Witamina B1Witaminy

Niedobór witaminy B1 może uszkodzić mózg

Niedobór witaminy B1 (tiaminy), może spowodować potencjalnie śmiertelną chorobą mózgu o nazwie Encefalopatia Wernickego. Objawy tej choroby to: bełkot, omamy, śpiączka, utrata koordynacji mięśni, problemy ze wzrokiem tj. podwójne widzenie i mimowolne ruchy gałek ocznych.
Według neurologów z Loyola University Medical Center brak leczenia może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu oraz śmierci.

Encefalopatia Wernickego zazwyczaj występuje u osób, które mają zaburzenia, spowodowane alkoholizmem lub anoreksją.

Witamina B1 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, dlatego organizm nie przetrzymuje jej zbyt długo. Nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz zbyt duże spożywanie cukru powoduje przyśpieszony rozpad tiaminy. Ulega ona również bardzo szybkiemu rozpadowi w wysokich temperaturach.

Nieleczona, encefalopatia Wernickego może doprowadzić do zespołu Korsakowa, charakteryzującej się głęboką utratę pamięci i niemożnością odtwarzania wspomnień – pacjent często nie pamięta wydarzeń z ostatnich 30 minut. Inne objawy zespołu Korsakowa to apatia, niepokój i konfabulacja. W około 80 procent pacjentów chorych na Encefalopatie Wernickego dochodzi do zespołu Korsakowa. Encefalopatia Wernickego jest stanem zagrożenia życia, który wymaga natychmiastowego leczenia dużymi dawkami tiaminy (witaminy B1), albo przez wstrzyknięcie lub dożylnie.

„W przypadku braku leczenia, niedobór może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu i zgonu o szacowanej śmiertelności ok. 20 procent.” – twierdzą neurolodzy z Loyola University Medical Center.

Gdy podejrzewamy któryś z opisanych stanów chorobowych, to należy jak najszybciej dostarczyć organizmowi witamin z grupy B (w szczególności witaminę B1) i dzwonić po karetkę.

Źródło
Loyola University Medical Center

Dodaj komentarz

Back to top button