This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

Zakwaszanie żołądka – know how

//Zakwaszanie żołądka – know how

Zakwaszanie żołądka – know how

Ostatnimi czasy dostaję dużo zapytań na temat zakwaszenia żołądka. Powiem Ci dziś jakich sposobów ja używam, aby zakwasić żołądek, ale najpierw kilka słów po co to robić.

Nasz żołądek jest stworzony do pracy w bardzo kwaśnym środowisku. Tylko wtedy czuje się dobrze. Nieprzyjemny refluks pojawia się między innymi wtedy, gdy żołądek jest za słabo zakwaszony, a dokładniej mówiąc, gdy pH soków żołądkowych wynosi więcej niż 2, 2,5. Nie będę się powtarzał, obejrzyjcie na YouTube wideo z panem Jerzym Ziębą i będzie wszystko jasne.

Objawy zakwaszenia żołądka i niedokwaszenia są praktycznie takie same. Dlatego, tak wielu lekarzy popełnia błąd diagnozując refluks.

Kiedy żołądek ma normalny (prawidłowy) poziom kwasu, to jest w stanie zneutralizować niebezpieczne dodatki które są stosowane w żywności. Gdy kwasu jest za mało, to chemia zawarta w pożywieniu może doprowadzić do wytworzenia się rakotwórczych nitrozoamin.

Bardzo często stosując tylko zakwaszanie żołądka, całkowicie mija anemia i to tzw. złośliwa, znika łuszczyca, AZS, a nawet Hashimoto. Czy w każdym przypadku? Oczywiście, że nie.

Leki

Wielu ludzi stosuje leki zobojętniające sok żołądkowy (inhibitory pompy protonowej lub blokery H2). To bardzo poważna sprawa i często ogromny błąd. Są one bardzo niebezpieczne. Każde przyjęcie takiego leku powoduje całkowite wyłączenie żołądka na 24 godziny oraz ubytek wapnia w kościach. I to nie małych ilości wapnia, bo od 130 aż do 300 mg (a potem się ludzie dziwią że jest osteoporoza). Dodatkowo zawierają aluminium, który odkłada się w naszym organizmie, w szczególności w nerkach i mózgu.
Matthew J. Zdilla z West Liberty University w Wirginii Zachodniej przeprowadził badania, i okazało się, że stosowanie leków zobojętniających kwas żołądkowy przyczynia się również do znacznego obniżenia poziomu witaminy B12 w organizmie.1

Jak trawimy?
Proces trawienia rozpoczyna się już w ustach. To tutaj enzymy zawarte w ślinie rozkładają węglowodany oraz „sterylizują” pokarm. Gdy pokarm dostanie się do żołądka, to kwas solny zaczyna rozdrabniać go na bardzo malutkie fragmenty. W żołądku trawią się przede wszystkim białka. Tłuszcze, trawią się w jelitach.

Jedynym kwasem jaki produkuje nasz organizm, jest kwas solny. Znajduje się on tylko i wyłącznie w żołądku. Jego zadaniem jest rozdrobnienie białek, aby jelita poradziły sobie z wyciągnięciem z pokarmu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Gdy kwas żołądkowy jest za słaby (ma za wysokie pH) lub jest go za mało, to zaczynają się problemy.

Wiele osób ma zniszczony żołądek lekami zobojętniającymi soki żołądkowe, bądź spożywali śmieciowe pokarmy. Alkohol, papierosy, narkotyki, antybiotyki, a nawet długo trwający stres i wegetarianizm mogą przyczynić się do trwałego uszkodzenia żołądka.

Teraz kilka słów o sokach żołądkowych. Sok żołądkowy to nie tylko kwas solny. To również woda oraz pepsyna, chymozyna (enzymy trawiące białko). Tych substancji jest jeszcze więcej, ale te są najważniejsze: woda, kwas solny i pepsyna.

Naszym zadaniem jest doprowadzić do tego, aby pH soków żołądkowych mieściło się w przedziale pomiędzy 1 a 2,5. Gdy pH będzie wyższe, to już praca żołądka (a dokładniej proces trawienia) nie będzie przebiegał w optymalnych warunkach. Gdy pH osiągnie 5, to nie strawimy białka. Pepsyna się nie wytworzy, gdy pH jest wyższe niż 5. Gdy pH dotrze do 7, to nasz żołądek jest wyłączony z trawienia. pH 7 to woda.

Utrzymanie odpowiedniego pH soków żołądkowych ma również wpływ na sterylizacja pokarmu, czyli niszczenie bakterii, wirusów, jajeczek pasożytów.

Ile soku żołądkowego jest w naszym żołądku?
To trudne pytanie. Żołądek ma pojemność ok. 1,5 litra, jednak nigdy nie jest on w pełni wypełniony. Zbadano, że w ciągu doby możemy wyprodukować ok. 2,5 litra soków. Zapamiętajcie bo to bardzo ważne. Dlatego, cały proces zakwaszania żołądka paradoksalnie, nie należy zaczynać od produktów zakwaszających, ale od odpowiedniego nawodnienia organizmu. Niektórzy mogą pomyśleć, że głupotą jest to co piszę, bo po co pić wodę, która jeszcze bardziej rozrzedzi soki żołądkowe? To prawda, woda rozrzedza soki żołądkowe, ale tylko jeśli pijemy ją do posiłku, albo zaraz po.

Ważne: przynajmniej 80% dobowej dawki wody powinna być z dodatkiem soli himalajskiej. Najlepiej, żeby ok 90% było z dodatkiem tej soli. Ma to być sól himalajska (różowa), albo kłodawska nieoczyszczona. Nie polecam sklepowej jodowanej. Tej nie powinniśmy w ogóle używać.

Zadaniem odpowiedniego nawodnienia jest wytworzenie dość grubej śluzówki żołądka. Śluzówka ma tylko 1 milimetr grubości, ale składa się z 98% z wody. Dlaczego ona jest słaba? Otóż dlatego, że jak ciało jest odwodnione, to zaczyna bardzo rozsądnie gospodarować zasobami wodnymi, tak aby odwodnienia nie doznał mózg, serce, płuca, wątroba i nerki. Cała reszta może cierpieć, ale brak nawodnienia tych 5 organów bardzo szybko skończy się śmiercią.

Więc jeszcze raz. Najpierw nawadniamy ciało, tak aby wytworzyć mocną śluzówkę żołądka, a dopiero potem zakwaszamy. Zakwaszając żołądek bez mocnej śluzówki spowodujemy ogromny ból.

Tak przy okazji: śluzówka żołądka bardzo nie lubi aspiryny. Kwas acetylosalicylowy może spowodować owrzodzenie żołądka, delikatne krwawienia (czasami też i mniej delikatne).

Gdy już odpowiednio nawodnimy organizm (czasami trwa to tydzień, a czasami pół roku). To zaczynamy zakwaszanie.

Nasz żołądek zakwasza wszystko co jest gorzkie, kwaśne i słone. Czasami warto połączyć kilka metod, aby efekt zakwaszenia był szybszy.

Aha…zakwaszenie żołądka, a zakwaszenie organizmu to dwie różne sprawy.

Na początek sprawdzamy w jakim stopniu mamy zakwaszony żołądek. Możemy udać się do gastrologa. Pobierze soki żołądkowe i określi pH. Z tą pehametrią to jest ciekawa sprawa, bo praktycznie nikt tego nie robi, a powinno się bo tego uczą lekarzy.
Możemy również sami sprawdzić jak zakwaszony jest nasz żołądek. Gdy rano wstaniemy i zaczniemy przygotowywać śniadanie, przygotujmy taką miksturę. Do 150 ml wody dodajmy łyżeczkę świeżej sody oczyszczonej. Sodę kupicie w każdym sklepie. Dla dzieci dodajemy pół łyżeczki sody, na 150 ml wody. Mieszamy, aż się rozpuści i pijemy na czczo. Po wypiciu, od razu patrzymy na zegarek i czekamy kiedy nam się odbije. Inaczej mówiąc beknie.

Czasy „odbicia”
– już podczas picia wody z sodą: nadkwasota
– do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
– 40 – 90 sek – dobre zakwaszenie
– 90 – 180 sek – słabe (im bliżej 180 sek tym gorzej)
– powyżej 180 sek lub w cale – tragedia 🙂

Kwas solny w reakcji z sodą oczyszczoną (wodorowęglanem sodu) natychmiast zareaguje.

NaHCO3 + HCL -> NaCl + H2O + CO2

słownie brzmi to: wodorowęglan sodu (soda oczyszczona) + kwas solny (żołądkowy) = sól + woda + dwutlenek węgla. To właśnie przez zwiększoną ilość dwutlenku węgla powinno nam się odbić. Jak jest słabe zakwaszenie, to się nie odbije…ale soda może być stara i zwietrzała i też się nie odbije. Dlatego, weźcie łyżeczkę sody, dodajcie kilka kropli octu spirytusowego 10% i zobaczcie czy się pieni. Jak się mocno pieni, to jest ok. Jak się nie pieni, to wywalcie taką sodą do kosza.

Innymi objawami świadczącymi o słabym zakwaszeniu żołądka są słabe, pękające paznokcie, mocne mrużenie oczu w słońcu oraz ślepota zmierzchowa.

Metodą która nie opiera się na żadnych testach, ale przez niektóre osoby jest uważana za „jakiś” wyznacznik, jest przyjęcie z posiłkiem tabletki Betainy HCL. Jeśli odczuje się pieczenie w żołądku, to oznaka, że nie potrzeba zakwaszać żołądka. Taka próba może być mylna, więc raczej ją odradzam. Za to polecam wykonanie analizy pierwiastkowej włosa i odczytanie poziomu makroelementów i pierwiastków śladowych. Jeśli poziom wapnia, cynku i żelaza jest niski, to najprawdopodobniej przyczyną tego stanu jest niedobór kwasu solnego w żołądku. Cynk, wapń i żelazo bardzo słabo się wchłaniają, gdy nasz żołądek jest niezakwaszony.

Laboratoryjnie możemy również zlecić sprawdzenie stolca pod kątem niestrawionych białek. To też jest wiarygodne.

Przystępujemy do zakwaszania

Najprościej jest użyć octu jabłkowego. Kupujemy ekologiczny ocet jabłkowy (będzie mętny) albo robimy swój własny. Nigdy nie używamy octu spirytusowego. To zabójstwo dla żołądka i nerek. Tylko i wyłącznie ocet jabłkowy. Napełniamy szklankę w 1/3 wodą i dodajemy 2 łyżki octu jabłkowego. Będzie to kwaśne, ale o to nam chodzi. Mieszamy i pijemy na 15-20 minut przed jedzeniem. Czyli przed śniadaniem, obiadem i kolacją. Nie polecam stosowania 2 łyżek octu jabłkowego już pierwszego dnia. Lepiej jest użyć takich proporcji: na pół szklanki wody dodać 1 łyżeczkę octu jabłkowego. Jak po wypiciu nie boli żołądek, to następnego dnia zwiększamy do 1 łyżki. Jak nie boli, to do 2 łyżek. Krok po kroku.

Dla dzieci, stosuje się łyżeczkę octu jabłkowego (5ml) na pół szklanki wody. I też sprawdzamy czy nie boli żołądek. Wiele dzieci rodzi się z niskim poziomem kwasu żołądkowego, albo nabywa tę dolegliwość we wczesnym dzieciństwie.

Zamiast octu jabłkowego możemy również użyć soku z cytryny. Tylko nie mieszamy go z wodą. Do wyciskarki wrzucamy całą cytrynę (ze skórką), wyciskamy sok i wypijamy pół szklanki. Sok z cytryny ma pH między 2, a 2,5 czyli tyle, ile pH soku żołądkowego, ale pozbawiony jest substancji żrących, dlatego nas nie parzy.

Kolejny sposób, to Betaina HCL. Jest kilka firm które produkują takie preparaty (np. NOW Foods). Nigdy nie należy ich przyjmować przed jedzeniem, tylko zawsze w trakcie jedzenia (na początku). Zaczynamy od jednej kapsułki. Po tygodniu robimy test z sodą i sprawdzamy jak szybko się odbije. Jak dalej jest za słabo, to dodajemy drugą kapsułkę do jedzenia…i proces powtarzamy. Powtarzamy do skutku, aż zaskoczy. Gdy dojdziemy do 4-5 kapsułek i dalej nic, to idziemy do lekarza. Czasami 4 kapsułki wystarczą, aby odczuć ciepło w żołądku. Po pewnym czasie będzie można zejść na mniejszą ilość kapsułek np. 1 kapsułka do każdego posiłku.

Betaina po rozpuszczeniu w żołądku produkuje kwas solny w ilości 1/4 masy zażytego preparatu.

Efektem zbyt dużej dawki betainy jest ciepło w żołądku. Wtedy należy zmniejszyć dawkę. Jeśli przekroczycie dawkę 4-5 kapsułek i nie będzie odczucia ciepła, to nie dodawajcie więcej. Osoby cierpiące na zakażenia układu moczowego powinny ostrożnie stosować Betainę HCL. Może podrażnić pęcherz.

Gdy przyjmujecie jakiekolwiek leki, to skonsultujcie przyjmowanie Betainy HCL ze swoim lekarzem. W szczególności osoby przyjmujące aspirynę, ibuprofen i kortykosteroidy. Dość mocno kolidują one z kwasem solnym. Leki przeciwzapalne mogą powodować krwawienia oraz wrzody żołądka.

Dzieciom nie polecam stosowania kwasu solnego (betainy hcl). Powinien wystarczyć tylko ocet jabłkowy.

Przyprawy
Aby zwiększyć wytwarzanie kwasu żołądkowego, koniecznie używajmy odpowiednich przypraw do jedzenia. Ja w tej chwili kończę komponować taką mieszankę i niedługo będzie można ją zakupić. Przyprawami zwiększającymi wydzielania soków żołądkowych oraz poprawiających pracę całego układu trawiennego (czyli żołądka, wątroby, jelit) są: kozieradka, anyż, bazylia, cząber, kminek, kolendra, czarnuszka.

Mało kto wie, ale przyprawy są w stanie bardzo mocno poprawić przyswajanie witamin. Dlatego, bezwzględnie powinniśmy ich używać. Ile? Po 1,5g do każdego posiłku.

Starym sposobem na pobudzenie soku żołądkowego jest na kilka minut przed jedzeniem wziąć szczyptę soli himalajskiej i potrzymać w ustach, aż się rozpuści, a potem połknąć. Pobudzi to wydzielanie kwasów. Można również użyć kropli żołądkowych. 2-3 krople na język i połknąć.

Oprócz tego, sama myśl o czymś gorzkim, powoduje wydzielanie kwasów. Pomyślcie o cytrynie, jak ją przecinacie nożem, tryska z niej sok…ślinianki same zaczynają produkcje śliny, mimo że tylko to wyobrażaliście.

webinar_chroniczne_1

Zioła
Do regulacji pracy żołądka stosuje się również odpowiednie zioła, ale tutaj trzeba stosować mieszanki (podobnie jak w przypadku przypraw). Są one do kupienia w internecie.

Stosując któryś z tych sposobów, albo wszystkie, zakwasicie żołądek i nagle zniknie ogromna ilość chorób. Zaczynajcie od pojedynczych sposobów i małych dawek.

Efekty dobrej pracy żołądka to brak refluksu, depresji, poprawia się sen, brak wzdęć, brak tzw. jelita drażliwego, biegunek, wymiotów, bólów głowy, przestajemy kaszleć. Spada waga ciała. Znikają podłużne linie na paznokciach, a same paznokcie stają się mocniejsze. Można wymieniać bez końca. Każda osoba która zgłasza się do mnie na konsultacje, na dzień dobry dostaje min. sprawdzenie zakwaszenia żołądka.

Jako bonus powiem, że każda filiżanka kawy powoduje silny wzrost wydzielania kwasu solnego. Jednak pH kawy to ok. 5 i ten kwas mimo, że będzie się szybko wydzielał, to jednak będzie zbyt słaby.

Niesławna cola ma pH 2,5, jednak bardzo rozluźnia zwieracz i tym samym wyrządza nam krzywdę.

Bibliografia
1. Metformin With Either Histamine H2-Receptor Antagonists or Proton Pump Inhibitors: A Polypharmacy Recipe for Neuropathy via Vitamin B12 Depletion

By | 2016-12-30T17:25:52+00:00 4 kwietnia 2015|Medycyna naturalna|269 komentarzy

269 komentarzy

 1. Jolka Janicka 27 kwietnia 2015 at 08:02 - Reply

  Witam! Czy mozna poprosić zioła do regulacji pracy zoładka.Pod.

 2. Kasia 28 kwietnia 2015 at 20:32 - Reply

  A jak sprawdzic, ze organizm jest odpowiednio nawodniony?

 3. Barbara 30 kwietnia 2015 at 18:57 - Reply

  Dziękuję za tak cenne wiadomości.

 4. goha 15 maja 2015 at 05:53 - Reply

  To hashimoto da się wyleczyć? Pierwsze słyszę. Można w 100% zniwelować efekty ale, nie wyleczyć!

  • admin 17 maja 2015 at 10:18 - Reply

   Oczywiście, że można. Rosjanie w leczeniu Hashimoto są lata przed nami i resztą świata.

   • Marta 19 czerwca 2015 at 10:08 - Reply

    Orientuje się Pan, gdzie można znaleźć informacje o rosyjskich metodach leczenia? Chętnie przetestuję na sobie 🙂

    • Monika 25 września 2015 at 07:53 - Reply

     Ja tez poprosze te informacje jesli mozna

 5. Rafał Jedrzej Achilles 26 maja 2015 at 12:44 - Reply

  Rosjanie to ogólnie na wielu polach są przed nami 🙂 czytałem ostatnio o ich metodzie redukcji wad wzroku bez laserow i operacji – pracą z mózgiem wlasciwie.
  Zaciekawiło mnie to powiązanie żołądka z mruzeniem oczu. Czemu następuje taki efekt? Sam tak mam i to w połączeniu z kurza ślepota i linie na paznokciach tez się zgadzają.
  Czas na remont 🙂
  dzięki za świetny wpis:)

 6. Krysia 18 czerwca 2015 at 13:29 - Reply

  nie rozumie jednego,pokazuja sie informacje o tym,ze choroba Rak to nic innego jak grzyb ,ktory lubi podloze kwasne,wiec powinnismy odkwaszac organizm,a tu mamy zakwaszac zoladek( jak to rozumiec)?

  • Sebastian Sarnowicz 19 czerwca 2015 at 05:43 - Reply

   Rak to nie tylko grzyb. Jest taka teoria i ma ona swoje podstawy, ale nowotwór to osłabienie całego organizmu (ukl. immunologicznego). Zakwaszanie żołądka nie ma nic wspólnego z zakwaszaniem organizmu. To dwie zupełnie różne sprawy.

 7. Asia 19 czerwca 2015 at 05:25 - Reply

  A co oznacza, jeśli boli żołądek i odczuwam pieczenie od wpustu trochę w przełyku jakiś czas po wypiciu małej ilości soku z kiszonej kapusty bez konserwantów i dodatków? Całą noc bolał mnie żołądek, pogoniło mnie do wc (na co dzień mam zaparcia), miałam wzdęcia.

  • Sebastian Sarnowicz 19 czerwca 2015 at 05:39 - Reply

   To zapewne powoduje siarka która znajduje się w kapuście. Przełyk nie jest ochraniany tak jak żołądek. Być może masz nadkwasotę (dużo kwasu solnego, ale o słabszym pH) i przy wypiciu soku zwieracz nie zaciska się do końca i „chlapie” na ścianki przewodu. Wzdęcia oznaczają słabą pracę jelit (mikroflorę). Dorzuć do swojej diety jakiś dobry probiotyk.

 8. Asia 19 czerwca 2015 at 06:24 - Reply

  Dziekuję za odpowiedź. Podobna sytuację miałam, gdy zaczęłam pić ocet jabłkowy przed posiłkami. Dostałam takiego palenia w żołądku i przełyku jak nigdy przedtem. Co do wzdęć to rzeczywiście moja praca jelit od lat nie jest dobra, częste zaparcia. Największe wzdęcia mam po warzywach i owocach, niestety na to enzymy trawienne słabo pomagają, odstawienie glutenu i nabiału (Hashimoto) trochę pomogło, ale problem nadal jest. Przymierzam się do diety o niskim FODMAP, bo innego pomysłu już nie mam. W probiotyk też się zaopatrzę.

  • Urszula Forenc 23 czerwca 2015 at 08:20 - Reply

   Proponuję zrobić test nietolerancji pokarmowych – najprostszy to FoodDetective, na allegro można dostać.

  • Callista91 21 stycznia 2017 at 10:45 - Reply

   Proponuję jeść co dziennie łyżeczkę siemienia lnianego. Ja też miałam ogromne zaparcia a od kadry jem siemię, zaparcia zniknely

 9. Krystyna 22 czerwca 2015 at 08:40 - Reply

  Po pół godziny od wypicia soku z cytryny występuje u mnie okropne wzdęcie, które utrzymuje się przez cały dzień. Co robić?
  Dodam, że odbicie u mnie nie występuje (soda była świeża).
  Tę samą reakcję mam po jablkach, żurawinie, jagodach goji…
  Proszę o odpowiedź.

 10. martha 23 czerwca 2015 at 10:01 - Reply

  Dziekuje za cenne informacje i bardzo prosze o odpowiedz jak pozbyc sie nadkwasoty zoladka i bardzo prosze o ziola na niedokwaszenie zoladka pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 23 czerwca 2015 at 15:25 - Reply

   To na pewno nadkwasota? Jeśli po teście z sodą wychodzi, że to nadkwasota to popracować nad mikroflorą całego układu pokarmowego + witaminy + nawodnienie + oddychanie przeponowe.

 11. martha 24 czerwca 2015 at 10:56 - Reply

  Dziekuje za informacje,to c hyba nadkwasota poniewaz w pierwszy ch 3 sekundach odbija sie.pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje

 12. K 5 lipca 2015 at 15:36 - Reply

  Nawodnienie oraz grubość śluzówki sprawdzić za pomocą testu z octem? W sensie co jakiś czas sprawdzać czy po wypiciu octu boli i jeżeli ból ustąpi można uznać, że grubość śluzówki jest wystarczająco gruba, czy jest jakiś inny test? 🙂

 13. Minik 9 lipca 2015 at 12:12 - Reply

  Dołączam się do pytania wyżej. Jak sprawdzić czy śluzówka jest ok? W grudniu 2014 Miałem stwierdzone po gastroskopii przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka z obecnością helicobakter. Leczony byłem dwoma antybiotykami i lekiem z rodzaju IPP przez 10 dni, potem jeszcze IPP przez ok. miesiąc. Poprawa było może tylko chwilowo i to nieznaczna, dlatego też szukam jakiegokolwiek ratunku. Od ok. pół roku miewam uczucia kłucia pod żebrami, czasami niestrawności(choć od pewnego czasu nie występują). Piję ok litr wody z solą himalajską dziennie, jem jogurty probiotyczne L+(polecane przez dr Kempisty). Nie wracam do medycyny tradycyjnej, bo pewnie znowu dostałbym leki z rodzaju IPP lub próba ponownej eradykacji helicobakter (chociaż już teraz lekarze do końca nie wiedzą czy tą bakterię koniecznie trzeba usuwać). Zastanawiam się czy może te moje „kłucia” nie pochodzą właśnie jednak od małej ilości kwasu…? Jak Pan sądzi, w jakim kierunku powinienem teraz pójść w celu wyzdrowienia? Proszę o pomoc.

  • Sebastian Sarnowicz 16 lipca 2015 at 08:37 - Reply

   Nie wiem, ponieważ to jest zbyt złożone. Na pewno unormować poziomy witamin. Śluzówka zawsze będzie słaba jeśli będzie brak witaminy A. Więcej wody niż litr na dobę 🙂 Sprawdzić testem z sodą zakwaszenie i jeśli jest za słabe, to trzeba będzie dokwaszać. Na początek małymi dawkami octu, a jeśli wywoła on ból, to np. kroplami żołądkowymi zakroplonymi na język.

 14. Dorota 9 lipca 2015 at 19:33 - Reply

  Witam.Poprosze o nazwy ziół, które pomoga mi w zakwaszeniu żołądka.Pozdrawiam, wyczerpujące wiadomości,dodałabym tylko,że „nasza” sół kłodawska równiez jest godna polecenia.

 15. Marta 26 lipca 2015 at 15:51 - Reply

  Witam. Jak długo powinno zakwaszać się żołądek? Zrobiłam test z sodą oczyszczoną – nie odbiło mi się wcale.

  • Sebastian Sarnowicz 17 sierpnia 2015 at 18:38 - Reply

   Aż do skutku 🙂 Nie ma wyznacznika czasowego. Jeśli po miesiącu przyjmowania octu jabłkowego „nie ruszy”…to przeszedłbym na betainę.

   • Marta 3 września 2015 at 11:08 - Reply

    Dziękuję za odpowiedź. Czy można zrobić test sodą oczyszczoną po 15 minutach od momentu przyjęcia octu jabłkowego? Chciałabym zobaczyć, czy po wypiciu octu mój żołądek wydziela kwas solny. Pijąc ocet jabłkowy znacznie lepiej trawie, więc raczej daruję sobie betainę, która wydaje mi się zbyt drastyczna na mój żołądek. Podejrzewam, że proces zakwaszania żołądka w moim przypadku będzie wymagał czasu, ponieważ po miesięcznej kuracji octem jabłkowym odstawiłam ocet na tydzień to problemy trawienne wróciły. Pozdrawiam

 16. Iwona 17 sierpnia 2015 at 21:34 - Reply

  Witam. Próba z sodą wyszła mi źle, dlatego zakwaszam żołądek. Jednak jak pogodzić w tym samym czasie odkwaszanie całego organizmu (wiem ze są to dwie różne rzeczy)? Jem dużo mięsa, więc muszę spożywać dużo żywności zasadowej. Czy ma to wpływ na zakwaszenie żołądka?
  Proszę o odpowiedz i bardzo dziękuję za te wszystkie informacje, które Pan tutaj umieszcza.

  • Sebastian Sarnowicz 17 sierpnia 2015 at 21:37 - Reply

   Mięso nie ma żadnego wpływu na zakwaszanie żołądka. Zakwaszenie żołądka to pobudzenie wydzielania odpowiedniej ilości kwasów zołądkowych o odpowiednim pH. I tyle. Z tym zakwaszeniem całego organizmu to często nadmuchany temat. Nie jest łatwo zakwasić organizm.

 17. monika1 25 sierpnia 2015 at 18:21 - Reply

  Witam. Miałam robiona ph metrie, wykazala ph zoladka 5.0 co to oznacza, mam ,,oladek zakwaszac czy nie, dziekuje monika1

 18. monika1 25 sierpnia 2015 at 18:22 - Reply

  Witam. Miałam robiona ph metrie, wykazala ph zoladka 5.0 co to oznacza, mam ,,oladek zakwaszac czy nie, dziekuje monika1
  Oprocz tego mam dyspepsje

  • Sebastian Sarnowicz 25 sierpnia 2015 at 18:23 - Reply

   Tylko phmetria była robiona czy pełna gastroskopia? Bo to za mało danych aby cokolwiek powiedzieć.

  • Sebastian Sarnowicz 4 września 2015 at 16:04 - Reply

   Zakwaszać, ale nie koniecznie octem. Lepiej zacząć od ziół.

 19. monika1 27 sierpnia 2015 at 10:30 - Reply

  Gastroskopia rowniez,przelyk z niewielka nadzerka,zoladek bez zmian,refluks zoladkowo przelykowy wykluczony przy ph metrii

 20. Ewel 2 września 2015 at 09:52 - Reply

  Jak to się ma do tej informacji od koleżanki dostałam
  „Sodę oczyszczoną nie należy stosować z wodą zimną czy letnią. Woda powinna być gorąca. Wsypując sodę do mocno gorącej wody wytwarzają się bąbelki i taka ma właściwości lecznicze. A dodając do wody zimnej czy letniej to soda może szkodzić po wypiciu. Tak kiedyś pito ją na kaca z zimną wodą, cukrem i octem, ale takiej mieszanki należy unikać. Soda pita z gorącą wodą leczy cysty i torbiele.”

  • Sebastian Sarnowicz 4 września 2015 at 16:02 - Reply

   Do testu potrzebna jest woda letnia, nie gorąca. W profilaktyce „zakwaszenia” koleżanka ma rację – tylko z gorącą wodą.

 21. Iwona 4 września 2015 at 19:59 - Reply

  Witam. Wrzody żołądka i stany zapalne (helicobacter) miałam leczone antybiotykami i lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy. Po odstawieniu tych leków zobojętniających kwas, mieszkańców okropne pieczenie w przełyku, tzw zgaga. Używam ich więc codziennie od ok 5 lat. Inaczej nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Gdy je zażywania, nie mam problemów z trawienie, jelitami, bolami żołądka ani pieczeniem w przełyku. Jednym słowem czuje się świetnie. Zaniepokoiło mnie jednak bardzo, że przyczyniają się do osteoporozy i są tak niebezpieczne. Jak je teraz odstawić całkowicie i nie odczuwać dolegliwości? Proszę o jakąś radę. Bardzo dziękuję za ten artykuł.

 22. Dagmara 9 września 2015 at 21:37 - Reply

  Córka lat 6,5 od 2 miesięcy zaczęła chrząkać (tak co 3 sekundy), nie chrząka tylko gdy kładzie się spać, Podczas leżenia i czytania np książki też chrząka. Zastanawiam się czy może to mieć związek z żołądkiem. Jesteśmy umówione na endoskopowe badanie krtani i gardła ale czy takie badanie wystarczy?

  • Sebastian Sarnowicz 10 września 2015 at 09:18 - Reply

   Proszę zrobić test z sodą.

  • Sebastian Sarnowicz 30 września 2015 at 15:50 - Reply

   Mogą to być pasożyty, albo żołądek…albo cała masa innych przyczyn. Ciężko powiedzieć znając tylko kilka faktów.

  • Alivjs 17 stycznia 2017 at 11:54 - Reply

   Czy pijac ocet z woda mozna dodac miodu? Robiłam test z sodą w ogóle się nie odbija. Od dwóch tygodni Piję wodę z octem dodając łyżeczka miodu robiłam następny test z sodą i dalszym ciągu się nie odbija. Czy powinnam być ten ocet z wodą bez miodu? Proszę o odpowiedź -dziękuję

   • Sebastian Sarnowicz 21 stycznia 2017 at 10:35 - Reply

    Do zakwaszenia żołądka – NIE. Oxymel jest dobry w przypadkach osłabienia, regeneracji, a nawet odchudzania.

 23. Przemek 12 września 2015 at 06:36 - Reply

  Witam. Zrobiłem test z soda. Wyszło 50 sekund. Według Pana wytycznych jest ok. Według wytycznych Pana Zięby jest nadkwasota. Która metoda jest bardziej wiarygodna? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

 24. Joe 19 września 2015 at 10:38 - Reply

  Witam od MC mam problemy gastryczne.. Lekarze mysleli, że to wrzody przepisali mi omeprazol kuracja 3 tyg 20g. Po jego odstawieniu pojawił się refluks a po 8 dniach od odstawienia potworną zgaga i ból gardła. Dlatego przyjalem 10 mg omeprazolu i czekam na wizytę do gastrologa (5 dni do niej). Z gastroskopii wyszło jedynie ,zaczerwienienie błony śluzowej żołądka w stopniu delikatnym. Teraz czuje jak pieczę mnie cały przełyk i okolica mostka. Nie mogłem spać całą noc. Nigdy nie miałem refluksu. Ostatnio ciężko pracował em mało jadlem + stres. Żałuje, że nie zdazylem zrobić testu soków żołądkowych. Finalnie zrobiłem 2 testy z soda. W 1 odbilo mi sie odrazu ale tak zdarza mi się po wodzie. W drugim po 8 minutach ale woda była stosunkowo ciepła. Dodam, że kaszle od 4 lat bez powodu RTG klatki ok. Lekarz powiedzial, że to na tle nerwowym. Hmm. Do tego siwieje od 17 roku życia. Tak jakbym miał zaburzone wchłanianie witamin z grupy b.

  • Sebastian Sarnowicz 30 września 2015 at 15:48 - Reply

   Proszę zrobić badanie na obecność białek w kale. Nadkwasota i niedokwasota są bardzo podobne w objawach.

  • Marcin 8 października 2015 at 13:00 - Reply

   Witam,
   Mnie na refluks bardzo pomogla kuracja sokiem ze świeżej kapusty, podobno leczy także wrzody. Naprawde polecam.
   Pozdrawiam
   Marcin

 25. Magda 26 września 2015 at 08:54 - Reply

  Świetny artykuł! Dziękuję 🙂 Nie mogę się doczekać porannego testu z sodą. Ja mam hasi, a córka AZS. Może chociaż jednej z nas się uda wyzdrowieć.

 26. Agnieszka 30 września 2015 at 13:44 - Reply

  A skad bede wiedziala, ze jestem dostatecznie nawodniona? Pije jak szalona, okolo 3-4 l wody i herbat na dobe, ale nigdy nie dodawalam soli do mojej wody. Chcialabym pobawic sie z zakwaszaniem, ale nie wiem, po czym poznac nawodnienie.

 27. Monika 30 września 2015 at 20:43 - Reply

  Witam,
  wszędzie znajduję informację, że tylko ocet jabłkowy… a z innych owoców? Mam z truskawek, agrestu, czarnej porzeczki…itp. czy one nie mają takich samych właściwości?
  pozdrawiam i dziękuję
  Monika

 28. paulina 3 października 2015 at 07:22 - Reply

  Wegetarianizm mogą przyczynić się do trwałego uszkodzenia żołądka? To chyba jakiś absurd?

  • Sebastian Sarnowicz 4 października 2015 at 06:55 - Reply

   Wiem, wiem…kij w mrowisko. Niestety ilość pestycydów i całej gamy środków „upiększających” warzywa i owoce bez najmniejszego problemu rozwalają śluzówkę.

 29. Eliza 6 października 2015 at 08:16 - Reply

  Ok ja zrobilam test z soda i mnie sie wogole nie odbilo co dalej?

  • Sebastian Sarnowicz 6 października 2015 at 10:04 - Reply

   Zakwaszać 🙂

 30. natalia 8 października 2015 at 10:26 - Reply

  od lipca mam nudności, potem doszla lekka zgaga, chyba tez refluks, generalnie juz sama nie wiem ile mam dolegliwosci. Wlasnie bylam na tescie oddechowym na helicobacter , czekam na wyniki. Za dwa tygodnie ide na gastroskopię. W tym tygodniu robie badania na niedoczynnosc tarczycy. Zrobilam rowniez ten test z soda, odbiło mi sie po 2,5 minucie, ale tez bardziej wymuszony bo mnie bolało w klatce. Jaka ta mieszanka ziół, co ma pomoc zakwasić? Bede piła ten ocet jabłkowy, zastanawiam się nad tolerancja glutenu , lekarz mi to podpowiedział. Najbardziej uporczywe sa nudności,ktore przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu 🙁

 31. Monika 8 października 2015 at 17:20 - Reply

  Witam.
  Ja zrobiłam test sodą i mi się nie odbiło wcale. Stosowałam ocet przez trzy miesiące i też nic. Obecnie choruję na RZS tarczyce hashimoto, mam straszne zaparcia, anemię której nie mogę wyleczyć od dzieciństwa. Ciągle jestem zmęczona ospała po mimo przespanej całej nocy. w nocy też się budzę bez powodu. Nie mam już sił na dalsze życie, Wiem że powinnam brać witaminy takie jak zaleca Pan Jerzy Zięba. A co z tego, jak nie wiem od czego zacząć, jakie dawki oraz jakie witaminy zakupić aby były. Jeżeli byłaby możliwość dostanie się do Pana Zięby. Jeżeli ktoś wie jak się z tym Panem skontaktować to bardzo proszę o kontakt.
  Proszę P Sebastiana ta że o odp.

  • Sebastian Sarnowicz 8 października 2015 at 20:48 - Reply

   Najprościej skontaktować się z Jerzym podczas jego seminariów. Obecnie przebywa w USA. Jeśli po occie nie ma poprawy, to proszę spróbować z betainą.

  • Karina 11 października 2015 at 19:20 - Reply

   Prosze sprobować zrobić testy na nietolerancje pokarmowe i wyeliminować z diety te produkty, który wyjdą. Powinno pomoc.

 32. Karina 10 października 2015 at 16:20 - Reply

  Na 1 szklankę wody ile dawać soli himalajskiej? Jakie są proporcje?

  • Sebastian Sarnowicz 12 października 2015 at 12:30 - Reply

   1,5 grama na litr wody

 33. Monika 10 października 2015 at 17:37 - Reply

  A jakie witaminy powinnam stosować i w jakich dawkach? oraz ile razy dziennie? i jakich firm by mi Pan polecił. Byłabym Panu bardzo wdzięczna za pomoc. A betainę to jakiej firmy? Na seminarium a nie orientuje się Pan gdzie najbliżej Szczecina będzie Pan Zięba bo ja pochodzę ze Szczecina Z góry bardzo dziękuję za odp.

 34. Paweł 30 października 2015 at 07:24 - Reply

  Witam. Od 4 lat zaźywan inhibitory pompy protonowej. Kazde odstawienie tych lekow skutkuje potworną zgagą. Wiem ze po tak długim okresie stosowania inhibitorow śluzowka źoladka odzwyczaila sie od kwasow i jak tylko kwasy sie pojawia to zoladek broniac sie otwiera zwieracz i pluje nimi do przelyku. Podobno ok 2 miesiecy trwa przyzwyczajenie zoladka do obecnosci kwasow. Prosze o rade jak zminimalizowac dolegliwosci po odstawieniu lekow i skrocic ich czas.

  • Sebastian Sarnowicz 2 listopada 2015 at 08:31 - Reply

   Nie koniecznie problemem jest górny zwieracz. czasami może ciągnąć żółć.

 35. Beata 30 października 2015 at 21:57 - Reply

  A co pan powie na temat ogolnego zakwaszenia organizmu ile w tym prawdy i czy jonizatory wody to tylko chwyt marketingowy?

  • Sebastian Sarnowicz 31 października 2015 at 11:40 - Reply

   Ogólne zakwaszenie organizmu to mit. Oczywiście, zła dieta jest w stanie zubożyć minerały zasadowe, ale w naszym organizmie istnieje kilka układów buforowych które dbają o to, abyśmy nie popadli ani w kwasowość, ani w zasadowość. Przy braku minerałów zasadowych organizm do pewnego momentu sobie radzi, a potem zaczyna pobierać np wapń z kości. Równowaga kwasowo zasadowa jest bardzo ważna, ale w internecie jest pełno mitów na ten temat. Jakbyśmy byli zakwaszeni, to wszyscy już dawno byśmy umarli.

   Kwestia jonizatorów wody…dla mnie i dla wielu innych osób ogarniających temat wody, jonizatory są na nie. Dlatego, że przez wodę nie wolno przepuszczać prądu.

 36. Błażej 2 listopada 2015 at 10:53 - Reply

  Dziendobry. Cierpie na refluks.W teście z soda wychodzi mi nadkwasota, ale się zastanawiam czy nie jest to nadkwasota z dużą ilością kwasu solnego ale o slabszym ph gdyż sytuacja podobna jak u Asi a stosowanie kiedyś przez krotki okres leków ipp powodowalo pogorszenie objawów. I stad moje pytanie czy po.wytworzeniu grubszej slozowki zadbaniu o podaz witamin i mikrobiote, zakwaszanie w dłuższej perspektywie moze byc skuteczne, gdyz teoretycznie przywrócenie odpowiedniego ph w zoladku powinno spowodować odpowiednia prace wpustu żołądka. Czy to jednak glupi pomysl?

  • Sebastian Sarnowicz 5 listopada 2015 at 07:37 - Reply

   Jeśli jest problem ze śluzówką, to trzeba ją zregenerować. Refluks ma kilka podłoży…np. cofanie się żółci. Trzeba dojść od czego on jest.

 37. Marzenka 6 listopada 2015 at 13:42 - Reply

  Witam. Mam straszne bóle brzucha po wypiciu nawet jednego łyku alkoholu, obojętnie czy to wódka czy wino. Ból mija po pok. 20 min i potem mogę pić alkohol bez bólu, o czym to może świadczyć? Problem ze sluzówką?

  • Sebastian Sarnowicz 12 listopada 2015 at 11:48 - Reply

   Tak, to problem ze śluzówką. Choć również braki mikroelementów mogą powodować, że nie rozkłada się alkohol jak powinien.

   • Marzenka 12 listopada 2015 at 17:49 - Reply

    dziękuję, wspomina Pan w artykule powyżej, że w przypadku chorej śluzówki należy nawodnić organizm, rozumiem, że od tego powinnam zacząć? a może napisze Pan choć pare słów co jeszcze może pomóc? ostatnie pytanie: czy stosowanie herbatek typu „Figura1”, czyli lekkich, ziołowych herbatek przeczyszczających mogło się przyczynić do moich problemów ze śluzówką?

    • Sebastian Sarnowicz 15 listopada 2015 at 09:47 - Reply

     Herbatki raczej takiej krzywdy nie wyrządzą. Zdecydowanie bardziej zaszkodzi zła dieta i brak komórkowych składników odżywczych niż herbatki. A skoro trzeba używać herbatek przeczyszczających to sprawa sama się wyjaśniła. Jelita.

 38. Paulina Gaura 11 listopada 2015 at 12:39 - Reply

  Witam serdecznie,
  bardzo ciekawy i pełen informacji artykuł.
  Mam prośbę, czy mogłabym prosić o nazwę ziół zakwaszających żołądek?
  Dziękuje i pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 15 listopada 2015 at 09:51 - Reply

   Poszukaj mieszanki z firmy „Dary Natury”.

 39. Magda 14 listopada 2015 at 08:14 - Reply

  Dziekuje za fantastyczny artykuł. Wiele osob wokół mnie ma stwierdzone hashimoto. Prosze panie Sebastianie o jakos artykuł na ten temat ❤️❤️❤️❤️Lub ewentualnie podanie japońskiej literatury ❤️❤️❤️❤️

 40. Ania 18 listopada 2015 at 18:43 - Reply

  Mam problem z żołądkiem. Wg gastroskopii zaczerwieniona śluzówki i żółć. Z testu z sodą wyszło, że zakwaszenie jest ok. Jak wyleczyć żołądek?

  • Sebastian Sarnowicz 20 listopada 2015 at 09:53 - Reply

   Bioindywidualność, tzn. że trzeba poznać kogoś aby doradzić. Mogę powiedzieć tylko ogólnie: zadbać o śluzówkę, unikać konserwantów, dostarczyć kwasy omega 3 i wodę. Odpowiednią wodę.

 41. monika2 29 listopada 2015 at 07:53 - Reply

  witam! a co zrobic jesli ph metria wykazala ph zoladka 1.8 . nie mogepozbyc sie zgagi,mam refluks zoladkowo przelykowy. czy zakwaszac zoladek czy to jest nadkwasota. blagam o odpowiedz.

  • Sebastian Sarnowicz 30 listopada 2015 at 14:25 - Reply

   pH jest bardzo dobre, ale jeśli jest zgaga, to: może ciągnie żółć? Może jest przepuklina, może nadprodukcja kwasu żołądkowego? Jedno pewne – nie dokwaszać.

 42. Anna 29 listopada 2015 at 15:41 - Reply

  Witam. Chciałam zapytać co PAN sądzi o filtrach do wody typu Brita, Dafi?

  • Sebastian Sarnowicz 30 listopada 2015 at 14:26 - Reply

   Nie są rewelacyjne, ale lepsze takie niż żadne.

 43. Beata 1 grudnia 2015 at 17:28 - Reply

  Ja zakwaszam żołądek od miesiąca i o dziwo, nie biorąc leków( mam niby cukrzycę, nadciśnienie, cieśń nadgarstka, zespół niespokojnych nóg, hasimoto) mam prawidłowy cukier, ciśnienie w normie( w normie mojej mamy…tzn 100 + wiek a nie normy lekarzy) nie bolą mnie ręce ani nogi, nareszcie śpię i mam kupę energii. Używam wody z solą himalajską, witaminy C, D i piję wodę z octem jabłkowym ale raz dziennie dodaję kropli lugola. Usłyszałam, że to pewnie efekt placebo, a jeśli nawet to niech i to będzie ale wreszcie nie biorę garści tabletek a jakoś funkcjonuję( nie zrezygnowałam tylko z eutyroxu bo szukam dobrego endokrynologa, który potrafi leczyć a nie tylko przepisywać leki)
  Pozdrawiam Beata

 44. pol 4 grudnia 2015 at 10:49 - Reply

  Chciałabym się dowiedzieć którą wodę butelkowana ogólnodostępna Pan poleca i która sam pije.

  • Sebastian Sarnowicz 4 grudnia 2015 at 10:55 - Reply

   Butelkowanej żadnej 🙂 Na początku lutego będzie długi webinar o wodzie. Co i jak zrobić, aby woda była najlepsza dla naszego organizmu. Niedługo też będzie mój artykuł w czasopiśmie „Harmonia” o wodzie.

   • Callista91 21 stycznia 2017 at 10:54 - Reply

    A czy jak Pan już wyda ten artykuł o wodzie to może mnie Pan powiadomić callista91@tlen.pl. jestem bardzo bardzo ciekawa
    Czekam. Dziękuję za super artykuł

    • Sebastian Sarnowicz 21 stycznia 2017 at 16:56 - Reply

     Proszę dopisać się do newslettera. W taki sposób komunikuję się z czytelnikami bloga.

 45. pol 4 grudnia 2015 at 11:35 - Reply

  Kurcze …troche dlugo czekać …a trzeba coś pić … możne jednak „na biedę ” jakąś Pan jednak podpowie ..

 46. danuta 7 grudnia 2015 at 07:02 - Reply

  Szanowny Panie. Mam 57 lat od 15 lat cierpię na nawracające zapalenie błony żołądkowej .Podczas badania gastroskopem ,po dotknięciu błony lala się krew.Brałam antybiotyki teraz już ich nie chce,to mi nic nie pomaga .Pije siemię lniane cieple, świeżo mielone zalane gorącą woda .Chce dodać ze mam zgagę i pobolewanie żołądka.Bardzo Pana proszę o pomoc .Uszanowania Danuta.

  • Sebastian Sarnowicz 3 stycznia 2016 at 21:24 - Reply

   Pani Danuto. Ciężko jest pomóc, bez dogłębnie poznanego problemu. Proszę wzmocnić śluzówkę (nawodnienie + zioła + omega 3 + witaminy i minerały).

 47. pomóżcie... 12 grudnia 2015 at 16:09 - Reply

  Witam, wstyd mi się przyznać… ale zniszczyłam sobie żoładek poprzez picie octu jabłkowego który rzekomo miał mi pomóc schudnąc…i teraz mam ogromne problemy. Ciągła zgaga, ból w klatce piersiowej… wiem mam nauczkę ale czy mogę jakoś odbudować swój biedny żołądek ? co wybrać? pomóżcie jestem załamana!

  • Sebastian Sarnowicz 17 grudnia 2015 at 07:58 - Reply

   Nie łamać się 🙂 A jak piłaś ten ocet? Z wodą, sam? Ile go piłaś? Eko, czy sklepowy? Dużo pytań, a tak mało odpowiedzi 🙂

 48. Mariusz Kumor 14 grudnia 2015 at 23:50 - Reply

  A co Pan Powie o syntetycznej wit c w dużych ilościach.zakwasi zołądek?

  • Sebastian Sarnowicz 17 grudnia 2015 at 07:57 - Reply

   Są przypadki że zakwasza. Są, że boli żołądek bo śluzówka za słaba. Ciężko powiedzieć czy duża (to pojęcie względne) dawka będzie dobra.

 49. monika 16 grudnia 2015 at 08:10 - Reply

  witam! bardzo prosze o pomoc! mam refluks zoladkowo przelykowy. gastroskopia wykazala nadzerke przelyku mala, brak przepukliny, wrzodow. ph metria 1.9, dokucza mi zgaga, pieczenie i bol w mostku i pod lewym zebrem wybudzajaca ze snu, zawsze budzi mnie o stalej porze 5 rano. prosze o odpowiez, nie mam problemow z zolcia, czesto mi sie odbija, jestem przeleczona xifaxsanem na wzdecia i gazy

  • Sebastian Sarnowicz 17 grudnia 2015 at 07:56 - Reply

   Proszę sprawdzić poziom glukozy i insuliny np. zrobić krzywą cukrową 4 lub 6 punktową. Tylko razem glukoza i insulina.

 50. natalia 16 grudnia 2015 at 18:40 - Reply

  Panie Sebastianie ,moja corka lat 18 z zespołem Downa miała robioną gastroskopie wynik>zapalenie żołądka i dwunastnicy oraz refluks żołądkowo przełykowy.Od ponad pół roku bierze controloc 20.Jest lekka poprawa ,ale teraz po przeczytaniu pana artykulu oraz obejrzeniu filmikow z p.Jerzym Z,wiem ze to do niczego dobrego nie prowadzi ,tylko robi więcej krzywdy.Mam do pana pytanie czym zagoic te zapalenia ,żeby następnie zacząc zakwaszanie żołądka

  • Sebastian Sarnowicz 3 stycznia 2016 at 21:23 - Reply

   Odpowiednim nawodnieniem oraz ziołami. Proszę wprowadzić zioła osłaniające śluzówkę żołądka + np. siemię lniane, chia. Zioła osłonowe to korzeń prawoślazu, korzeń lukrecji, nasienie kozieradki czy całe nasienie gorczycy białej.

   Przy długotrwałym stosowaniu leków IPP należy wprowadzić do diety dużo bogatych w antyoksydanty owoców np. aronia, porzeczka czarna, żurawina oraz polifenole z zielonej herbaty, rokitnik.

   Należy również zadać poziom kwasu foliowego i B12.

 51. Kama 17 grudnia 2015 at 18:01 - Reply

  Witam Mam pytanie.Od miesięcy mam różne problemy z trawieniem. Mam zdiagnozowaną dysbakteriozę jelit (leczę się xifaxanem) ale też mam wrażenie że żołądek nie trawi i jedzenie mi w nim zalega.Wiem że doprowadziłam się do tego latami łykając środki przecwbólowe i antybiotyki. Teraz się leczę.. Test z sodą wypada źle czyli znaczy że mam mało kwasu solnego. Zakwaszam więc żołądek. niestety ocet i betaina odpada bo moje jelita bardzo źle na to reagują, a dodatku po occie mam rozwolnienie. Używam do zakwaszania żołądka soli himalajskiej tj piję wodę z solą, solę mocno potrawy, a przed jedzeniem i miedzy posiłkami rozpuszczam trochę soli w ustach. Czy jak po posiłku i zjedzeniu soli odczuwam ciepło w żołądku tzn że jest wsytarczającą dokwaszony bo nie wiem czy to jest analogicznie jak z betainą?

  • Sebastian Sarnowicz 18 grudnia 2015 at 12:19 - Reply

   Wzmocnij śluzówkę żołądka. Po soli nie powinno być ciepło w żołądku…chyba żę jesz ją łyżeczkami (czego nie polecam) 🙂

   • Kama 19 grudnia 2015 at 03:54 - Reply

    łyżeczkami na szczęście nie 😉 narazie próbuję też pić więcej wody. Do tej pory piłam nie więcej niż litr dziennie. Wiem że to mało ale nie czułam potrzeby picia więcej. Teraz stopniowo codzień zwiększam ilość ale to nie jest łatwe. Mój żołądek naraz nie przyjmuje więcej niż niecałą szklankę, a że jem co 3,5h (a nie chce pić zaraz przed i po posiłku) to i nie bardzo jest kiedy wypić przynajmniej ze 2 litry. Ale staram się bo już na szczęście wiem jaki pływ ma ilość wypijanej wody na śłuzówkę żołądka. Dzięki 😉

 52. marlena 18 grudnia 2015 at 16:32 - Reply

  prosze mi powiedziec, czy nieszczelnosc wpustu zoladka mozna wyleczyc bez inhibitorow, ktore w moim przypadku nie przynosza poprawy, moze akupunktura czy to zly pomysl

  • Sebastian Sarnowicz 3 stycznia 2016 at 21:16 - Reply

   Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, bo to zależy od „stanu” wpustu. Z reguły odpowiednimi ćwiczeniami i ziołami da się wzmocnić wpust. To proces i dotyczy nie tylko tego mięśnia. Temat sięga dużo głębiej i dotyczy wzmocnienia komórki. Akupunktura będzie dobrym dodatkiem, ale nie wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem.

 53. Ania 24 grudnia 2015 at 16:08 - Reply

  Co robić w przypadku gdy nie mam woreczka żółciowego. Po gastroskopi wykazało że w żoładku mam pełno żółci która cofa mi się do przełyku. Ta gorycz mnie zaraz udusi. Leki nie pomagają; (

  • Sebastian Sarnowicz 3 stycznia 2016 at 21:13 - Reply

   Wzmocnić odźwiernik i opuszkę dwunastnicy + popracować nad wątrobą (nawet jak próby wątrobowe są w normie).

 54. monika 3 stycznia 2016 at 11:22 - Reply

  od kilku lat biore ipp,próbowałam betainy,ale po niej okropnie piekło mnie w żołądka……mam przepuklinę rozworu przełykowego,refluks i depreche……już nie wiem co mam robic…jak biore ipp,to z żolądkjiem mam spokój…ale pisze w artykule,ze są niezdrowe……

  • Sebastian Sarnowicz 3 stycznia 2016 at 21:11 - Reply

   Jeśli jest nadkwasota, to betaina nie pomoże. Pisałem, że należy ostrożnie wprowadzać betainę przy słabej śluzówce. Depresja pewnie z braku aminokwasów. IPP to żadne rozwiązanie. Są potrzebne i skuteczne, ale nie w długim okresie przyjmowania.

 55. Justyna 3 stycznia 2016 at 13:08 - Reply

  Witam,

  Jest mi Pan w stanie doradzić coś w dziedzinie Ulcerative Collitus? Odeszłam od medycyny konwencjonalnej- niewiele mi pomagało a od 1dnej serii sterydów odwapniły mi się zęby. Obecnie przyjmuję około 10g dziennie Glutaminy i jest lepiej (nie wiem czy to przypadek czy nie). Bardzo pogorszyło mi się po porodzie teraz jest lepiej. Proszę o jakąś poradę jak walczyć z tą chorobą.

  • Sebastian Sarnowicz 3 stycznia 2016 at 21:09 - Reply

   Glutamina jest pomocna na WZJ. Bez dokładnego wywiadu nie wiele mogę podpowiedzieć. Na pewno trzeba zadbać o mikroflorę jelitową + dobrać odpowiednie szczepy bakterii. Naprawę przewodu pokarmowego jeśli problem leży w jelitach należy zacząć od ust.

 56. Marcin 5 stycznia 2016 at 11:20 - Reply

  Dzień Dobry
  Zrobiłem test, odbiło się po około 90-100 sek. Od lat stosuje IPP ale wiem że mi szkodzą. Kiedy przyjmuję rano proszek nie mam żadnych problemów. Jak ostawię zaraz dopada mnie zgada i to męczy najbardziej . Po teście sodą zgaga zanika ale z tego co czytałem nie wolno długo stosować sody oczyszczonej , choć Pan Zięba pisał że raz dziennie można. Czyli rozumiem że teraz najlepszym rozwiązaniem będzie picie 1/4 szklanki wody + łyżka octu jabłkowego przed każdym posiłkiem ?

  • Sebastian Sarnowicz 6 stycznia 2016 at 11:03 - Reply

   Jeśli chcesz stosować sodę oczyszczoną, to kup paski lakmusowe i sprawdzaj pH porannego moczu. Z sodą trzeba ostrożnie, bo łatwo przegiąć i zbyt bardzo zalkalizować jelito cienkie.

 57. natalia 5 stycznia 2016 at 20:27 - Reply

  Ślicznie dziękuję za odpowiedz i Życzę Szczęśliwego Nowego Roku!!!!

 58. Lucyna 12 stycznia 2016 at 07:55 - Reply

  Witam, mam Hashimoto. Od póltora miesiąca jestem na diecie zaleconej przez dietetyczką. Zgodnie z zaleceniem zakwaszam żołądek wodą z octem jabłkowym. Rano na czczo 1 łyżka i szklanka ciepłej wody oraz przed posiłkami 1/3 szkla wody plus około 1,5 łyżki octu, bo po dwóch łyzkach czułam ciepło w żołądku. Po 2 tyg stosowania dieety miałam luźnawe stolce. Sądziłam, że to efekt carb-flu. Teraz czyli po 1,5 mies diety mam wodniste biegunki, często po posiłkach. Niestety przez jakiś tydzień stosowałam ocet jabłkowy ale nie bio (nie byłam świadoma, że może zaszkodzić). Wczoraj odstawiłam ocet, narazie mnie nie czyści. Co może być przyczyną biegunek?

  • Sebastian Sarnowicz 18 stycznia 2016 at 11:38 - Reply

   OCet może działać „przeczyszczająco”. Może dawka za duża, a może ocet na spirytusie…a może tak właśnie Pani reaguje. Ciężko powiedzieć.

 59. Błażej 16 stycznia 2016 at 11:06 - Reply

  Witam raz jeszcze. Czy w przypadku nadkwasoty przy refluksie, i objawow ustepujacych całkowicie podczas stosowania diety LCHF juz w ciagu 1-2 dni enzymy trawienne mogly by byc skuteczne w celu usunięcia dolegliwości podczas posiłków z weglowodanami?. Pani na blogu tluste życie poleca http://www.nowfoods.com.pl/produkty/super-enzymes-caps.html, ale niestety posidaja w skladzie betaine. Na diecie w pozniejszym czasie sprawdzalem również tolerancje na weglowodany pod wzgledem ich źródeł bezglutenowych i o niskim fodmap niestety objawy również sie pojawialy.

  • Sebastian Sarnowicz 18 stycznia 2016 at 11:32 - Reply

   Ja polecam dr Besta – Best Digestive Enzymes. Mają lepszy skład

 60. monika @ 18 stycznia 2016 at 11:59 - Reply

  witam! mam pytanie odnosnie picia tataraku. wyczytalam ze jest skuteczny przy zgadze! mam refluks zoladkowo przelykowy i nadkwasote. czy moge pic tatarak i czy po nim zgaga ma przejsc?

  • Sebastian Sarnowicz 25 stycznia 2016 at 10:28 - Reply

   Nie wiem. Jak sluzówka żołądka? Są z nią problemy?

 61. d.roblam 21 stycznia 2016 at 09:27 - Reply

  Bardzo dobry art – dzięki!
  A jak ugryźć temat ze zbyt szybkim trawieniem? Burczenie w brzuchu po każdym posiłku (czy to same B+T, czy W+B, czy B T W) nie ma znaczenia burczy jak cholera. Po min. ilości kapusty kiszonej straszenie czyści, ogórki kiszone od dużej ilości (więcej niż 250gram). Stolce raczej rzadkie, postrzępione, strzelające i raczej cuchnące. Po sodzie z wodą się nie odbija, no chyba że tak bardzo lekko, ledwo wyczuwalne na granicy wyczucia zaraz po wypiciu. Kiedyś łykałem ranigast po wieczornym obżarstwie, za dużo pokarmu na noc i podczas snu musiałem łykać ranigast, aby móc spać. Jakieś pomysły? ZJD, IBS?
  Chyba gorzej jest baaardziej rzadko jak stosują probiotyki.

  • Sebastian Sarnowicz 21 stycznia 2016 at 09:29 - Reply

   Stosowałeś enzymy trawienne? Jak u CIebie z amylazą, lipazą, elastazą? Wątroba też ok? Cholinoesteraza?

 62. Monika 21 stycznia 2016 at 19:40 - Reply

  Witam. po spożyciu octu jabłkowego po 5 minutach odczuwam silne odbijanie – czy to normalne??

  • Sebastian Sarnowicz 23 stycznia 2016 at 09:02 - Reply

   I normalne i nie…:) Jadłaś coś później? Spróbuj z innym octem.

 63. Marcin 22 stycznia 2016 at 15:21 - Reply

  Witam
  Mogły ktoś polecić dobre zioła na zgagę. Przestałem brać leki ipp mam reflux oraz nadżerkę w przełyku.
  Będę wdzięczny za jakieś propozycję.

 64. Krystian 23 stycznia 2016 at 08:51 - Reply

  Witam serdecznie dziś rano zrobiłem test z sodą i wyszło nie odbiło się.Od lat cierpię na ból żołądka,tony leków IPP i nic gastroskopie,kolonoskopia, usg i …Pan doktor stwierdził jelito wrażliwe,po lekach na tę przypadłość jeszcze gorzej.Nikt nigdy nie wpadł na to że to może być niedokwasota.Mam pytanie ile wody dziennie muszę z solą wypijać aby wzmocnić śluzówkę? Dodam jeszcze że okropnie męczy mnie gorycz po jedzeniu np.białka,mięsa.Burczenie,przelewanie,gazy.Mam nadzieję że to pomoże.Dziękuję za odpowiedź.

  • Sebastian Sarnowicz 23 stycznia 2016 at 09:01 - Reply

   Na jelito wrażliwe zrób badanie mikroflory jelitowej np. w vitaimmun. Co do wody, to powinieneś wypić waga ciała / 30 = ilość wody do wypicia. Na litr wody dodaj 1,5 g soli himalajskiej. Zapraszam na webinar o wodzie. Tam będzie dużo informacji. To co piszesz odnośnie goryczy po białku, to prawdopodobnie brak enzymów trawiennych, ale trzeba by to omówić dokładniej.

 65. Piotr 23 stycznia 2016 at 12:01 - Reply

  Witam,
  Czy biorąc betainę hcl efekty powinny być od razu ? czy wymaga to dłuższego brania betainy ? Jak na razie nie czuje żadnej poprawy. Test z sodą wyszedł negatywny, nie odbiło się. Mam cały czas zgagę

  • Sebastian Sarnowicz 25 stycznia 2016 at 10:27 - Reply

   O jakie efekty chodzi? O brak refluksu czy odpowiednie wydzielanie soków trawiennych? Znam osoby u których nie da się inaczej jak tylko betainą wspomagać. Żołądek nie „zaskakuje” a trawienie ratuje im betaina.

 66. Krystian 23 stycznia 2016 at 12:07 - Reply

  Dziękuję za odpowiedź.Enzymy trawienne to chyba coś z trzustką czy z żołądkiem?Robiłem badania trzustki z krwi i moczu nic nie wykazały.Jaką suplementację stosować by je poprawić ?Dodam że te problemy nasilają się gdy jest odwilż a gdy mróz to ich nie odczuwam.Gorycz niekiedy występuje samoczynnie i jest strasznie okropna.Enzymy wątrobowe też w normie.Wydaje mi się że gdy się denerwuje to też ją czuje.Dodatkowo takie kłucie w żołądku.Dodam że na zimę zawsze trochę spada mi waga jakieś 3 kg i tak od przynajmniej od 7lat.Od tego czasu też gorzej śpię.Jestem osobą nerwową.Dziękuję za odpowiedź.

 67. Darek 23 stycznia 2016 at 21:45 - Reply

  witam! jestem w trakcie zakwaszania żołądka ( po teście z soda brak odbicia) pije wodę z sola himalajska, trzy razy w ciągu dnia pije szklankę wody z polowa łyżeczki witaminy c (ascorbic acid), przyjmuje 2xdziennie po 1 tabletce witaminę k2(mk-7) 100ug oraz witaminę d 1000 IU. od kilku dni czuje w ustach słony posmak czy to normalny objaw? Co powie Pan na nawadnianie organizmu woda kokosowa?
  dziękuję i pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 25 stycznia 2016 at 10:26 - Reply

   Nie jest to normalny objaw. Ile soli dodajesz do wody?

 68. Krystian 24 stycznia 2016 at 08:25 - Reply

  Witam serdecznie.Dziś pierwszy raz spróbowałem octu jabłkowego,takie fajne uczucie na żołądku,jakby go coś otulało.Próbowałem po to by sprawdzić reakcje,jest ok.Mam pytanie Panie Sebastianie jak długo mogę przyjmować ten ocet?Oraz ponawiam to poprzednie wyżej.Dziękuję z góry za odpowiedź.

  • Sebastian Sarnowicz 25 stycznia 2016 at 10:25 - Reply

   Jaka to była dawka octu? Jeśli test z sodą wypadł słabo, to można stosować ocet, ale jeśli po 2 miesiącach nic się nie zmieni (test z sodą) to warto wejść na betainę.

 69. Julita 24 stycznia 2016 at 09:34 - Reply

  Witam serdecznie. Po przeczytaniu posta bardzo sie ucieszylam,ze trafilam na tak swietny blog. Mam do Pana pare pytan. Otoz jestem na polprazolu od niepamietnych czasow. Ostatnie 3 lata 40mg 2x dziennie. Mam stwierdzone 2 polipy zoladka po 4mm.zapalenie blony sluzowej zoladka,refluks i silna zgage. Znajomy polecil mi proszek zasadowy. Zrobilam probe i odbilo mi sie po 15 minutach. Wiec zaczelam go pic,ale wytrzymalam tylko 2 dni. Zgaga byla potworna i silny refluks,cofanie pokarmu do przelyku. Wrocilam do polprazolu i juz jest poprawa. Nie rozumiem jak to jest? Czy mozna stosowac proszek i polprazol jednoczesnie? Czy moze trzeba poczekac na efekty dluzej? Mam tez kamice pecherzyka zolciowego. Z gory dziekuje Panu za odpowiedz.

  • Sebastian Sarnowicz 25 stycznia 2016 at 10:29 - Reply

   Proszek zasadowy? Po co? Na co? Dlaczego? 🙂

 70. Julita 25 stycznia 2016 at 10:49 - Reply

  Proszek zasadowy polecil mi znajomy lekarz po zapoznaniu sie z wynikami i stwierdzil,ze to jest bardzo dobry lek na zakwaszenie zoladka i pozbycie sie zgagi i refluksu. Jesli twierdzisz,ze to zly pomysl,to co mi polecasz? Jesli kuracje octem jablkowym,to pewnie musze odstawic Polprazol? Po jakim czasie powinna zgaga ustapic i kwasne odbijanie? Zaznaczam tez,ze od lat mam nawracajaca anemie i poziom zelaza 37.

  • Julita 27 stycznia 2016 at 06:54 - Reply

   Musze dodac,ze po tescie z soda,nastapilo odbicie po 10-iu minutach.

  • Sebastian Sarnowicz 29 stycznia 2016 at 15:05 - Reply

   Proszek zasadowy to nie jest dobry pomysł na pozbycie się zgagi. Oczywiście jesli jest nadkwasota, to pewnie może pomóc, ale czy jest? U Ciebie nie ma nadkwasoty tylko niedokwasota (test z sodą) po 10 minutach.

 71. Julita 25 stycznia 2016 at 11:33 - Reply

  Przed chwila przeczytalam artykul o betainie HCL,wlasnie tam sa dolkadnie dolegliwosci z ktorymi sie borykam. Czyli biore polprazol 40mg rano,po pol godziny sniadanie np.jaglanka i za chwile,pieczenie,zgaga,gorycz,odbijanie,wzdecia. Czy moge lykac betaine i w jakich ilosciach? Boje sie tego octu jablkowego:-). Z gory dziekuje za odp. Wiem,ze jestem meczaca,ale chce zeby mi ktos pomogl. Lekarz zapisal mi kolejne 56 tabletek polprazolu ktory i tak juz slabo dziala,a Pan jest jedyna osoba,ktora wykazala zainteresowanie moim proplemem. Pisalam wczoraj do pieciu dietetykow i odp. To trzeba skonsultowac z lekarzem. Nie rozumieja,ze ja pojde tam po kolejne 56 tabletek polprazolu;-). W czasach kiedy robiono sonde zoladkowa przez nos,wynik byl,ze mam niedokwasnosc. Mysle,ze to od 20 lat jest caly czas ten sam problem. Bardzo,ale to bardzo Panu dziekuje za odp.,cierpliwosc i chec niesienia pomocy:-).

 72. Darek 26 stycznia 2016 at 18:18 - Reply

  do każdej szklanki wody dodawałem szczyptę soli himalajskiej, od dwóch dni zamiast wody z sola pije wodę kokosowa e efekcie czego słony smak ustąpił. Co Pan sadzi na temat wody kokosowej czy to dobry wybór?
  dziękuję i pozdrawiam

 73. Aqm 29 stycznia 2016 at 08:32 - Reply

  Witam, dzisiaj zrobiłem test z sodą oczyszczoną (soda świeża). Odbiło mi się dopiero po ponad 6 minutach.. po jakimś czasie jeszcze na czczo zrobiłem kolejny test, tym razem po ponad 5 minutach mi się odbiło.. później to tylko miałem ostre przeczyszczenie… Dodam, że mam problem z odkładającą się tkanką tłuszczową, mimo naprawdę zaawansowanych ćwiczeń i trzymania diety, nie potrafię schudnąć i mam wypełniony brzuch. Znajomy trener powiedział, że na pewno mam nie dokwaszony żołądek wychodzi na to, że miał rację. Jeżeli to było aż 6 minut to czy picie samego octu jabłkowego wystarczy ? a może coś jeszcze?

  • Sebastian Sarnowicz 29 stycznia 2016 at 13:18 - Reply

   Sprawdź poziom insuliny i glukozy. Najlepiej zrób krzywą cukrową min. 4 punktową. Jak masz insulinooporność, to mało prawdopodobne żebyś schudł. DO zakwaszenia żołądka ocet jabłk. nie zawsze wystarcza.

   • Aqm 29 stycznia 2016 at 13:59 - Reply

    Dziękuje za odpowiedz. Wobec tego wypróbuje kilka możliwości zakwaszenia. Gdzie mogę wykonać takie badania krzywej cukrowej? Czy zwykły lekarz rodzinny daje skierowanie, czy idę do szpitala i z własnej kieszeni wykładam i mnie badają? Co jeśli się okaże, że faktycznie mam insulinooporność? koniec z cukrem do końca życia?

    • Aqm 1 lutego 2016 at 15:59 - Reply

     Chciałbym ponowić pytanie. Gdzie mogę wykonać takie badania krzywej cukrowej? Czy zwykły lekarz rodzinny daje skierowanie czy muszę iść do szpitala? i co jeśli się okaże, że faktycznie mam insulinooporność? koniec z cukrem do końca życia?

 74. Kitan 29 stycznia 2016 at 13:16 - Reply

  Witam czym mogą być objawy goryczy po jedzeniu w buzi i jak się tego pozbyć.Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Sebastian Sarnowicz 29 stycznia 2016 at 13:17 - Reply

   Ciężko powiedzieć, ale stawiam na wątrobę lub pęcherzyk żółciowy. Być może „ciągnie” żółć.

 75. Julita 29 stycznia 2016 at 14:55 - Reply

  Przepraszam,mam do Pana prosbe. Czy moze Pan odp.na pytania,ktore sa pod postem. Odp.dlaczego bralam proszek zasadowy. Zagladam tutaj po 20 razy dziennie i nic. A to dla mnie bardzo wazne. Powiem szczerze,ze cala swoja nadzieje mialam w Panu. Nie kupilam octu ani betainy,bo caly czas czekam. No chyba,ze nie ma juz dla mnie zadnych szans na odstawienie IPP,bo organizm jest juz do niczego:-(.

  • Sebastian Sarnowicz 29 stycznia 2016 at 15:06 - Reply

   Przepraszam, ale nie jestem w stanie odpisać na wszystkie pytania. Obecnie jest ponad 150 komentarzy czekających na zatwierdzenie. Doba ma za mało godzin 🙂

 76. Julita 29 stycznia 2016 at 15:42 - Reply

  Przepraszam,ale nie wiedzialam,ze tyle osob czeka na odpowiedzi. Jeszcze raz bardzo przepraszam.

 77. Krystian 2 lutego 2016 at 23:14 - Reply

  Witam jak pozbyć się goryczy w buzi,staram się od lat.Burczenie w brzucha oraz kłucie z lewej strony.Wszystkie wyniki ok.

 78. Damian 2 lutego 2016 at 23:28 - Reply

  Witam,
  Ciągle mam uczucie pełnego brzucha, prawie 0 głodu i 0 apetytu. Czy to może byc niedokwaszony zoladek? Co pan sadzi?

  • Sebastian Sarnowicz 3 lutego 2016 at 06:31 - Reply

   Być może. Jak wyszedł test z sodą? Równie dobrze może to być brak enzymów, zła praca wątroby, SIBO…

 79. monika @ 5 lutego 2016 at 13:04 - Reply

  witam!. czy przy nadkwasocie zgadze i refluksie zoladkowo przelykowym mozna pic sok z kapusty kiszonej?

 80. Bożena 20 lutego 2016 at 22:46 - Reply

  Witam od 5 lat mam nieustanna flegme w gardle .Leki nie pomagaja. Prosze o pomoc

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:20 - Reply

   Za mało informacji. Stawiam na nietolerancję pokarmową. Proszę odstawić nabiał.

 81. Xenia 25 lutego 2016 at 20:25 - Reply

  Witam
  A co robić przy nadkwasocie żołądka?

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:17 - Reply

   Woda, zioła osłonowe, regularne posiłki.

 82. Wojtek 2 marca 2016 at 06:46 - Reply

  Witam zrobiłem dziś ten test na zakwaszenie żołądka i odbiło mi się ale bardzo słabo po 90 sek. I koniec. Jakie ma być to beknięcie? 🙂 tzn. jakie silne?
  pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:13 - Reply

   Nie musi byc silne.

 83. annnn 3 marca 2016 at 14:13 - Reply

  witam. ja mam ciągły ból żołądka, kłucie, wzdecia, burczenie, cofanie sie jedzenie, mdłooosci i ciagłe odbijanie, trudnosci z trawieniem, słaba odpornosc itp… jestem na diecie wegańskiem , biore enzymy, suplementy, zioła, przyprawy, kiedys juz piłam ocet jadłakowy i prubowałam wiele terapi ale mi nie pomogło 🙁
  czy kapusta kiszona dodawana do jedzenia pomaga żołądkowi ??? w jakich ilościach ją przyjmować ??
  czy coś jeszcze mogłabym zrobić ??
  zaczynam pic tą wodę z solą him. bo pewnie moja śluzówka nadal nie jest zregenerowana

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:08 - Reply

   Stawiam że problem jest też z jelitami, a nie tylko żołądkiem. Jak to poprawić? Za mało informacji. Nie wiem co i jak stosowałaś.

 84. WOJCIECHOWSKI 3 marca 2016 at 20:04 - Reply

  WITAM OD PONAD ROKU BIORE IPP.MAM PRZEPUKLINE I REFLUKS DLAWIE SIE W NOCY.ODSTAWILEM IPP BO ZACZELY MNIE BOLEC KOLANA.MAM PYTANIE CZ TO MOZE BYC NADKWASOTA JAK POPRAWIC STAN NADKWASOTY?DZIEKI

 85. WOJCIECHOWSKI 3 marca 2016 at 20:05 - Reply

  DODAM ZE NIE ROBILEM JESZCZE TESTU Z SODA

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:07 - Reply

   Zrobić test z sodą, albo dobową phmetrię w szpitalu.Na tej podstawie można stwierdzić czy jest nadkwasota czy nie.

 86. WOJCIECHOWSKI 5 marca 2016 at 18:05 - Reply

  DZIEKI

 87. WOJCIECHOWSKI 6 marca 2016 at 16:18 - Reply

  WITAM JAKIE ZIOLA NA NADKWASNOSC ZOLADAKACZ.CZY MAJA BYC TO SWOEZE ZIOLA CZY KUPINE W SKLEPIE

 88. Bożena 22 marca 2016 at 14:04 - Reply

  Witam raz jeszcze,
  poprzednio napisałam do Pana , ale jak Pan mi odpisal podałam za mało informacji /dziękuję za odpowiedż/
  powracam do mojej upierdliwej flegmy w gardle.Ok 5 lat temu po dwóch antybiotykach /podawanych w zapaleniu krtani/ pierwszy antybiotyk nie pomógł wiec lekarz przepisał drugi .Po skończonej kuracji dostałam strasznej biegunki ,przez ok 2 tygodnie nie wychodziłam z domu , bo siedziałam tylko w toalecie Kilka razy stolec był z/ jakby/ siateczką pajączków ..Zalecono mi dietę i duże ilości wody.Laryngolog stwierdziła wysuszenie śluzówki nosa i gardła /co mnie nie dziwi gdyż x lat pracuje w klimatyzacji .Dostałam tabletki na rozpuszczenie flegmy.
  Pani laryngolog stwierdziła , ze to mogą być zatoki wiec zleciła mi tomografię głowy- co dziwne – a nie tylko zatok .Wyszło.że mam 2 polipy -przy czym głowa mnie nigdy nie boli.Teraz czekam /rok czasu będzie w lipcu / na rezonans głowy.Miałam robioną endoskopię gardła , czy tez krtani i lekarz otolaryngolog powiedziala , że nic grożnego nie widzi , ale jest na zdjęciu rozlużniony zwieracz przełyku i widać białą flegmę. Zreszta flegmę spływającą nieustannie po tylnej scianie gardła ja widzę codziennie . Jest to przypadłośc okropna i szczególnie uciążliwa.Jakie wykonać badania, żeby zobaczyć co siedzi w moim gardle .Płukam codziennie usta olejem lnianym z odrobina dentoseptu ,,pózniej też codziennie wodą z 5 kroplami plynu lugola i wodą utlenioną,bo pomyślałam , że moze to jest jakaś bakteria lub grzyb. Piję codziennie syntetyczną witaminę c Test na chlamydię zrobilam i z krwi i wymaz z gardła oba wyszly negatywnie tzn nie mam chlamydii Tym razem sie rozpisalam ,

  Czytam o leczeniu metodami naturalnymi , ale od czego zacząć i co stosowac , żeby sobie nie zaszkodzic jeszcze bardziej .
  pozdrawiam
  Bożena

  • Mare 8 czerwca 2017 at 04:56 - Reply

   ja mam akie objawy-u mnie stwierdzono refluks-ale pierwsze trzy miesiace uparcie leczono mnie na zatoki chociaz to typowe objawy refluksu-zrob gastrokopie)

 89. WOJCIECHOWSKI 23 marca 2016 at 21:50 - Reply

  DOBRY WIECZOR CZY MAJAC PRZEPUKLINE ZOLADKA I REFLUKS POMOCNY MOZE BYC OCET JABLKOWY?DZIEKUJEBARDZO

 90. bluangel 14 kwietnia 2016 at 15:37 - Reply

  Witam
  Od lat mam problemy z żołądkiem . Dziś wypróbowałam wypicie octu jabłkowego z wodą .
  Znakomite samopoczucie ! rewelacja ,zero bólu , poczułam że chce się mi jeść 🙂 zazwyczaj po posiłku wymioty ,refluks a po tej miksturze wszystko minęło . Mam pytanie czy ocet jabłkowy zabija helicobacter ? czy ocet pomoże mi wygoić śluzówkę ? skoro od lat nie pomogły antybiotyki , środki zobojętniające kwas ?

 91. Pawel 15 kwietnia 2016 at 13:39 - Reply

  Witam
  Czy moge wykonac test na pH sokow zoladkowych jesli przyjmuje IPP? Czy badanie pH przez gastrologa odbywa sie w czasie gastroskopii? \w najblizszym tygodniu wybieram sie na to badanie ze wzgledu na podejrzenie wrzodow dwunastnicy.
  Pytanie ostatnie czy w czasie przyjmowania IPP mozna dokwaszac zoladek?

  • Sebastian Sarnowicz 17 kwietnia 2016 at 08:46 - Reply

   Przyjmując IPP nie ma sensu robić testu z sodą. I tak nie będzie miarodajny. Pehametrię gastrolog robi podczas gastroskopii, ale znaleźć takiego który to zrobi, to nie małe wyzwanie. Zakwaszać żołądek stosując IPP to jak gasić ogień dolewając benzyny. Nie powinno się tego robić.

 92. Kamila 17 kwietnia 2016 at 08:49 - Reply

  Czy „śluzówka” dotyczy także błony śluzowej gardła?/Czy to jest to samo? (moje gardło jest bardzo przekrwione już od ponad roku, co świadczy o zapaleniu błony śluzowej gardła, a przynajmniej tak twierdzi lekarz) 🙁 + ponoć mam refluks(według lekarza).

  • Sebastian Sarnowicz 17 kwietnia 2016 at 08:50 - Reply

   Kuracje na śluzówkę są takie same. Jednak, ta która jest w żołądku, a ta która jest w gardle czy jelitach to ma trochę inny skład. Nawodnij się.

 93. Kamila 17 kwietnia 2016 at 09:31 - Reply

  Najpierw nawodnić śluzówkę i gdy zapalenie błony śluzowej gardła będzie się nadal utrzymywać to sprawdzić metodą domową pH żołądka?

  • Sebastian Sarnowicz 19 kwietnia 2016 at 07:27 - Reply

   Nawodnić organizm + wzmocnić śluzówkę.Naprawa śluzówki nie będzie szybka, ale stosując dietę + suplementację da się to zrobić. Dopiero za jakiś czas sprawdzić zakwaszenie żołądka.

 94. Kazik 19 kwietnia 2016 at 07:21 - Reply

  A co z nadkwasotą? Wszyscy piszą tylko o niedokwaszeniu żołądka. Czy może się zdarzyć, że przy zakwaszaniu żołądka przejdziemy do nadkwasoty? Jak to jest niebezpieczne?

  • Sebastian Sarnowicz 19 kwietnia 2016 at 07:26 - Reply

   Tak. Jest to możliwe, w szczególności u osób z problemami ze śluzówką lub słabym napięciem zwieracza odźwiernikowego (może przejść żółć do żołądka).

 95. Kamila 19 kwietnia 2016 at 14:13 - Reply

  Czy do nawodnienia można używać soli morskiej?

 96. Kamila 19 kwietnia 2016 at 14:52 - Reply

  Co Pan miał dokładnie na myśli mówiąc o suplementacji i diecie? (pomijając rzeczy oczywiste jak: jedzenie małymi porcjami, długie przeżuwanie pokarmów, picie około godziny przed posiłkiem/po posiłku, ograniczenie surowych i tłustych potraw). Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

 97. Joanna 24 kwietnia 2016 at 11:43 - Reply

  Witam, przeczytałam ostatnio, że bakteria helikobacter pylori sama niweluje kwas solny w zolądaku. To dlaczego leczenie tej bakterii przebiega z użyciem inhibitorów pompy, które robią to samo? to tak jakby pomagać bakterii ?? pytam, bo wlasnie gastroskopia wykazala jej obecność w moim żołądku. Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Sebastian Sarnowicz 28 kwietnia 2016 at 00:52 - Reply

   Helicobacter nie eliminuje kwasu solnego, gdyż siedzi pod śluzówką żołądka i „rozwadnia” ją, przez co staje się ona podatna na działanie kwasu solnego.

 98. Magda 24 kwietnia 2016 at 18:41 - Reply

  Witam czy mogłabym prosić o zioła na zakwaszenie żołądka?bo pytałam w zielarniach i nie wiedzą no i druga sprawa;jak wzmocnić odźwiernik?pozdrawiam

 99. anna 5 maja 2016 at 23:20 - Reply

  w związku z tym, że mój żołądek nie jest zakwaszony dalej, wszystkie minerały i witaminy nie będą dobrze transportowane? Przelecą przeze mnie jak przez sito? Zastanawiam się co z suplementami, czy jest sens je brać ?

  • Sebastian Sarnowicz 3 czerwca 2016 at 07:19 - Reply

   Nie przelecą. Większość się wchłania w jelicie cienkim.

 100. Arek 13 maja 2016 at 07:34 - Reply

  Witam Panie Sebastianie. Mam następujące pytanie – od kilku lat borykam się ze zdiagnozowaną dyspepsją, oraz gastroskopia wykonana ponad rok temu stwierdziła przepuklinę rozworu przełykowego i delikatną nadżerkę błony śluzowej żołądka. Stosowałem się do tabletek przepisanych od lekarza, bodajże Polprazol oraz do diety na dyspepsję – niestety nic nie przyniosło rezultatów, zdrowe potrawy faktycznie łagodzą objawy, jednak nie jest to nadal „to”. Natrafiłem na Pański artykuł i wykonałem test z sodą 3 tygodnie temu – odbiło mi się po ponad 3 min. Włączyłem ocet jabłkowy na 15 min przed posiłkiem (2 łyżki na 1/2 szklankę), to co się zmieniło to zmniejszenie wzdęć po posiłku i może delikatnie mniejsza zgaga, co jest już dla mnie dużym plusem 🙂 Wykonałem dziś test z sodą ponownie – odbiło mi się po ponad 6 minutach. Jak długo należy stosować ocet jabłkowy, aby poprawić wyniki testu z sodą? Czy ta metoda wpłynie na odbudowę naturalnego wytwarzania kwasu w żołądku? Czy jedząc 5 posiłków dziennie mogę z powodzeniem pić 5x ocet? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 101. ania 21 maja 2016 at 21:50 - Reply

  Witam. Czy dobrze zrozumialam ww. post? Jesli biore np . 20 mg dziennie polprazolu to test z soda nic nie da? Nie dowiem sie czy mam nadn(nie)kwasote? W takim razie Ile dac sobie czasu na odstawienie IpP, aby zrobic bezpieczny I wiarygodby test+ bede bardzo wdzieczna za odpowiedz:)

  • Sebastian Sarnowicz 3 czerwca 2016 at 07:13 - Reply

   Odstawić ipp tylko w kontakcie z lekarzem i poprosić o phmetrię a najlepiej o 24godzinną PH-metrię.

 102. Michał 1 czerwca 2016 at 15:25 - Reply

  po 2 miesiącach „octowania” lub „cytrynowania” żołądka, odpowiedź „sodowa” po 100 sekundach :)) a było …. wcale 😀
  zacząłem mieć zgagi i się zastanawiałem co jest nie tak :))) a tu taka niespodzianka -. wszystko jest wporządku!!!! wreszcie!!!

  • Sebastian Sarnowicz 3 czerwca 2016 at 07:06 - Reply

   Good for you 🙂

 103. Michał 1 czerwca 2016 at 15:25 - Reply

  w sensie zgagi po zastosowaniu octu…

 104. RUDA 2 czerwca 2016 at 14:18 - Reply

  Witam
  Z gastroskopi wyszło mi, że odźwiernik zarzuca obficie żółć do żołądka, przepuklina roztworu przełykowego, przewlekły nieżyt śluzówki, jeziorko wybitnie żółciowe, ze strąkami żółciowymi. A poszłam tylko z objawem nieświeżego oddechu na gastroskopię. Czytam i czytam i wychodzi, że mam zmniejszyć wydzielanie soku żoładkowego tak? że to nadkwasota? Co się z tym robi??

 105. Katarzyna 16 czerwca 2016 at 12:15 - Reply

  Witam serdecznie. Mój 12 letni syn kilka miesięcy temu rozchorowal się na cukrzycę typu 1. Robiłam mi test z sodą okazało się ze ma niezakwaszony żołądek. Początkowo pil ocet jabłkowy jednak bolał go brzuch. Gastroskopia wykazala zapalenie blony sluzowej zoladka. Lekarz przepisal oczywiscie inhibitory, ktorych mu nie daje. Prywatny lekarz kazał pić codziennie wieczorem sok z surowych ziemniaków. Czy w takiej sytuacji podawać mu betaine kwasu solnego?

  • Sebastian Sarnowicz 16 czerwca 2016 at 18:31 - Reply

   Jeśli jest zapalenie błony śluzowej żołądka to betaina wywoła ogromny ból. Na początek trzeba wzmocnić śluzówkę inaczej maluch będzie cierpieć. Lekarz prywatny dobrze poradził. Dopóki śluzówka nie będzie wystarczająco silna, to proszę nie zakwaszać żołądka, bo ból będzie dość mocny. Śluzówka to woda…w 98% – proszę o tym nie zapominać.

 106. Jacek..xj 21 czerwca 2016 at 21:44 - Reply

  Czy flora jelitowa ma wpływ na prace zoładka i soków ktore wydziela ? czy poprawiajac flore przez dobre bakterie w jogurcie

  wzmacniam uklad trawienny ? Moim problemem jest brak apetytu kompletny,smaku,bezsennosc.pieczenie po skora w rekach i stopach,zmiana glosu,bialy slad na jezyku. Prosze o pomoc Jacek Skupiewski

  • Sebastian Sarnowicz 21 czerwca 2016 at 21:48 - Reply

   Bezpośrednio flora jelitowa nie ma wpływu na pracę żołądka, ale w przypadku niektórych schorzeń jelit, czy braku napięcia odźwiernika może się dostawać do żołądka np. żółć.

   Powyższe problemy mogą wynikać nie tylko z problemami mikroflory jelitowej, ale np. problemem z wątrobą czy trzustką. Potrzeba zrobić dokładne i szczegółowe badania. Warto również rozważyć zakażenie pasożytami.

 107. Kama 22 sierpnia 2016 at 17:49 - Reply

  Czy przy cofaniu sie żółci do żołądka zakwaszanie octem jabłkowym będzie dobrym pomysłem?

  Żółć jest w żołądku ponoć na tle nerwowym bo badania usg, badania krwi, enzymów wątrobowych i trzustkowych w normie. Brak złogów w woreczku żółciowym.

  • Sebastian Sarnowicz 23 sierpnia 2016 at 13:47 - Reply

   Najpierw trzeba wyeliminować cofkę żółci do żołądka, gdyż żółć niszczy błonę sluzową, a ocet w takim przypadku może spowodować dość spory ból. Jak unormować cofanie się żółci omawiałem na webinarze: jak naprawić przewód pokarmowy.

 108. Monika 24 sierpnia 2016 at 07:15 - Reply

  Witam,
  Panie Sebastianie,a co zrobić jeżeli po zrobieniu gastroskopi nic nie wyszło. Wszystko jest ok. Lekarz nie chciał zrobić ph soku. Sama zaczęłam stosować sobie i dzieciom przez cztery miesiące ocet jabłkowy, nic nie pomógł. Nawadniam się już osiem miesięcy. Zaczęłam stosować Betainę HCL, po cztery kapsułki do każdego posiłku. Brałam ja razem z synem 15 letnim i nic nam nie pomogło, 5 letniemu synowi też ocet jabłkowy nie pomógł. Nadmienię że choruję na Hashimoto i RZS mam ciągle anemie, bark sił, ciągle jestem zmęczona. . Synkowi 5 letniemu wyszła niedoczynność tarczycy, często mi choruje, zachowuje się jakby miał ADHD, z kolei syn 15 letni, często chodzi do toalety, ma problemy z uczeniem się, z koncentracją anemię i bardzo wysokie ASO 1000 gdzie norma jest 115. Proszę mi doradzić, co powinnam zrobić, aby zakwasić ten żołądek. Bardzo proszę o odp.

  • Sebastian Sarnowicz 24 sierpnia 2016 at 14:31 - Reply

   Co zrobić? Na pewno skonsultować temat z jakimś dietetykiem klinicznym bądź naturopatą. Być może problem leży w suplementacji pomocniczej. Ja bym zlecił dodatkowe badania, oraz omówił dietę i stan kręgosłupa.Z tego co piszesz to warto poprawić pracę jelit, pozbyć się nieproszonych gości (pasozytów) i dosuplementować. Ale, żeby dobrać coś konkretnie to trzeba bardzo szczegółowo wszystko omówić i wypytać.

 109. Grzegorz 30 sierpnia 2016 at 05:29 - Reply

  Dzień dobry, chciałbym zacząć zakwaszać żołądek- niestety mam niesamowitą awersję do octu jabłkowego. Chcę spróbować poprzez dawkowanie przypraw lub ziół (kiedy pojawi się Pańska mieszanka?), czy zioła również należy spożywać około 20 minut przed posiłkiem ? Czy może w trakcie jedzenia.

  • Sebastian Sarnowicz 31 sierpnia 2016 at 08:29 - Reply

   Proszę zastosować ocet jabłkowy w kapsułkach. Ewentualnie coś goryczkowego piołun, krople żołądkowe. Wystarczy przyjąć na 15 minut przed jedzeniem.

 110. Ola 30 sierpnia 2016 at 22:49 - Reply

  Zdiagnozowano mi początki astmy i przepisano steryd wziewny, ale nie biorę, bo podobno 50% dzieci po nim umarło. Czy Pan może coś naturalnego doradzić?

  • Sebastian Sarnowicz 31 sierpnia 2016 at 08:22 - Reply

   Naturalnie korygować poziom histaminy. Nawodnienie + sól + kwercetyna + zakwasić żołądek jeśli tego wymaga. Popracować nad przeponą oraz unormować poziom minerałów zasadowych: sodu, potasu, wapnia i magnezu. Oraz obniżyć poziom stresu. Oczywiście są i inne sposoby na astmę, ale bez szczegółowego wywiadu nie sposób nic podpowiedzieć.

   • Ola 31 sierpnia 2016 at 23:13 - Reply

    Jak się normuje minerały zasadowe? Przyjmować np. magnez B6?

 111. Beata 9 września 2016 at 08:18 - Reply

  a po czym poznać, że śluzówka jest już dostatecznie gruba, żeby zacząć zakwaszanie żołądka? Pisze Pan, że to może być tydzień albo miesiąc

  • Sebastian Sarnowicz 14 września 2016 at 10:11 - Reply

   1. gastroskopia,
   2. pijesz ocet jabłkowy i jeśli odczuwasz ból, to nie jest mocna.
   3. przyjmujesz betainę i j.w.

 112. alicja 18 września 2016 at 10:26 - Reply

  Witam, chciałam zapytać o tą próbę z sodą. Mąż wypił szklankę wody z sodą i odbiło mu się od razu jak przełknął ostatni łyk, ale pił szybko dużymi łykami i wydaje nam się, że to powietrze. Odbiło mu się porządnie ok 6 min po wypiciu. Traktować to więc jako nadkwasotę czy tragedię? ;p

  • Sebastian Sarnowicz 18 września 2016 at 11:06 - Reply

   Powtórzyć za kilka dni, jeśli nie ma pewności czy to od szybkiego picia.

 113. Karolina 25 września 2016 at 09:15 - Reply

  Dzień dobry, a czy kawa też nie rozluźnia zwieracza? Wszędzie się natykam na tę informację. U Pana po raz pierwszy, że można (co mnie ucieszyło:). A jak z czekoladą gorzką – gorzkie wzmaga wydzielanie kwasu, ale czekolada rozluźnia zwieracz?

  • Sebastian Sarnowicz 25 września 2016 at 09:20 - Reply

   Nie napisałem że nie rozluźnia. pH rzędu 5 już w samo sobie sprawi, że zwieracz się rozluźni. Kawa rozluźnia, mocna herbata też. Czekolada bez znaczenia czy gorzka czy nie – też rozluźnia. Ale…ten zwieracz „sprężynuje” i to nie jest tak, że on się otwiera i już. On się zaciska, z tym że przełyk nie jest chroniony przed kwasem i nawet mała ilośc soków żołądkowych może go podrażnić i wywołać refluks.

 114. Karolina 25 września 2016 at 09:35 - Reply

  Ujął Pan informację z kawą jako „bonus”, ze już miałam nadzieję. Ale jak rozuźnia, to odstawić…Zrobiłam test z sodą, odbiło się po kilku minutach dopiero, więc chyba zakwaszać. Choć moje problemy z refluksem zaczęły się 2 miesiące temu od niemiłego wypadku u dentysty i połknięcia podchlorynu sodu – sunstancja do przepłukiwania kanałów o stężeniu 5,25% chloru. Teraz tak się zastanawiam jak to mogło wpłynąć na refluks, skoro to był chlor – teoretycznie powinien wzmagać wydzielanie kwasu. Sama nie wiem czy słusznie zakwaszam, Gastroskopia nie wykazała nic, ale musi być z ph żołądka, żeby coś stwierdzić. Brałąm 3 tyg leki IPP, ale nie poagały, odstwawiłam i od tygodnia zakwaszam żołądek.

 115. Karolina 30 września 2016 at 13:58 - Reply

  A stosował Pan betainę? Czym zakwaszać gdy picie wody z cytryną lub octem podrażnia przełyk, i tak już bardzo podrażniony refluksem, a tabletki octem jabłkowym powodują zawroty głowy. Czy przejście na betainę po 2 tyg nie będzie zbyt inwazyjne. Bardzo proszę o odpowiedź, bo chyba się wykończę. Dziękuję

 116. Michał G 4 października 2016 at 10:49 - Reply

  Witam
  Chciał bym zapytać pisze Pan W artykule że: „Na początek sprawdzamy w jakim stopniu mamy zakwaszony żołądek. Możemy udać się do gastrologa , Pobierze soki żołądkowe i określi pH. Z tą pehametrią to jest ciekawa sprawa, bo praktycznie nikt tego nie robi, a powinno się bo tego uczą lekarzy.”

  Chciał bym zapytać czy istnieje takie badanie jak pobranie soku i sprawdzenie ph chciałbym je zrobić a nigdzie nie znalazłem na internecie takiej informacji. Jeżeli chodzi o phmetrię to jest to zupełnie co innego czyli umieszczenie sondy w przełyku która sprawdza czy poza żołądkiem podwyższa się ph – ale trwa 24h i nie pobiera się żadnego soku)

  Artykuł bardzo dobry , zakwaszam octem jabłkowym na razie
  bardzo proszę o odpowiedź pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 4 października 2016 at 10:57 - Reply

   Tak istnieje. Phmetria 24 godzinna jest najbardziej dokładna, ale wymaga położenia się do szpitala. Lekarz podczas gastroskopii ma możliwość pobrania zawartości soków żołądkowych, ale praktycznie nikt tego nie robi bo im sie nie chce. Z wszystkich osób które konsultowałem tylko 2 miały pobranie soków żołądkowych podczas gastroskopii.

 117. Michał G 4 października 2016 at 17:30 - Reply

  Czy to pobranie soków żołądkowych ma jakąś fachową nazwę ? czy mam po prostu pytać w przychodni o pobranie soku z żołądka podczas gastroskopii do zbadania ph.
  Dlaczego gdy mamy mało kwaśny żołądek to odczuwamy pieczenie , palenie i podrażnienie przełyku i gardła ? Rozumiem że kwas sok żołądkowy. jest za mało kwaśny by dobrze trawić i by żołądek dobrze pracował (rozluźniony zwieracz )ale na tyle mocny by podrażniać wszystko poza śluzówką żołądka w górę ?

  • Sebastian Sarnowicz 4 października 2016 at 17:41 - Reply

   To się nazywa phmetria (pobranie soków żołądkowych z określeniem pH). Gdy soki żoładkowe mają za wysokie pH to zwieracz się nie zaciska ( na niego działa niskie pH). Czasami zwieracz nie sprężynuje bo w organizmie brakuje minerałów. Przełyk nie jest chroniony tak jak wyściółka żołądka, stąd nawet najsłabszy kwas wywoła podrażnienie. Inna sprawa że nie musi kwas cofać się aż do garda, może jedynie wyjść poza dolny zwieracz przełyku, a tam jest dużo nerwów i też da efekt zgagi.

 118. Michał G 4 października 2016 at 18:09 - Reply

  1) Rozumiem czyli jest pehametria 24h, gdzie zakłada się sondę która mierzy kiedy i jak bardzo ph się zmienia poza żołądkiem i pehametria jako pobranie soków żołądkowych podczas gastroskopii ?
  2) Rozumiem że są to najbardziej wiarygodne badania które jednoznacznie odpowiedzą na pytanie czy zakwaszać czy neutralizować kwas żołądkowy.

  Zacząłem zakwaszać bo test z sodą dał 2-3 minuty + , i ogólnie po ipp czuje się jeszcze gorzej .

 119. Ola 24 października 2016 at 19:01 - Reply

  W jaki sposób najlepiej zakwasić żołądek cytryną i przez jaki czas przyjmować?

 120. Adam Siewko 12 listopada 2016 at 12:54 - Reply

  Panie Sebastianie, podaje Pan, jakie suplementy przyjmować, aby mieć zdrowy kolagen. Należałoby dodać do nich krzem. Dr Janusz Krupka w książce „Krzem. Pierwiastek życia” podaje (str. 52):
  „Jest on niezbędny dla prawidłowego tworzenia się kolagenu oraz glikozoaminoglikanów, będących podstawowymi składnikami substancji pozakomórkowej tkanki łącznej, tzw. macierzy. W licznych badaniach wykazano, że głównym następstwem niedoboru krzemu jest znacznie upośledzona synteza kolagenu, niezależna od stosowanych w diecie zwiększonych dawek witaminy C.”
  Warto przypomnieć, że chrząstki stawowe – to też kolagen.
  Pozdrawiam
  Adam S.

  • Sebastian Sarnowicz 12 listopada 2016 at 13:10 - Reply

   Witam.

   Oczywiście, krzem ma znaczenie. Problem jest z dobrej jakości krzemem. Większość krzemu ma słabą wchłanialność, a słabej jakości ziemia okrzemkowa potrafi upośledzić wchłanianie w jelitach. To nie jest wpis na temat kolagenu, ale pracy żołądka.

 121. ola 13 listopada 2016 at 18:35 - Reply

  Witam
  Panie Sebastianie,czy mozna zakwaszac zoladek ,jesli ma sie zolc w zoladku to znaczy: refluks dwunastniczy a dodatkowo refluks przelykowy.Co wtedy robic?

  • Sebastian Sarnowicz 22 listopada 2016 at 22:12 - Reply

   Dieta, dieta, dieta + wzmocnienie zwieraczy.

 122. jan 17 listopada 2016 at 17:18 - Reply

  Witam
  Czy biorąc cudowną wit C w postaci askorbinianu sodu 0,5 łyżeczki na szklankę wody nie spowoduje zmniejszenia zakwaszenia się żołądka bo robię co mogę żeby go dokwasić,ale w sposób delikatny ,gdyż mam słabą śluzówkę dziękuję z góry za odpowiedz,pozdrawiam.

  • Sebastian Sarnowicz 22 listopada 2016 at 22:11 - Reply

   Nie spowoduje.

 123. olka 22 listopada 2016 at 21:08 - Reply

  a co jesli w żoładku jest duzo zółci?

  • Sebastian Sarnowicz 22 listopada 2016 at 22:10 - Reply

   Jeść częściej + zadbać o wątrobę + dosuplementować aby wzmocnić zwieracze.

 124. wioletta 25 listopada 2016 at 13:57 - Reply

  witam
  Moj syn 17 letni ma przewlekle zapalenie zoladka.W gastroskopi byl pobrany wycinek ktory wykazal w histopatologi ognisko metaplazji jelitowej.Lekarz tak naprawde powiedzial zeby nic nie robic tylko obserwowac a do tego wszystkiego wiecznie brakuje mu zelaza.Panie Sebastianie od czego zaczac i czy mozna cokolwiek zrobic??
  pozdrawiam

 125. Marcin 25 grudnia 2016 at 19:31 - Reply

  Witam Panie Sebastianie,
  ostatnio po gastroskopii stwierdzono u mnie zapalenie błony śluzowej żołądka i obecność helicobacter. Lekarz przepisał 2 antybiotyki plus controloc redukujący wydzielanie kwasu solnego (IPP). Pytanie czy konieczne jest stosowanie tego ostatniego skoro helicobacter woli zasadowe środowisko? Czy nie wystarczą same antybiotyki żeby pozbyć się bakterii i później zakwaszać żołądek (test z sodą dał wynik, iż jest mało zakwaszony- odbicie po ok 90 sekundach)? Pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 12 stycznia 2017 at 09:38 - Reply

   Dobre pytanie. Wg badań wychodzi że same antybiotyki mogą być za słabe (i z reguły są). Oto inne, naturalne substancje działają przeciwko Helicobacter Pylori:
   borówka amerykańska, jagody, żurawina (sok 2 x dziennie po 250 ml), bez czarny, truskawki, maliny, brokuły, winogrona, kurkuma, cynamon, imbir, galgant. Jest tego trochę. Są też inne naturalne substancje które w niektórych przypadkach działają lepiej niż antybiotyk. O tym będzie cały dział w książce.

 126. Marcin 28 grudnia 2016 at 13:27 - Reply

  Dzień Dobry

  Jak długo można stosować ocet jabłkowy ( szklanka wody + łyżka stołowa codziennie na czczo )
  Przynosi efekty ale czy mogę stosować non stop czy robić przerwy ?

 127. Monika 29 grudnia 2016 at 09:50 - Reply

  Witam, czy picie szklanki soku z cytrusów (cytryna + pomarancza) na czczo szkodzi na żołądek??

  • Sebastian Sarnowicz 12 stycznia 2017 at 09:33 - Reply

   A dlaczego ma szkodzić? W żołądku jest kwas solny, czyli mniej więcej to samo co w akumulatorze samochodowym. A sok z cytryny ma kwasowość jak cola. Przy słabej śluzówce może boleć, ale to nie wina soku tylko braku składników mineralnych.

 128. Pola 31 grudnia 2016 at 09:23 - Reply

  Dzień dobry,
  mam problem z nawracającym zakażeniem pasożytami… Czy zakwaszanie żołądka może wspomóc/zaszkodzić mojej walce z nimi? I najważniejsze pytanie: czy mogę zakwaszać żołądek octem lub betainą i równocześnie zażywać mieszanki na pasożyty? (np. para farm). Dodam, że robiłam test sodą i odbija mi się dopiero po 6 minutach… Od około miesiąca piję ocet jabłkowy i nie widzę żadnej poprawy, dlatego myślę nad kupnem betainy. Co z tymi pasożytami?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Pola

  • Sebastian Sarnowicz 12 stycznia 2017 at 09:23 - Reply

   A jakie to pasożyty? Bez sprawnego żołądka, zawsze będą nawracać. Trzeba zadbać o śluzówkę żołądka oraz bezpiecznie go dokwaszać.

 129. Zuzanna 12 stycznia 2017 at 13:12 - Reply

  Witam,
  Jestem wegetarianką. Trzeci raz dopadlo mnie niedokwaszenie żołądka. Co robić by temu zapobiegać?

  Pozdrawiam,
  Zuzanna

  • Sebastian Sarnowicz 21 stycznia 2017 at 16:58 - Reply

   Nie mam pojęcia, bo przyczyn tego stanu rzeczy może być dość dużo. Być może masz nietolerancje pokarmowe?

 130. Justyna 18 stycznia 2017 at 14:10 - Reply

  Dzień dobry, czy wodę z octem dla dzieci mogę dosłodzić odrobiną miodu?

  • Sebastian Sarnowicz 21 stycznia 2017 at 16:56 - Reply

   Nie…:)

 131. Lidka 21 stycznia 2017 at 15:53 - Reply

  Witam z Kanady, ponad dwa lata bylam pod opieka naturopaty z powodu czyszczen , ktore pojawily sie po antybiotykach. Branie enzymow, probiotykow , mineralow i vitamin pomogo na tyle, ze niejako wszystko wrocilo do normy. Oznacza to, ze nadal nie trawie wlasciwie, a w toalecie „wszystko ” plywa. Mowilam o slabym zakwaszeniu, ale bylo to zignorowane do momentu w ktorym po zrobieniu testow na tolerancje pokarmowa, okazalo sie ze mam nietolerancje az na 30 . Zalecila picie octu. Po trzech miesiacach bez poprawy, przeszlam na Betaine. Doszlam do pieciu tabletek nie widzac poprawy, natomiast zaczelam miec lekkie wieczorne swedzenie wokol odbytu. Przestalam brac Betaine i tylko okazjonalnie bore ocet jablkowy. Dzisiejszy test z soda 0 odbicia. Mam swietny apetyt, niestety nie moge przytyc. Nie jem glutenu, minimalnie cukier . Z nabialu twarde sery i naturalny kefir. Ostatnio zaczelam miec bole w kolanach i kregoslupie. Jest to chyba najdluzszy post, ale naprawde nie wiem co robic, a twoja strona wydaje mi sie najlesza jaka znalazlam. Naturopatke rzucilam. Dzieki

  • Sebastian Sarnowicz 21 stycznia 2017 at 16:55 - Reply

   Jeśli w toalecie wszystko „pływa” to ewidentny problem z trawieniem tłuszczy. Trzeba wgryźć się w temat i posprawdzać laboratoryjnie (zarówno mikroflorę jak i enzymy). Z tego co piszesz, to skieruj uwagę bardziej na wątrobę i pęcherzyk żółciowy. Obstawiam, że to tu leży problem z trawieniem. Ale tak na prawdę za mało informacji, aby doszukać się przyczyny.

 132. Lidka 21 stycznia 2017 at 16:46 - Reply

  Jeszcze jedno. Pije pol godziny przed i dwie godziny po posilku. Generalnie czuje sie dobrze i nie mam zadnych dolegliwosci z wyjatkiem gazow, po wiekszych posilkach. Wszyscy moi znajomi sledza twoja strone.

 133. Lidka 23 stycznia 2017 at 22:21 - Reply

  Wielkie dzieki nie tylko za odpowiedz, ale za wszystkie informacje na twojej stronie.

 134. Zuzanna 2 lutego 2017 at 21:14 - Reply

  Czekam obecnie na wyniki testu na nietolerancję.
  Wygląda na to , że to nie było tylko niedokwaszenie.
  To wszystko zaczęło się w grudniu. Mój brzuch się napompowal, przestalam odczuwac głód i jakakolwiek pracę w żołądku. Pojawiły sie zaparcia. Poszlam do lekarza, przepisał pantoprazol i metoklopramid. Bralam przez kilka dni ale nic sie nie zmienialo wiec przestałam . Robiłam kilkukrotnie test z sodą. Odbicia nie było. Zaczelam brac betainę. Po kilku dniach odczuwalam cieplo w zoladku. Zmniejszalam dawkę az do jednej, po ktorej bylo cieplo. Zrobilam.test z soda i odbicie pojawilo sie w normalnym czasie. Jednak brzuch nadal jest wzdety. Zaczelam brac probiotyk, pic kefir i zaczelam regularnie chodzic do toalety. Jednak widzialam w toalecie kawalki niestrawionego pokarmu. Wrocilam do lekarza. Zrobilam badanie krwi i usg. Wszystko bylo w porzadku. Lekarz kazal odstawic nabial na 2 tygodnie. Znow zaczely sie problemy w toalecie. Po tych 2 tygodniach niewiele sie zmienilo. Wprowadzilam do diety znow kefir i znow zaczelam chodzić regularnie do toalety. Nie ma tam resztek pokarmu. Jednak brzuch nadal jest wzdety, chociaz wydaje mi sie, ze troche mniej. Sa tez gazy. Nic mnie nie boli. Rozdwajaly mi sie paznokcie i wlosy wypadaly garsciami. Teraz paznokcie sa ładne, a wlosy prawie nie wypadaja. Zazywam witaminy, spiruline i probiotyk. Wyeliminowalam z diety ciezkostrawne produkty, ale po kazdym posilku czuje sie pelna. Nadal nie odczuwam glodu, a ruchy perystaltyczne rzadko. Zasugerowalam lekarzowi badanie stolca, powiedzial ze musi poczekac na słoiczek z laboratorium. Nie mam juz sily do tego, nie mam ochoty na nic i przeszkadza mi w codzienności ten moj brzuch. Czuje sie caly czas pelna. Przestalam gdziekolwiek wychodzic i nic mnie nie cieszy.
  Przepraszam za tak dluga wypowiedz, ale juz kompletnie nie wiem co robic, co jesc.

  Pozdrawiam

 135. Zuzanna 8 lutego 2017 at 13:09 - Reply

  Testy na nietolerancję wyszly ujemne. Sprawdzałam znow kwasowosc zoladka soda. Odbilo się bardzo delikatnie, ale po 90 sekundach od wypicia plynu. Brzuch tak jakby delikatnie malal z kazdym dniem, ale nadal jest uczucie przepelnienia. Przyszlo mi na mysl czy to możliwe, że sa takie objawy po witaminach ? Na jesien i zime suplementuje witaminy i w tamtym roku pojawily sie problemy w lutym, listopadzie i grudniu. W lecie ich nie bylo. Za kazdym razem, gdy wtedy odstawilam witaminy to wszystko zaskakiwalo i zaczelo dzialac samo. Teraz odstawilam, je dopiero w tamtym tygodniu….lekarz powiedział , ze to raczej nie witaminy…Kazal jeszcze poczekac, po tym jak powiedzialam, że czuje delikatna poprawe. I jesli w ciagu dwóch tygodni nic sie nie zmieni to dostane skierowanie na kolonoskopie. Jednak to wszystko nie pozwala mi przestac myśleć… i probuje powiazac jakos te nawroty wzdetego brzucha i znalezc ich przyczyne.

 136. paulina 12 lutego 2017 at 18:10 - Reply

  Przepraszam a jak długo powinno sie zakwaszac zoladek?:)

  • Sebastian Sarnowicz 17 lutego 2017 at 12:02 - Reply

   DO skutku…nie ma ogranicznika czasowego jednakowego dla wszystkich.

 137. bluangel 12 lutego 2017 at 20:16 - Reply

  Witam
  Zna Pan sposób na pozbycie się w naturalny sposób Helicobacter ?
  Antybiotyki kilka razy przepisywał mi lekarz i nabawiłam się nadwrażliwego jelita i wyjałowionej flory bakteryjnej.
  A bakteria jak jest tak jest .
  Zakwaszam żołądek ,stosuję witaminę c .1000
  Proszę o podanie sposobu jak się jej pozbyć

 138. danuta 13 lutego 2017 at 14:47 - Reply

  witam
  Panie Sebastianie a co zrobic przy autoimmunologicznym zapaleniu zoladka ?? czy zakwaszenie go wtedy jest mozliwe??
  pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 17 lutego 2017 at 12:01 - Reply

   Posprawdzać dlaczego jest stan zapalny. I wprowadzić dietę + suplementację. To temat nie do omówienia w komentarzu. Oczywiście, zakwaszenie jest możliwe, ale trzeba podejść ostrożnie. Na pewno nie jako etap 1.

 139. danuta 2 marca 2017 at 12:43 - Reply

  witam ponownie
  Stan zapalny jest od nietolerancji histaminy,enzym DAO jest niski -ponizej normy.Jak wiemy histamina jest prawie wszedzie w zywnosci.Czy pozostala tylko dieta eliminacyjna??
  pozdrawiam

 140. Radek 4 marca 2017 at 14:38 - Reply

  Mam 2 pytania:
  1. Jak długo zakwaszać żołądek? Mam co kilka dni po prostu zrobić test z sodą oczyszczoną? czy jak?
  2. Cytryna zakwasza czy odkwasza? Kiedyś gdzieś przeczytałem, że owszem cytryna jest kwaśna, ale po kilku minutach coś tam jakieś związki się utleniają i zostają tylko związki które odkwaszają.
  z góry dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 13 marca 2017 at 10:31 - Reply

   1. Do skutku. Test z sodą raz na dwa tygodnie wystarczy. Nie ma sensu częściej.
   2. Cytryna jest kwaśna bo zawiera kwas cytrynowy. A ten pod wpływem m.in. śliny staje się alkaiczny.

 141. Teddy 11 marca 2017 at 14:30 - Reply

  Kwaśny smak w ustach po posiłku, odbojanie.Przed posiłkiem ocet jablkowy.
  Nadkwasota czy niedokwasota Pana zdanirm

  • Sebastian Sarnowicz 13 marca 2017 at 10:29 - Reply

   Nie mam pojęcia. I jedno i drugie taki objaw. Sprawdź sodą.

 142. Nadiya 13 marca 2017 at 10:26 - Reply

  Panie Sebastianie, po wypiciu wody z sodą dostałam biegunkę i chciało mi się wymiotować. Odbiło mi się po 2,5 minucie.co to znaczy?

  • Sebastian Sarnowicz 13 marca 2017 at 10:28 - Reply

   Niektóre osoby są „delikatne” i dość indywidualnie tolerują sodę. Jeśli wystąpi rozwolnienie to po prostu dawka sody była za duża. Być może była ona zbyt słabo rozpuszczona w wodzie. Po prostu następnym razem zmniejsz ilość sody.

 143. Julita 13 marca 2017 at 19:41 - Reply

  Witam Panie Sebastianie. Zaczelam zakwaszac zoladek Betaina. Biore po 3 tabletki do kazdego glownego posilku. Nie odczuwam ciepla,ale mam nadal zgage i czeste odbicia,ale takie gorace tzn,jakby odbijalo mi sie ogniem :-). Zwiekszyc przyjmowanie Betainy? Dodam,ze test z soda robilam 2 razy i odbicie nastapilo po 10 minutach. Zaznaczam,ze ocet odpada. Doktor mowil,ze mozna brac na zakwaszenie Citropepsin,bo zawiera pepsyne. Co Pan o tym sadzi???

 144. Julita 13 marca 2017 at 19:44 - Reply

  Z gory dziekuje za odpowiedz :-). Pozdrawiam :-).

 145. Sylwia 13 marca 2017 at 21:05 - Reply

  Witam! czy mozna do octu z woda dodac troche miodu dla dziecka? samego nie chce pic

  • Sebastian Sarnowicz 14 marca 2017 at 10:01 - Reply

   Nie. Oxymel nie zakwasi.

 146. Julita 14 marca 2017 at 08:40 - Reply

  Przepraszam,ale musze opisac reakcje zoladka po sniadaniu :-). W polowie sniadania,3 tabletki Betainy,po zjedzeniu sniadania,chwila palenia na zoladku i ogromne odbicie kwasem,tak jakby chlapnelo 🙂 i to silnie,az do jamy ustnej. Teraz ogromne palenie w przelyku i kwasne odbijanie. Bolu nie ma. Didac Betaine,czy odjac :-)? Test z soda nadal ponad 10 minut. Dziekuje.

  • Sebastian Sarnowicz 14 marca 2017 at 10:01 - Reply

   Zmniejszyć dawkę betainy. Pisałem o tym w artykule: „Efektem zbyt dużej dawki betainy jest ciepło w żołądku. Wtedy należy zmniejszyć dawkę.”

 147. Julita 14 marca 2017 at 10:27 - Reply

  Dziekuje. Czytalam artykul wielokrotnie. Tylko wierzyc sie nie chce,ze po latach przyjmowania IPP,tak szybko zaskoczyl zoladek,tydzien na Betainie. Teraz to czuje opuchlizne w gardle. Jadlam orzechy i po chwili takie odbicie,ze kawalek doslownie wyskoczyl mi z zoladka. Wiem,ze to komus moze wydac sie smieszne,albo dziwne,ale tak bylo. Wiec wypilam szybko sode z woda i odbicie nastapilo po 180 s. W jakiej dawce brac dalej Betaine,czy odstawic? Tylko co wtedy z palaca zgaga i refluksem? Dodam,ze mam 38 zelaza a wit. B12 800. Po suplementacji. Jakim cudem taka wit.B12,przy niedokwaszeniu? Oj duzo tych pytan :-). Dziekuje:-).

  • Sebastian Sarnowicz 14 marca 2017 at 10:30 - Reply

   To nie oznacza że żołądek zaskoczył. Ale może oznaczać, że Betaina jest za mocna, a śluzówka albo zwieracz nie trzyma….Najpierw wzmocnienie śluzówki a potem zakwaszanie. Poza tym, po odstawieniu leków IPP praktycznie zawsze jest odbicie, czyli nadprodukcja soków żołądkowych tylko o zaniżonym pH. Tak więc z Betainą ostrożnie…zmniejsz dawkę i obserwuj.

   Co do B12 to ona z suplementów inaczej się wchłania niż z żywności. Podwyższony stan we krwi (a tutaj nie jest podwyższony), może wskazywać że mało jej jest w komórkach. To długi temat.

 148. Julita 14 marca 2017 at 11:08 - Reply

  Jeszcze jedno pytanie :-). Slucham jak Pan mowi do siebie w czasie jazdy samochodem :-). Szczerze,to mysle,ze dla nas sa te slowa :-). Sluchalam ostatnio o suplementacji wit D3+K2 MK7. Poziom D3,wynosi u mnie 15. Mam witamine D3 5000iu,natomiast K2MK-7 100mcg. Jaka dawke wedlug Pana powinnam przyjmowac? Chyba wiek istotny 47 lat :-). Dziekuje i jednoczesnie przepraszam,ze tyle tych pytan :-).

 149. Julita 14 marca 2017 at 11:13 - Reply

  Zapomnialam dodac,ze suplementuje ProArgi-9+. Homocysteina 8,66. Limgocyty 47,monocyty2. Ponoc swiadczy to o spadku odpornosci i Pro Argi ma pomoc :-).

 150. Sylwia 19 marca 2017 at 11:18 - Reply

  dziekuje za odpowiedz 🙂 musze jakos przekonac do samego octu z woda

 151. danuta 20 marca 2017 at 08:12 - Reply

  witam
  Czy moze wie Pan jak sobie poradzic z zakwaszaniem zoladka przy chorobie beretta?
  pozdrawiam

 152. Julita 31 marca 2017 at 10:42 - Reply

  Witam kolejny raz :-). Panie Sebastianie,jest Pan jedyna osoba,ktora mi dobrze doradzila. A doradzalo mi gro osob,jak ogol twierdzii,o bardzo bogatej wiedzy. Tylko nikt,tak jak Pan,nie napisal,ze po odstawieniu lekow IPP,zazwyczaj jest nadprodukca kwasow w zoladku. I jesli jest slaba sluzowka,to ostroznie z Betaina. Co sie okazalo? Gastroskopia-zapalenie przelyku i nadzerki typ A,zapalenie blony sluzowej zoladka z nadzerkami,zapalenie zoladka i dwunastnicy. Pobrano wycinki. Wynik za 2 tygodnie. No i mial Pan swieta racje. Teraz moje pytanie. Jesli utrzymuje sie 4 tygodnie bez lekow IPP,ktore przepisal lekarz i to podwojna dawke! To co dalej? Jak pozbyc sie nadzerek i odbudowc blone sluzowa?. Czy sama dieta wystarczy? Zastanawia mnie jedno. Dlaczego biorac Polprazol,moj zoladek jest w takim stanie. Jesli lekarze zapisuja IPP,dlatego ze zapobiega tworzeniu sie wrzodow,stanow zapalnych itp. Za chwile beda chcieli mnie pokroic :-),bo dojda do wniosku po 10 latach regularnego zapisywania IPP,ze to przyczyna mechaniczna :-). Chociaz to wcale nie jest smieszne,ze rozwalili 🙂 mi zoladek. Dziekuje za wszystkie dobre rady. Pozdrawiam :-).

 153. danuta 14 września 2017 at 10:57 - Reply

  Witam
  Panie Sebastianie.Podczas gastroskopii wyszly mi nadzerki w zoladku i przelyk baretta do 5 cm(metaplazja w histopatologi i przewlekle zapalenie zoladka) oraz przepuklina rozworu przelykowego.Jakie leki oprocz ipp mozna stosowac aby nie powiekszac metaplazji i zlikwidowac nadzerki w zoladku.
  pozdrawiam

Leave A Comment