
MSM może:
– zatrzymywać impulsy bólowe wzdłuż włókien nerwowych
– łagodzić zapalenia
– zwiększyć ilość krwi
– zredukować skurcze mięśni
– leczy uszkodzenia skóry
– wspomaga chelatację metali ciężkich
– działa przeciwpasożytniczo: Giardia lamblia, Rzęsistek pochwowy (łac. Trichomonas vaginalis)

MSM jest:
– analgetykiem (środkiem uśmierzającym ból)
– osłabia impulsy bólowe
– redukuje zapalenia
– rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi
– przechodzi przez membrany komórek ciała
– inhibitorem cholinesterazy (enzymu odpowiedzialnego za nadmierny transfer impulsów nerwowych z jednej komórki do drugiej.
– zwalcza bóle stawów i poprawia ich działanie
– zwalcza ból mięśni
– pomaga przy artretyzmie
– wzmacnia odporność na zapalenia
– wzmacnia tkankę łączną
– zwalcza osteoporozę
– przyśpiesza gojenie się ran i złamań
– usuwa zapalenie ścięgien i np. łokieć tenisisty
– zwiększa cyrkulację krwi
– wspomaga aktywność jelit
– wzmacnia błony śluzowe jelita i chroni przed wnikaniem antygenów w krwiobieg
– zwalcza insulinooporność
– obniża gromadzenie się kwasu mlekowego po ćwiczeniach
– ochrania przed rakiem piersi i jelit
– eliminuje alergie
– wzmacnia odporność na przeziębienia
– zwalcza migrenę
– nerwobóle
– poprawia koncentrację
– usuwa skutki nadmiernego stresu
– usuwa zmarszczki
– zwalcza trądzik i wysuszoną skórę
– poprawia stan włosów i paznokci
– poprawia elastyczność i wygląd skóry
– przyśpiesza gojenie się ran

Literatura:
– Walter Last – More Energy and Less Disease with Vitamin C and MSM
– http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-522-msm%20(methylsulfonylmethane).aspx?
– R. Franz – OPC – Fundament ludzkiego zdrowia
– Herschler, R.J.: Methylsulfonylmethane and Methods of Use. United States Patent 4,296,130: 1981.
– Herschler, R.J.: Methylsulfonylmethane in Dietary Products. United States Patent 4,616,039: 1986.
– Herschler, R.J.: Dietary Products and Uses Comprising Methylsulfonylmethane. United States Patent 4,863,748: 1989.
– Herschler, R.J.: MSM: a Nutrient for the Horse. Eq. Vet. Data, 1986.
– Mindell, E.L.: The MSM Miracle. Enhance Your Health with Organic Sulfur. Good Health Guides, Keats Publishing, Inc, Connecticut, USA: 1997.
– Ley, B.M.: The Forgotten Nutrient MSM: on Our Way Back to Health with Sulfur. Health Learning Handbooks, BL Publications, California: 1998.
– Owen, B.: Ask Dr. Bob?? Why MSM?? Health Hope Publishing House, California, 1997
– Jacob, S.W: The Current Status of MSM in Medicine. Am. Acad. Med. Prev., 1983.
– Jacob, S.W. and Herschler, R.J.: Introductory Remarks: Dimethylsulfoxide after Twenty Years. Ann. N.Y. Acad. Sci.: 1983.
– Moore, R.D. and Morton, J.I.: Diminished Inflamatory Joint Disease in Mice Ingesting Dimethylsulfoxide (DMSO) or Methylsulfonylmethane (MSM). Fed. of Am. Soc. for Exp. Biol., Proceedings 69th Ann. Meeting 1985: 692.
– Richmond, V.L.: Incorporation of Methylsulfonylmethane into Guinea Pig Serum Proteins. Life Sciences 1986, vol. 39, pp 263-268.
– Munck-Khoe, L.K. de: Vitaminen, Hardware of Software? Deel 1. Ortho 14(5), 1996: 204-211.
– Munck-Khoe, L.K. de: Vitaminen, Hardware of Software? Deel 2. Ortho 14(6), 1996: 252-261.
– Vos, R. de: De Magie Van Het Leven Zit in De Chemie. Folia Orthica 1998 (1): 7-10.
– Nieuwenhuis, R.A.: Anti-oxidanten, De Effectieve Beschermers van Onze Gezondheid. Orthos Media, Den Haag, 1993
By | 2016-12-30T17:07:24+00:00 10 września 2015|Suplementy|78 komentarzy

78 komentarzy

 1. Asia 17 września 2015 at 10:12 - Reply

  Świetny artykuł. Czy poleca Pan jakieś konkretne produkty- czy można stosować ten MSM ze sklepów z suplementami dla koni? Wyczytałam również, że MSM pogłębia niedobory wapnia- czy tak jest w istocie?
  pozdrawiam

 2. Paweł 17 września 2015 at 11:30 - Reply

  Warto dodać, że nie należy MSM używać kiedy przyjmuje się leki rozrzedzające krew, oraz stanowczo nie należy MSM rozpuszczać w wodzie kranowej, gdyż zawiera ona chlor który wchodzi w reakcje z MSM i niweluje działanie MSM, oraz wtedy więcej chloru jest przyswajane przez nasz organizm 🙂

 3. Konrad 22 listopada 2015 at 02:01 - Reply

  Panie Sebastianie a jak stosować w przypadku jednoczesnego zakwaszania żołądka ?
  Czy gdy wypiję pół szklanki msm + szklanka wody – 30 min. przed posiłkiem a chwilę później także przed tym posiłkiem pół szklanki wody z octem jabłkowym to żołądek będzie się zakwaszać czy ulegnie to rozcieńczeniu w żołądku ?

  • Lucy 19 marca 2018 at 15:36 - Reply

   tez chcialabym wiedziec

 4. Damian 8 grudnia 2015 at 18:19 - Reply

  Czy MSM wyleczy też problemy ze skórą naczynkowa twarzy czy tylko usunie pajączki?

  • Sebastian Sarnowicz 9 grudnia 2015 at 16:17 - Reply

   Na pewno pomoże, ale czy uda się aż na tyle wzmocnić kolagen samym MSM to wątpie.

 5. moni 15 stycznia 2016 at 12:03 - Reply

  Kiedys zastosowalam MSM przez kilka tygodni i zauwazylam, ze strasznie mnie wysypalo pryszczami, dodam ze juz mam tradzikowa cere, mimo 40 lat, ale wtedy to bylo naprawde mocne i do tego opoznial mi sie okres wiec wstrzymalam przyjmowanie MSM i okres wrocil i od tego momentu troche boje sie znow przyjmowac ten suplement mimo ze bardzo bym chciala., gdyz ma wiele zalet i moglby mi pomoc na wiele innych problemow.
  Wciaz jednak nie rozumiem dlaczego tak na mnie zadzialal? Co to moglo oznaczac?

  • wiola 2 lutego 2017 at 21:10 - Reply

   ja miałam dokładnie taksamo. odstawiłam ale ktoś mi doradził abym spróbowała jeszcze raz aleod mniejszej dawki. aktualnie biore od miesiąc po 1/2 łyżeczki raz dziennie i jest ok. na twarzy nic nie wysypało.

 6. […] jest ten tajemniczy MSM? Wśród wielu informacji znalazłam na stronie Sebastiana Sarnowicza http://serwer15386.lh.pl/suplementy/msm-po-prostu-siarka/ ciekawy artykuł na ten temat który za zgodą autora przedstawiam […]

 7. natalia 14 kwietnia 2016 at 09:11 - Reply

  Jakie stosować proporcje siarki i witaminy C w celu usunięcia naczynek z nóg ??

  • Sebastian Sarnowicz 17 kwietnia 2016 at 08:47 - Reply

   Taka sama ilośc witaminy C i MSM. Każdy jest inny, więc testować i dobrać odpowiednią ilość. Na pewno będzie to więcej niż gram.

 8. Violetta Lipińska 6 maja 2016 at 18:53 - Reply

  Czy moźna stodować msm ten sam ze sklepóe z preparatami dla koni?

  • Sebastian Sarnowicz 3 czerwca 2016 at 07:18 - Reply

   To zależy od producenta i czystości. Czystym i kontrolowanym MSM jest „OptiMSM”. jeśli jest taka nalepka, to super.

 9. Monika 22 maja 2016 at 08:58 - Reply

  Zaczęłam stosowanie. Zobaczymy co będzie dalej. Na razie po przyjmowaniu specyfiku wraz z witaminą C lewoskrętną przez około miesiąca zmniejszyły się znacząco bóle kolan podczas chodzenia nie wspominając o treningach. Fakt problemy ze skóra się pojawiły (widoczne ze 3,4 pryszcze na skórze bez trądzikowej to nie dramat), ale może to być też efekt witaminy C.

  • Sebastian Sarnowicz 3 czerwca 2016 at 07:11 - Reply

   Organizm będzie się oczyszczał, więc skóra może delikatnie „ucierpieć”.

 10. Matka 29 maja 2016 at 20:30 - Reply

  W przeliczeniu na łyżeczki ile to jest 10 gramów MSM i 10 gramów wit.c (askorbinianu?)

  • Sebastian Sarnowicz 3 czerwca 2016 at 07:09 - Reply

   Łyżeczka od herbaty ma ok. 5g czyli 2 łyżeczki.

   • Kamila 24 października 2016 at 18:14 - Reply

    1 łyzeczka to chyba 1 gram. Czy mylę się ?

    • Sebastian Sarnowicz 24 października 2016 at 18:29 - Reply

     Aż tak małych łyżeczek nie robią. Jedna łyżeczka to ok. 5 gramów

     • Dawid 8 lutego 2017 at 09:59

      Ale 10 gram wit. c to jest chyba dawka do rozłożenia na cały dzień, bo dyszka na raz u mnie spowodowałaby rewolucję w jelitach…

     • Sebastian Sarnowicz 26 lutego 2017 at 11:49

      Oczywiście…dla wiekszości osób już 5 g da efekt jelitowy.

 11. Sylwia 31 lipca 2016 at 09:41 - Reply

  Może Pan polecić konkretny produkt sprawdzony, który np. Pan przyjmuje.

  • Sebastian Sarnowicz 31 lipca 2016 at 09:43 - Reply

   Polecam MSM ale nie producentów. Proszę poszukać MSM, gdzie na opakowaniu jest znak OptiMSM. To będzie siarka o najwyższej czystości.

 12. Przemek 17 sierpnia 2016 at 13:24 - Reply

  Ciekawy artykuł. Właśnie zaopatrzyłem się w MSM i zaczynam kurację 🙂

  • Sebastian Sarnowicz 24 sierpnia 2016 at 14:38 - Reply

   Powodzenia…:-)

 13. Patrycja 20 sierpnia 2016 at 04:55 - Reply

  dzień dobry, czy siarkę, magnez i vit. C można pić na czczo?, wszystkie wsypane do jednej szklanki + miód?
  pozdrawiam
  Patrycja
  p.s.
  świetny blog:)

  • Sebastian Sarnowicz 24 sierpnia 2016 at 14:38 - Reply

   Można, o ile śluzówka jest w dobrym stanie. Jak będzie boleć to nie można 😀

  • Beata 17 stycznia 2017 at 12:56 - Reply

   Witam.probowalam rozpuscic cytrynian magnezu i witamine c razem i wtedy magnez sie zbryla.chyna nie powinno tak być???

 14. Jola 16 października 2016 at 11:31 - Reply

  Dzień dobry! Mąż ma raka pecherza ,zamówiłam suplementy dr ratha , czy powinnam dołączyć MSM dla wzmocnienia działania? Pozdrawiam!

 15. Beata 1 grudnia 2016 at 10:49 - Reply

  Witam.czy siarka z techlandlab będzie też ok do picia?właśnie ja dostałam tylko przestraszylam się bo na odwrocie napisane Chronić oczy .stosować rękawice ochronne.i teraz zglupialam;) wcześniej kupowałam kwas askorbinowy też z tej firmy.czy może Pań coś napisać na ten temat??czy to mozeusibyc tak napisane bo nie jest zarejestrowane jako lek??

  • Sebastian Sarnowicz 1 grudnia 2016 at 10:53 - Reply

   Nigdy w życiu!!!! TO nie jest MSM tylko zwykła siarka.

 16. Beata 1 grudnia 2016 at 11:05 - Reply

  Dziękuję.to dlaczego sprzedają to w sklepie naturalna medycyna?????tam to kupilam?????

  • Sebastian Sarnowicz 1 grudnia 2016 at 11:07 - Reply

   Ta firma z tego co widzę na stronie ma MSM i ma siarkę (żółty proszek). Bo MSM a siarka to nie te same rzeczy. Jeśli był kupiony w sklepie to raczej jest to MSM, a nie siarka chemiczna.

 17. Beata 1 grudnia 2016 at 11:07 - Reply

  Jest napisane siarka organiczna MSM metylosulfonylometan.

 18. Beata 1 grudnia 2016 at 11:22 - Reply

  Właśnie teraz weszłam na stronę tej firmy i też widzę że mają granulowana i mielona.ja kupilam w naturalnej medycynie .ta z pomarańczową naklejka .dzwonilam do sklepu .powiedzieli że jest tak napisane bo jest zarejestrowana jako kosmetyk i dlatego musi być tak napisane.ale teraz to juz nie wiem czy mam odwagę ją pić;(
  Dzieki sliczne za szybką odpowiedź;)myśli pań że mogę pić ta? Czy powinnam szukać innej??

 19. Beata 1 grudnia 2016 at 11:56 - Reply

  Dzwonilam do producenta.mozna spokojnie pić.jest to organiczna MSM;)
  Pan powiedział E można to sprawdzić pod numerem metylosulfonylometan CAS 67-71-0

 20. Sebastian Sarnowicz 1 grudnia 2016 at 11:57 - Reply

  Jeśli to czysty MSM to można…jak siarka chemiczna to NIE MOŻNA.

 21. Weronika 7 grudnia 2016 at 18:21 - Reply

  Również mam pytanie, kupiłam MSM i nie ma nalepki OptiMSM, aczkolwiek jest podane dawkowanie i że jest to substancja dietetyczna oraz czystość 99,95 % czy w związku z tym taki produkt jest bezpieczny?

  • Sebastian Sarnowicz 26 grudnia 2016 at 14:19 - Reply

   Jako produkt dopuszczony do spożycia, to będzie bezpieczny. OptiMSM jest certyfikacją świadczącą że produkt jest najwyższej klasy i czystości.

 22. Ewe 8 grudnia 2016 at 10:27 - Reply

  Witam. Czy metylosulfonylometan to to samo co DIMETYLOSULFON? Czy jest to jakaś inna metoda uzyskiwania MSM? Czy to ma znaczenie?

  • Sebastian Sarnowicz 26 grudnia 2016 at 14:19 - Reply

   Jest MSM i jest DMSO. Metylosulfonylometan to MSM, a Dimetylosulfotlenek to DMSO.

 23. Kasia 18 grudnia 2016 at 23:23 - Reply

  Witam! Proszę mi powiedziec czy jeśl zakupie MSM w dziale dla koni dla których dawka dzienna to 5 gram dla 500 kg wagi konia to czy 5 gram dla człowieka to nie bedzie zbyt duża dawka?

  • Sebastian Sarnowicz 26 grudnia 2016 at 13:41 - Reply

   A po co kupować MSM dla koni? Przecież można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. MSM nie wykazuje żadnej toksyczności nawet w dużo większych dawkach.

 24. Urszula 28 grudnia 2016 at 10:22 - Reply

  Jeśli nigdy nie bralam MSM a stsouję od dawna Wit C lewoskrętną, to od jakiej dawki zacząć stsowanie MSM?
  Mam silny stan zapalny barku.

  • Sebastian Sarnowicz 28 grudnia 2016 at 10:28 - Reply

   Tak jak z każdym nowym preparatem, należy go wprowadić od najmniejszej możliwej dawki np. 100mg. Jeśli wszystko będzie ok (żadnych objawów nietolerancji) to można zwiększać dawkę.

   Jeśli dawki witaminy C są do 10g, to można przyjąć taką samą ilość MSM. Można ją rozpuścić razem z witaminą C i wypić.

 25. Urszula 28 grudnia 2016 at 10:41 - Reply

  Ja obecnie stosuję dośc duże dawki wit C, powyżej 10 g więc czy może dawka MSM byc mniejsza niż wit. c?

  Biore tez ziemię okrzemkową, któa zaczłęąm równiez b. ostroznie stosować.

 26. krzysiek 10 stycznia 2017 at 22:05 - Reply

  mam pytanko czy mozna stosować MSM z jakimis innymi suplementami a konkretniej aminokwasy i spalacz tluszczu?

  • Sebastian Sarnowicz 10 stycznia 2017 at 22:25 - Reply

   Można. Ja przeciwskazań nie znam.

 27. henry 15 stycznia 2017 at 17:44 - Reply

  Witam.

  Panie Sebastianie proszę o odp. W opisie MSM jako działanie jest wymienione skuteczność przeciwko giardia lamblia i trichomonas vaginalis ,ogólnie na pierwotniaki i pasożyty.Wyczytałem na angielskich stronach wyczytałem ,aby MSM była skuteczna na te pasożyty trzeba stosować 1-2 gramy na kg masy ciała? Czy jest to zgodne z Pana wiedzą? Czy jest to stanowczo za duża dawka? Czy to się może odbić na absorpcji wapnia?
  Jeszcze jedno pytanie. Czy stosowanie ziemi okrzemkowej wg załączonego dawkowania pokrywa dzienne zapotrzebowanie na krzem?Czy to jest w ogóle dobre źródło krzemu i czy jest wstanie po dłuższym stosowaniu rozprawić się z pasożytami typu owsik,glista?
  Dziękuje.

 28. Paweł 31 stycznia 2017 at 13:31 - Reply

  Czy MSM można stosować zewnętrznie na skórę, czy ma on wtedy jakieś właściwości lecznicze ?

  • Sebastian Sarnowicz 3 lutego 2017 at 20:37 - Reply

   Zdecydowanie wewnętrznie.

 29. Sławek 2 lutego 2017 at 18:32 - Reply

  Mam pytanie czy robiąc sobie witamine c z blenderze mogę do niej dorzucić inne witaminy tzn cynk,magnez,selen, potas, witamine d i witaminyz grupy b i to wszystko razem zmieszać ?

  • Sebastian Sarnowicz 26 lutego 2017 at 11:46 - Reply

   Nie..to nie jest dobry sposób.

 30. Małgorzata 23 lutego 2017 at 19:18 - Reply

  przyjmuje MSM prawie 2 miesiace ustapiły mi bole kolana .Mam problemy z łokciem lekarz stwirdził u mnie łokiec tenisisty i golfisty paskudna sprawa ale teź bole mi ustapiły.Dodam jeszcze że prawie znikneły mi pajaczki z okolic kolan .Polecam MSM wszystkim tym którzy nie mają przeciwwskazań.

 31. lisica 26 lutego 2017 at 07:08 - Reply

  mam pytanie do p. Małgorzaty
  który MSM Pani przyjmuje ? w jakich dawkach ? w jakim Pani jest wieku? i na jakie schorzenia kolan pomogło??

 32. Aldona Szkolut 24 marca 2017 at 14:30 - Reply

  Jak mogę zamówić MSM

  • Sebastian Sarnowicz 29 marca 2017 at 10:28 - Reply

   Trzeba poszukać w sklepach internetowych. W swojej ofercie ma ją np. swanson, jarrow, dr best. Można też kupić na kg.

 33. Sandra 20 września 2017 at 21:18 - Reply

  Czy można przyjmować MSM z naturalną witaminą C – 1200mg Acerola + bioflawonoidy + dzika róża? Czy efektu takiego nie będzie jak z askorbinianem sodu? Dziekuje za odpowiedź

  • Sebastian Sarnowicz 25 stycznia 2018 at 22:43 - Reply

   Można. Efekt będzie taki sam.

 34. Dorota 9 października 2017 at 18:30 - Reply

  Witam, bardzo mnie zainteresowal ten arykul poniewaz kilka m-cy temu kupilam DMSO do smarowania moich obolalych plecow z ktorymi mam problem juz 2 lata niestety nie pomogl czyli dochodze do wniosku ze chyba nie to kupilam, czym rozni sie DMSO od MSM? Z gory dziekuje za odpowiedz…pozdrawiam

 35. janusz krawczyk 21 października 2017 at 11:30 - Reply

  czy MSM można stosować z ziemią okrzemkową?

  • Sebastian Sarnowicz 25 stycznia 2018 at 22:41 - Reply

   Lepiej nie. Chodzi o przyswajanie.

 36. D@rio 28 października 2017 at 16:34 - Reply

  Czy MSM i DSMO razem to dobry pomysł ? Jeśli tak to w jakich proporcjach ?

  • Sebastian Sarnowicz 25 stycznia 2018 at 22:41 - Reply

   Nie jest to dobry pomysł. Odstęp 4 godziny 🙂

 37. Magda 15 listopada 2017 at 15:24 - Reply

  Witam 🙂 mam takie pytanko, natknąłem się w sklepie na MSM w czystej postaci w proszku. Po przeczytaniu na jego temat jestem bardzo sklonna ku niemu, lecz mam pytanie bo nie do końca rozumiem jego stosowanie. Waże 50 kg i dodam, ze mam 19 lat. Mam dwie łyżeczki w wodzie rozpuścić i wypić czy jak ? Z góry dziękuję 🙂

  • Sebastian Sarnowicz 25 stycznia 2018 at 22:41 - Reply

   Zacznij od 1 grama MSM i podnieś powoli do 5g.

 38. Anita 5 grudnia 2017 at 14:18 - Reply

  Witam.
  Mam pytanie jak łączyć MSM lub MDSO z boraksem i ewentualnie płynem Lugola? Teściowa ma zwyrodnienia mięśni, ścięgien i stawów wynikające z wieloletniej pracy fizycznej. Ma też straszliwe uczulenie na chemikalia, których używa przy pracy. Palce obłażą ze skóry i pękają. Powoli nie może już normalnie funkcjonować. Bardzo pomagają sanatoryjne kąpiele siarkowe, niestety na krótko.
  Proszę o poradę jak te preparaty łączyć. Ci razem co osobno. Dawkowanie myślę, że powoli dostosujemy.

  • Sebastian Sarnowicz 25 stycznia 2018 at 22:40 - Reply

   Lepiej nie łączyć wszystkiego razem. Nie znając stanu zdrowia, diety, snu, nawodnienia, suplementacji, leków to raczej nie wiele podpowiem. Kąpiele siarkowe będą zupełnie czymś innym niż MSM. DMSO w przypadku wrażliwej skóry to raczej ok. 30%. Może podrażniać.

 39. RENATA 14 stycznia 2018 at 18:06 - Reply

  Mam pytanie do Pana Sebastiana.
  Czy można jednocześnie stosować MSM i MMS?
  MSM stosuję codziennie od dłuższego czasu. MMS zastosowałam jednorazowo (najmniejsza dawka) zewnętrznie na zmiany skórne na czole.
  Mam na myśli witaminę C, która przy MSM jest niezbędna, a w przypadku MMS niewskazana.
  Dziękuję.

  • Sebastian Sarnowicz 25 stycznia 2018 at 22:37 - Reply

   Nie powinno się stosować MSM i MMS razem. Odsętp ok. 4 godzin.Jeśli MMS jest stosowany zewnetrznie to nie ma przeciwskazań. Jeśli wewnętrznie to nie powinno się stosować ich razem.

 40. Łukasz 15 stycznia 2018 at 08:34 - Reply

  Witam Panie Sebastianie. Mam pytanie odnośnie połączenia MSM z vit. C(kwas askorbinowy) plus cytrynian magnezu plus soda oczyszczona z tego powodu gdyż vit. C w tej postaci trochę podrażnia żołądek, czy takie połączenie jest prawidłowe czy może są jakieś przeciwwskazania. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

  • Sebastian Sarnowicz 25 stycznia 2018 at 22:36 - Reply

   Jak najbardziej można połączyć. Jeśli witamina C podrażnia żołądek, to proszę zadbać o błonę śluzową żołądka. Witamina C to bardzo słaby kwas i nie powinien podrażniać. Jak podrażnia to problem nie leży w nim, tylko np. w nawodnieniu.

 41. Barbara 25 stycznia 2018 at 18:05 - Reply

  Bardzo dziękuję za fantastlyczny artykuł, Wszystko tam jest co potrzebne dla nowicjusza i nie tylko. Właśnie zaczynam „dosiarczanie”. Miałam problem z powodu niewiedzy bo trudno jest znaleźć tak dokładne informacje.

 42. Tosia 28 stycznia 2018 at 10:59 - Reply

  Panie Sebastianie mam problem bo za duzo mam do łykania tych suplementów a mam tego trochę w proszku.Moze jakaś ciąga z czym można łaczyć MSM a z czym nie ?! żeby zaoszczędzić na czasie. Czy mógłby Pan nagrać film lub napisać artykuł jakie witaminy możemy łykać razem i oddzielnie ,w jakich odstępach czasowych,przed lub w trakcie posiłku,żeby była dobra przyswajalność/np.:miedż,cynk,selen,Mg, wapń,Si,itd… jak to łączyć..czy np. witaminę B kompleks mogę popić szklanką MSM z wit C ? Proszę o odpowiedż i z góry dziękuję.

  • Sebastian Sarnowicz 28 stycznia 2018 at 11:03 - Reply

   Witaj. A czy to wszystko jest potrzebne? Suplementy na drzewach nie rosną 🙂 Jak suplementować i co z czym łączyć będzie opisane w ksiażce „Witaminoterapie”. 🙂 NA blogu też pojawią sie art. w tym temacie.

 43. Margaret 22 marca 2018 at 21:21 - Reply

  Panie Senastjanie,obszerne odpowiedzi ,ktore podgladam I za ktore serdecznie dziekuje

Leave A Comment

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.
Inline
Inline