This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

Witamina C – kilka słów prawdy

/, Witaminy/Witamina C – kilka słów prawdy

Witamina C – kilka słów prawdy

O witaminie C krąży w internecie tyle mitów i niedomówień, że postanowiłem zebrać wszystkie sprawdzone informacje i opublikować je w tym artykule.

Jaką dawkę profilaktycznie powinno się przyjmować?
To pytanie pojawia się we wszystkich komentarzach. Zapotrzebowanie organizmu na witaminę C ciągle się zmienia, dlatego tak trudno jest określić jej dawkę.
RDA wyznacza limity: zdrowa kobieta 60mg, a mężczyzna 90mg. Te dawki są śmiesznie niskie i kompletnie nic nie dają organizmowi. Dlaczego? To wyjaśnia czas wchłaniania i wydalania tej witaminy.

Badania prowadzone przez Instytut Naukowy dr. Ratha z Kalifornii wykazały, że dawka profilaktyczna dla zdrowej osoby to 600mg. Gdy zaczyna nas „łapać” choroba to dawkę 600mg bierze się co godzinę.

Jak witamina C zachowuje się w organizmie?
Gdy przyjmiesz 2g witaminy C w jednorazowej dawce, to po godzinie w organizmie zostaje jej połowa (1gram). Po kolejnej godzinie będzie połowa połowy czyli 0,5g. Po kolejnej godzinie – połowa połowy połowy ☺ czyli 0,25g. Tak więc dostarczenie ogromnych dawek witaminy C w jednej dawce nie ma większego sensu. Organizm tego nie przyjmie i większość wydali.

Niestety, tak jesteśmy skonstruowani, że sami nie wytwarzamy ani grama witaminy C. Nie potrafimy jej także magazynować. Dlatego, niezbędne jest jej codzienne dostarczanie, kilka razy dziennie, w mniejszych dawkach.

Nasz organizm jest również bardziej wyczulony na mniejsze dawki tej witaminy. Gdy dostarczanie jej z pożywienia jest bardzo małe, to organizm stara się ją utrzymać maksymalnie długo. Broni się takim sposobem przed szkorbutem. Gdy dawki dostarczane są w dużej ilości, to tzw. okres półrozpadu jest bardzo szybki (ok. 30 minut).

Gdy mam przeziębienie jak przyjmować witaminę C?
Jak już wiesz, podać raz dziennie witaminę C w ilości nakazanej przez RDA nic Ci nie da. Gdy się przeziębię to stosuję 1g witaminy C co godzinę. Niektórzy powiedzą, że to bardzo dużo. Nie prawda. Sprawdźcie sami. Przyjmując 1g co godzinę, po 6 godzinach przyjmowania w moim organizmie jest niecałe 2g witaminy C. Da się to prosto wyliczyć, wiedząc jaki jest okres półrozpadu.

Przykład:

1 godzina: 1g
2 godzina: 0,5g + 1g
3 godzina: 0,25 g + 0,5 g + 1g
4 godzina: 0,125g + 0,25g + 0,5g + 1g
5 godzina: 0,0625g + 0,125g + 0,25g + 0,5g +1g
6 godzina: 0,03125g + 0,0625g + 0,125g + 0,25g + 0,5g +1 = 1,978 g

Przez 6 godzin przyjąłem 6g, a zostało 1,98g.

Oprócz tego dorzucam sporą dawkę chelatu cynku oraz czosnek (jak pracuję to bezwonny w kapsułkach). Kupując czosnek w kapsułkach należy patrzeć na gwarantowaną ilość alicyny.

Więcej ciekawych opisów znajdziesz w innych wpisach na blogu.

Czy ten 1g jest wystarczający? Odpowiedź brzmi: nie. Nie dla każdego. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na witaminę C. Da się to bardzo prosto sprawdzić. Przyjmujesz witaminę C do rozpoczęcia delikatnego rozwolnienia, a potem redukujesz jej ilość o 20% – 50% i utrzymujesz tę dawkę.

Czy witaminę C można przedawkować?
Można. Jednak jedynym skutkiem ubocznym będzie rozwolnienie (i to chwilowe). Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie (choć niektóre jej rodzaje np. palmitynian askorbylu jest rozpuszczalny w tłuszczach i w wodzie). Gdy mamy jej za dużo, to organizm wydala nadmiar przez nerki, a jak bardzo dużo przyjęliśmy w krótkim okresie czasu, to przez jelita. I to tyle.

Organizm usuwa witaminę C dwu fazowo. Pierwsza faza występuje gdy ilość witaminy C we krwi jest niska i wtedy w nerkach zachodzi ponowne wchłanianie witaminy C do organizmu.
Faza druga następuje gdy ilość witaminy we krwi jest wysoka. Wtedy nerki „wyrzucają” witaminę C do moczu.

Jakie dawki witaminy C są zalecane w różnych chorobach?
Dr. Cathcart, jeden z największych autorytetów stosowania witaminy C podaje następujące dane:

Jeśli jesteś zdrowy to w ciągu 24h możesz przyjąć od 4 do 15g witaminy C. Rozłóż to sobie na 4-6 dawek.
Przeziębienie: 30 – 60 g na dobę | 6 – 10 dawek
Mocne przeziębienie: 60 – 100g na dobę | 8 – 15 dawek
Grypa: 100 – 150 g na dobę | 8 – 20 dawek
Mononukleoza: 150 – 200 g na dobę | 12 – 25 dawek
Wirusowe zapalenie płuc: 100 – 200g na dobę | 12 – 25 dawek
Astma, katar sienny: 15 – 50g na dobę | 4 – 8 dawek
Alergie: 0,5 – 50 g na dobę | 4 – 8 dawek
Oparzenia, rany, operacje: 25 – 150 gna dobę | 6 – 20 dawek
Nowotwór: 15 – 100 g na dobę | 4 – 15 dawek
Infekcje bakteryjne: 30 – 200 g na dobę | 10 – 25 dawek
Grzybica (kandydoza): 15 – 200 g na dobę | 6 -25 dawek
Zapalenie wątroby: 30 – 100g na dobę | 6 – 15 dawek

Dr. Cathcart podaje również, że nie zaobserwował żadnych skutków ubocznych ani negatywnych efektów, przy stosowaniu podanych powyżej dawek. A stosował to na dużej liczbie pacjentów i przez długi okres czasu.

Krwawią mi dziąsła, wyczytałam w internecie, że to może być objaw braku witaminy C. Czy to prawda?
Prawda. Witamina C jest odpowiedzialna za produkcję kolagenu w organizmie. Parodontoza w stopniu zaawansowanym powoduje wypadanie zębów. To skrajny objaw słabego kolagenu w organizmie. Jeśli masz słaby kolagen, to nie tylko dziąsła będą słabe, ale również całe ciało będzie „się rozpadać”. Brzmi tragicznie? Tak. Bez witaminy C w odpowiedniej dawce nie powstanie kolagen w organizmie. A kolagen jest wszędzie. 90% gałki ocznej to kolagen, 60% wątroby to też kolagen. Słabe serce? Oczywiście, przecież 40% mięśnia sercowego to kolagen.

Aby wytworzyć w organizmie dobrej jakości kolagen to należy oprócz witaminy C przyjmować również EGCG (polifenole z zielonej herbaty), miedź oraz aminokwasy: lizynę i prolinę. Konieczne jest też dostarczenie dwóch substancji „cementujących”: glukozaminy i siarczanu chondroityny.

Czy istnieje naturalna witamina C w postaci tabletki?
100% naturalnej witaminy C póki co nie ma, bo proces jej pozyskania jest bardzo drogi, a i technologicznie niemożliwy (przynajmniej na razie). Ale znajduje się w sprzedaży witamina C najbardziej zbliżona do tej naturalnej. Niestety, tak jak mówiłem jest to dość drogi proces pozyskania, więc i ta witamina kosztuje więcej.

Czy acerola to dobre źródło pozyskania witaminy C?
Tak, ale tylko do celów profilaktycznych. Gdy już zaatakuje nas choroba, to dawka będzie za mała. Szukajcie produktów które mają dużą zawartość czystej aceroli, a nie takich które mają kwas L-askorbinowy plus kilka % aceroli.

Ważny jest również producent i sposób uzyskania jej sproszkowanej formy. Poszukaj, bo jest kilka świetnych firm które produkują najwyższej jakości acerolę.

Czy warto używać kwas L-askorbinowy kupiony na kilogramy w sklepie z odczynnikami chemicznymi?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ma to swoje plusy i minusy. Do przyswojenia kwasu askorbinowego potrzebne są bioflawonoidy i inne substancje występujące w naturze. Czysty kwas L-askorbinowy to wyekstrahowany produkt, który jest tylko jedną z części naturalnej witaminy C.

Ktoś kiedyś podrzucił temat, że po co przepłacać za witaminę C, skoro można kupić kilogram za 40zł w sklepie z odczynnikami chemicznymi. I tak to się zaczęło.
Taki proszek jest z reguły produkowany w Chinach i jest dostępny pod kilkoma gatunkami czystości: spożywczy, czysty do analizy (CZDA) itp. Który wybrać?

Odpowiedź nie jest prosta, ale wydaje się, że najpewniejszy będzie gatunek spożywczy. Tylko spożywczy jest przebadany pod kątem mikrozanieczyszczeń biologicznych. Niestety ma on w swoim składzie 99% czystości kwasu L-askorbinowego. Ten jeden procent to dodatki typu: miedź, arsen, ołów, rtęć, kadm, żelazo. Są to minimalne dawki.

Gatunek czysty do analizy nie jest badany pod kątem wirusów i bakterii. Jest stosowany do testów laboratoryjnych ponieważ ma 100% czystego kwasu bez zanieczyszczeń.

Jeśli nie stać Cię na suplementację najczystszymi i najbardziej zbliżonymi do stanów naturalnych witaminy C, to lepsze jest takie stosowanie niż żadne.

Jak zwiększyć przyswajalność kwasu L-askorbinowego kupionego w internecie w postaci proszku?
Weź cytrynę, dokładnie umyj skórkę i całą wrzuć do wyciskarki lub sokowirówki. Po wyciśnięciu soku dodaj małą łyżeczkę naturalnego miodu oraz kilka gramów ksylitolu (2-3g – dla smaku). Wymieszaj, aż miód się rozpuści i dodaj witaminę C. Wymieszaj ponownie i odstaw na 2 minuty. Wypij powoli.

Sok z pełnej cytryny dostarczył niezbędnych bioflawonoidów polepszających wchłanianie witaminy C. Miód wzmacnia synergię wszystkich składników.

Zamiast soku z cytryny możesz użyć soku z pomarańczy. Obierz ją cienko, aby zostawić białą skórkę na owocu. To właśnie w niej jest dużo bioflawonoidów.

Stosuję witaminę C i podniósł mi się cukier. Dlaczego?
Nie, nie podniósł Ci się cukier, tylko paski od glukometru „wariują”.
Dzieje się tak dlatego, że molekuły witaminy C i glukozy są do siebie bardzo podobne. Obecnie są już w sprzedaży paski które rozróżniają i wskazują tylko poziom glukozy.

Czy witamina C tworzy kamienie nerkowe?
To jeden z wielu mitów. Nie tworzy. Przebadano 45 251 mężczyzn którzy systematycznie przyjmowali witaminę C w ilości 1,5g na dobę i okazało się że taka dawka obniżała ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Czy podczas brania antybiotyku potrzebna jest mi witamina C?
O to musisz zapytać lekarza, czy możesz przyjmować większe dawki witaminy C, stosując dany antybiotyk. Jest wielu lekarzy którzy do „wspomagania” antybiotyku przepisują witaminę C w ilości nawet 4g dziennie.

Mam stresującą pracę, czy powinienem przyjmować większe dawki witaminy C?
Stres który się przedłuża to największe zło jakie jest. Oprócz witaminy C musisz przyjmować całą resztę witamin, bo organizm w stresie zużywa je w trybie ekspresowym. Wracając do witamy C, stres zużywa 90 – 95% witaminy C z organizmu. Robiono badania które jednoznacznie wykazały redukcję witaminy C w sytuacjach stresowych.

Co „wypłukuje” witaminę C z organizmu?
Jest tego trochę:
– nikotyna
– nadużywanie cukru
– stres fizyczny i emocjonalny
– stany zapalne
– każda interwencja chirurgiczna
– wszelakie ukąszenia (owady, pająki, węże)
– różne rodzaje leków nie tylko tych na receptę

Czy w Polsce robi się wlewy z dużymi dawkami witaminy C?
To temat chyba najbardziej popularny ostatnimi czasy. Oficjalnie kilka klinik robi. Pamiętajcie – wlewu nie można robić ze zwykłego kwasu askorbinowego. Był przypadek śmiertelny. Wlew, żeby miał działanie lecznicze to po 1. musi być wykonany z soli kwasu askorbinowego o nazwie askorbinian sodu, po 2. musi być to duża dawka, a po 3. musi to robić wykwalifikowana osoba. 15g to nie jest duża dawka.

Czy to prawda, że za pomocą witaminy C można usunąć metale ciężkie z organizmu?
Tak, to prawda. Oczywiście trzeba jej umiejętnie używać. Cała „zabawa” z usuwaniem metali ciężkich jest dość ryzykowna, ponieważ może dojść do mocnego wyrzucania ich z organizmu i np. nerki mogą nie dać rady. Dlatego, wszystkie techniki usuwania metali ciężkich są trudne do przewidzenia. Zanim je przeprowadzisz, to dowiedz się na tyle, abyś sobie nie wyrządził krzywdy. Ok. Warto jednak wiedzieć jakie metale ciężkie są usuwane za pomocą witaminy C.
Witamina C dzięki swojej budowie chemicznej wiąże następujące pierwiastki: ołów, rtęć, arsen, kadm, nikiel, wapń, miedź, magnez, cynk. Biorąc zwiększone dawki witaminy C pozbywamy się tych pierwiastków z organizmu w sposób przyśpieszony. Jak widzisz oprócz tych niepożądanych pierwiastków, witamina C usuwa również: wapń, miedź, magnez i cynk. A tego nie chcemy. Dlatego, należy stosować buforowane formy witaminy C np. askorbinian wapnia, askorbinian magnezu oraz dostarczyć z pożywienia zwiększone ilości tych pierwiastków.

Warto również przed oczyszczaniem organizmu pozbyć się plomb amalgamatowych. Zawierają bardzo dużo rtęci.

Gdy już wiemy jakie pierwiastki usuwa witamina C (oczywiście w dawkach powyżej 2g) to od razu widzimy dlaczego nie wolno stosować kwasu askorbinowego we wlewach. Podanie kwasu askorbinowego zamiast askorbinianu sodu, spowoduje chelatacje wapnia i magnezu i zawał gotowy.

Witamina C jest potężnym środkiem odtruwającym z zatruć np. grzybami. Trzeba bardzo szybko podać osobie zatrutej dość dużą dawkę + kwas alfa liponowy.

Jakie są formy witaminy C?
Na rynku suplementów diety, znajduje się obecnie kilka różnych form witaminy C. Różnią się miedzy sobą skutecznością i dostępnością biologiczną. Dostępność biologiczna to szybkość oraz ilość substancji która dotarła do docelowych tkanek.

W sprzedaży znajdziemy:
– kwas L-askorbinowy
– askorbiniany: sodu, magnezu, potasu, wapnia, cynku
– palmitynian askorbylu
– PureWay-C ®
– Liposomalna firmy LivOn®
– Ester C ®

Czy można opatentować witaminę C?
Natury nie można opatentować, a więc nie można tego uczynić również z witaminami. Ale…
PureWayC, liposomalna oraz EsterC są opatentowanymi formami witaminy C. Co to znaczy opatentowanymi, skoro witamin nie można opatentować? Witamin nie, ale można opatentować proces wytworzenia bądź ulepszenia danej witaminy. I tak np. PureWay-C®, oprócz cząsteczki kwasu L-askorbinowego zawiera metabolity kwasów tłuszczowych, przez co jest rozpuszczalna w tłuszczach i ten proces połączenia cząsteczki witaminy C z tłuszczem jest opatentowany.

Naukowcy starają się stworzyć taką witaminę, która jak najdłużej będzie pozostawała w organizmie. A jak ogólnie wiadomo, najdłużej zostają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Bioaktywność ma ogromne znaczenie. Zawsze, ale to zawsze witamina C jeśli posiada otoczkę tłuszczową to będzie wolniej wydalana z organizmu.

Czy istnieje witamina C prawo i lewoskrętna?
Ta cała witamina C lewoskrętna to czysty marketingowy bełkot i MIT. Witaminę C stanowi kwas L minus(-) askorbinowy który jest prawoskrętny. Oznacza to, że roztwór kwasu L-askorbinowego skręca płaszczyznę światła spolaryzowanego w prawo.I nie ma znaczenia czy pochodzi on z owoców czy z suplementów. Wszystkie dostępne w sprzedaży formy witaminy C są PRAWOSKRĘTNE.

Dlaczego, więc piszę się kwas L-askorbinowy?
Nazywanie witaminy C lewoskrętną nie jest nazwą naukową. To nazwa marketingowa która wzięła się z przedrostka L w nazwie kwas L-askorbinowy. To całe „L” wynika z  tzw. projekcji Fischera, gdzie tradycyjnie oznacza się związki organiczne jako D i L. Np. dla aminokwasów gdy grupa aminowa znajduje się po prawej stronie będzie to izomer D, a jak po lewej, to izomer L. Nie ma znaczenia kierunek skręcania płaszczyzny światła spolaryzowanego.

Więcej, dużo więcej na temat witaminy C oraz jej zastosowań znajdziesz na ponad 3 godzinnym webinarze: Witamina C – Kompendium.

Bibliografia:
1. Dr. Robert F. Cathcart
2. Raport dr. Klennera
3. Jerzy Zięba – Ukryte terapie
4. Dr. Rusell Jaffe – odtruwające działanie witaminy C
5. Badania Instytutu Naukowego dr. Ratha
6. pubmed/9429689
7. Goldman H.M., Gould B.S., Munro H.N – The antiscorbutic action of L-ascorbic acid and D-isoascorbic acid (erythorbic acid) in the guinea pig. Am J Clin Nutr. 1981; 34(1):24-33
8. Gerster H. No contribution of ascorbic acid to renal calcium oxalate stones. Ann Nutr Metab. 1997;41(5):269-82.

By | 2017-06-28T07:12:25+00:00 2 kwietnia 2015|Witamina C, Witaminy|244 komentarze

244 komentarze

 1. Ewa Kocowska 4 października 2015 at 05:53 - Reply

  Niestety jednak w kwestii kamieni nerkowych muszę zaprotestować. U nie których osób duże dawki wit C powodują wytrącanie kamieni. Polecam swoim pacjentom wit C i miałam dwa przypadki ataku kamicy, po dużych dawkach wit C. Myślę, że jest to związane z osobniczą podatnością organizmu, ale jednak trzeba o tym pamiętać i nie wolno mówić, że to mit. Pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 4 października 2015 at 06:12 - Reply

   Problemem może być sam produkt. Jeśli nie jest to czysty L-askorbinowy, to wg. specjalistów od witaminy C, może (ale nie musi) wytworzyć kamicę. W literaturze medycznej nie ma ani jednego badania, że taki proces zachodzi. Były one robione, ale nigdy nie udało się tego udowodnić. Udowodniono, że 1,5g dawka witaminy C, usuwa kamienie z nerek.

 2. Agnieszka Banasiak 10 października 2015 at 16:48 - Reply

  Ja mam skłonność do tworzenia kamieni w nerkach. Po zastosowaniu większych dawek witaminy C (czysty kwas L-askorbinowy w ilości 4-5 g 3 razy dziennie) miałam atak kamicy. Było to prawdopodobnie obluźnienie istniejących od dawna złogów, które po kilku dniach zostały wydalone. Dalszy ciąg kuracji przebiegał bezproblemowo. Potwierdza to teorię Pana Sebastiana.

 3. Konrad 29 października 2015 at 22:06 - Reply

  Panie Sebastianie a coś takiego : http://www.sklep.akademiawitalnosci.pl/produkt/askorbinian-sodu-1-kg-witamina-
  też kosztuje 40zł ale nie jest to kwas tylko askorbinian sodu ?

  • Sebastian Sarnowicz 30 października 2015 at 07:27 - Reply

   To też jest witamina C ale pozbawiona kwasowości. W 1g askorbinianu jest 800 mg wit C. 200 mg to sód. Ta forma jest dobra w przypadku problemów z żołądkiem oraz nerkami.

 4. Miroslawa Lukowicz 11 listopada 2015 at 21:04 - Reply

  Szanowny Panie Sarnowicz, prosze o krotka wypowiedz na temat witaminy C liposomalnej, czy jest to nowosc warta kupienia ? Prosze tez o podanie linka do filtra wody, o ktorym Pan mowil na Warsztatach Szkoleniowych pt „Cukier nie krzepi” . Wlasnie namawialam dzieci do kupna filtra do wody z odwrocona osmoza bo podobno tylko takie filtry usuwaja chlor i fluor z wody a wlasnie fluor jest w wodzie tam gdzie dzieci mieszkaja i to nasze wielkie zmartwienie. Jaki filtr wody moze usuwac fluor? Pana strona jest wyjatkowo interesujaca i pasjonujaca lektura. Pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 15 listopada 2015 at 09:50 - Reply

   Liposomalna o ile jest z firmy LivOn to jest bardzo dobra forma. Inne to zwykłe emulsje. Zrobię chyba w lutym webinar na temat witaminy C i opowiem o różnych formach oraz jak ją stosować. Odwrócona osmoza z dobrym mineralizatorem usunie fluor.

   • Sylwek 30 stycznia 2017 at 12:01 - Reply

    Mineralizator nie jest potrzebny do usunęcia fluoru 😉 . A zamiast mineralizatora polecam szczyptę doli himalajskiej czy też kłodawskiej.

 5. Katarzyna 23 listopada 2015 at 21:23 - Reply

  Witam serdecznie.
  Bardzo dziękuję za zrównoważony artykuł 🙂
  Jeśli mogę to bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na dwa nurtujące mnie pytania.
  Pierwsze to jaka polska firma produkuje kwas l-askorbinowy ( szukam od dawna i wszystko co znalazłam to dystrybutorzy ),
  oraz drugie : czy dotarł Pan może do sprawdzonych danych dotyczących dawkowania askorbinianu sodu?
  Wiele osób twierdzi, że dawkowanie jest podobne do dawkowania kwasu l-askorbinowego, ale ja się zastanawiam nad obecnością sodu, bo jeśli ktoś ma go w nadmiarze ( lub chociaż w górnej granicy normy ) to czy podwyższając jego poziom nie zrobi sobie krzywdy?
  Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 27 listopada 2015 at 21:11 - Reply

   Askorbinian sodu ma 80% witaminy C i 20% sodu. Górna granica widełek referencyjnych nie koniecznie oznacza „przesycenie” sodem. To może być również odwodnienie, zła praca nerek lub braki w pozostałych minerałach zasadowych.

 6. Mateusz i Ania 26 listopada 2015 at 17:02 - Reply

  Witamy,
  jaką witaminę C Pan stosuje? Na rynku jest tyle że nie wiadomo co kupić. Boję się także że te witaminy są zanieczyszczone i niskiej jakości np zrobione z surowca z Chin jak większość suplementów (wiem bo pracuję w branży farmaceutycznej). Czy są produkty lecznicze a nie suplementy wit C?
  pozdrawiamy

  • Sebastian Sarnowicz 27 listopada 2015 at 21:08 - Reply

   Ja stosuje VitaCforte od dr Ratha. Preparat ma 4 formy witaminy C.

 7. Katarzyna 6 grudnia 2015 at 11:18 - Reply

  Wiotam ponownie 🙂
  Bardzo dziękuje za odpowiedź 🙂
  Jeśli chodzi o Stanlab jest tylko dystrybutorem – to informacja potwierdzona przez nich.
  Wynika z tego , że WSZYSTKO co mamy na rynku to produkcja chińska i biorąc pod uwagę , że ich technologie przewyższają zachód to chyba dobrze 🙂
  Pozdrawiam 🙂

 8. ania 19 grudnia 2015 at 13:58 - Reply

  witam Pana 🙂 czy mozna brac tez duze dawki o ktorych Pan wyzej napisał Swansona ? mam Swansona pure way C witch bioflavonids, właśnie jestem przeziebiona i zaczem brac dawki na przeziebienie, zastanawiam sie czy mozna wziac np 30 g dziennie kiedy witaminac jest bioflawonudami ?

  pozdrawiam :))

  • Sebastian Sarnowicz 22 grudnia 2015 at 16:04 - Reply

   Bioflawonoidy przedłużają aktwyność witaminy C. Bierze się do tolerancji jelitowej, a potem redukcja 20%.

 9. Groszek 13 stycznia 2016 at 21:15 - Reply

  Witam
  Od dwóch miesięcy używam kwasu l-askorbinowego z firmy stanlab. Mieszałem z woda i piłem dziennie ok 10g. Wystraszyłem się jak Pan napisał, że sam kwas l-askorbinowy może zaszkodzić. Nie stac mnie na zakup naturalnych witamin c. Nadmieniam, iz bardzo dobrze sie czuje, przestałem chorowac(wczesniej chorowałem co chwile). Mam dwoje małych dzieci – 7mies oraz 4,5lat którym tez podaałem kwas l-askorbinowy. Profilaktycznie 3 razy dziennie po 1g. Mogłem im zaszkodzić? Pisze Pan:
  ak zwiększyć przyswajalność kwasu L-askorbinowego kupionego w internecie w postaci proszku?
  Weź cytrynę, dokładnie umyj skórkę i całą wrzuć do wyciskarki lub sokowirówki. Po wyciśnięciu soku dodaj małą łyżeczkę naturalnego miodu oraz kilka gram ksylitolu (2-3g). Wymieszaj, aż miód się rozpuści i dodaj witaminę C. Wymieszaj ponownie i odstaw na 3-5 minut. Wypij po woli.

  Sok z pełnej cytryny dostarczył niezbędnych bioflawonoidów polepszających wchłanianie witaminy C. Miód i ksylitol wzmacniają synergię wszystkich składników.

  Zamiast soku z cytryny możesz użyć soku z pomarańczy. Obierz ją cienko, aby zostawić białą skórkę na owocu. To właśnie w niej jest dużo bioflawonoidów.

  Mam pytanie jedna cytryna na ile gram kwasu??
  Z góry dziękuje z odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 18 stycznia 2016 at 11:33 - Reply

   Nie ma przelicznika cytryn na gramy kwasu l-askorbinowego…wedle uznania 🙂

   • Agnieszka 20 października 2017 at 21:15 - Reply

    Witam, mam dokladnie taka sama sytuacje jak przedmowca. Czy mógłby Pan wypowiedzieć sie troszke głębiej w temacie l askorbinowego kwasu a podania go malym 1,5 rocznym dzieciom??

 10. stan 23 stycznia 2016 at 23:27 - Reply

  Jeśli jesteś zdrowy to w ciągu 24h możesz przyjąć od 4 do 15g witaminy C. Rozłóż to sobie na 4-6 dawek.
  Przeziębienie: 30 – 60 g na dobę | 6 – 10 dawek
  Mocne przeziębienie: 60 – 100g na dobę | 8 – 15 dawek
  Grypa: 100 – 150 g na dobę | 8 – 20 dawek
  Mononukleoza: 150 – 200 g na dobę | 12 – 25 dawek
  Wirusowe zapalenie płuc: 100 – 200g na dobę | 12 – 25 dawek
  Astma, katar sienny: 15 – 50g na dobę | 4 – 8 dawek
  Alergie: 0,5 – 50 g na dobę | 4 – 8 dawek
  Oparzenia, rany, operacje: 25 – 150 gna dobę | 6 – 20 dawek
  Nowotwór: 15 – 100 g na dobę | 4 – 15 dawek
  Infekcje bakteryjne: 30 – 200 g na dobę | 10 – 25 dawek
  Grzybica (kandydoza): 15 – 200 g na dobę | 6 -25 dawek
  Zapalenie wątroby: 30 – 100g na dobę | 6 – 15 dawek

  wg rozpiski, biorac 20 dawek wit c to wylecze sie z tych weszystkich ewentualnych chorob? nawet niezdajac sobie sprawy ze je posiadam? czy nie lepeij jest np. dawkowanie na poczatek 20 dawek i powoli ograniczac, oczyszczajac nasz organizm z chorob i toksyn? pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 25 stycznia 2016 at 10:42 - Reply

   To zapotrzebowanie na wit C w przypadku choroby, a nie „magiczna” pigułka. Tyle nasz organizm potrzebuje wit C, aby uaktywnić proces zdrowienia. Czy zawsze będzie to skuteczne? OCzywiście ze nie. Jesteśmy bioindywidualni i w większosci przypadków potrzebujemy „doprecyzowania” suplementacji.

 11. Katarzyna 4 lutego 2016 at 08:10 - Reply

  Witam Panie Sebastianie, ja dawkuję sobie i mojemu 6 letniemu synkowi 4 tabletki aceroli dziennie ( firmy sanbios , wysokie stężenie aceroli ) czy nie przedawkuje w przypadku synka? I czy możemy ją przyjmować też na czczo???? Pozdrawiam.

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:05 - Reply

   Nie przedawkuje pani. Acerola to natura. Lepiej nie przyjmować na czczo…

 12. Grabik 9 lutego 2016 at 12:07 - Reply

  Ostatnio dotarłem do informacji, że spożycie liposomalnej witaminy C może pozwolić uzyskać wysokie stężenia w osoczu zbliżone do tych uzyskiwanych przy wlewach kroplowych. Piszą o tym m. in. tutaj: http://longevitas.pl/liposomalna-witamina-c/ – czy faktycznie przez doustną suplementację można utrzymać taki wysoki poziom witaminy C w osoczu? Czy spotkał się Pan może z jakimiś badaniami na ten temat?

  • Sebastian Sarnowicz 9 lutego 2016 at 12:10 - Reply

   Znam ten wpis. Liposomalna jest bardzo dobra, o ile jest prawdziwa. A tych prawdziwych jest niewiele. Natomiast, czy równa się ona wlewom -NIE. Dużo więcej na ten temat będzie na webinarze: http://serwer15386.lh.pl/produkt/webinar-witamina-c/

 13. Magdalena 10 lutego 2016 at 11:21 - Reply

  Czy dawki witaminy w gramach (które Pan podaje przy schorzeniach) to odmierzone gramy proszku zważone np na wadze kuchennej? Chodzi o proszęk z firmy Stanlab.

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:03 - Reply

   Tak, to dawki dobowe. Stosować do tolerancji jelitowej a potem obniżyć dawkowanie. Nie przyjmować jednorazowo.

 14. Elzbieta Taraszewska 13 lutego 2016 at 09:40 - Reply

  Tak czytam i czytam, ale nie rozumiem. W moim przypadku jak choruję na Rematoidalne Zapalenie Stawów to co mam brać? kwas, czy askorbion bo nic nie rozumiem.

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:02 - Reply

   Askorbinian będzie lepszy.

 15. Monika 15 lutego 2016 at 00:13 - Reply

  witam,
  chciałabym się dowiedzieć jaką dawkę powinnam podawać 4 latkowi w celu oczyszczenia organizmu z metali ciężkich??? dziecko było szczepione więc myślę że warto przeprowadzić taki detok. do tej pory podawałam mu 3 tabletki aceroli sambios 375 mg. chciałabym zakupić DR RATH VITA C FORTE. jednak nie wiem ile mogę mu podać. sama jestem matą karmiącą piersią 3 miesięcznego synka i też zastanawiam się jaką dawkę mogę przyjmować żeby zaspokoić swoje zapotrzebowanie oraz synka???
  będę wdzięczna za odpowiedz

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:02 - Reply

   Moniko…zapraszam na webinar 10 marca o witaminie C (link jest w sklepie). Opowiem o takich kuracjach.

 16. Eldar 16 lutego 2016 at 16:34 - Reply

  Witam

  Choruję na kamicę nerkową, napisał Pan, że 1,5g dawka witaminy C, usuwa kamienie z nerek. Mam jednak pytanie, czy ta dawka może być przyjmowana za jednym razem w ciągu dnia, czy konieczne jest jej rozłożenie ? Jak długo należy przyjmować taką dawkę w tym przypadku ? Dziękuję.

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:24 - Reply

   Rozłożenie w ciągu dnia. Najlepiej formy bezkwasowe – nie kwas L-askorbinowy. Z tym że, na kamienie to nie witaminą C, a K2, cytrynianem potasu, magnezem. Wszystko zależy od tego jakiego typu są to kamienie.

 17. Michalina 18 lutego 2016 at 13:49 - Reply

  Witam serdecznie
  Mam pytanie o zastosowanie witaminy C. Stosuję ją od ponad pół roku przy przeziębieniach których dzięki niej w sumie już praktycznie ich nie ma. Udało mi się doprecyzować dawkowanie dla mojego organizmu. Jednak pozostaje jedna rzecz która co jakis czas wraca jak zaczynam pić Wit C – jest to zgaga. Czy to oznacza że mam zacząć zakwaszać żołądek czy radziłby pan coś innego ?

  Pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:01 - Reply

   Zastosuj formę buforowaną np. askorbinian sodu. Nie podrażni żołądka.

 18. Kasia 20 lutego 2016 at 20:29 - Reply

  Jestem matka karmiaca, czy moge przyjmowac 3×1 g askorbinianu sodu lub kwasu L-askorbinowego?

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:00 - Reply

   Tak.

 19. marta 25 lutego 2016 at 18:55 - Reply

  mam dzieciaczki w wieku 2,5 i 5,5 lat strasznie przechorowały zimę 4 antybiotyki – wiem przesada i nie chcę już tej chemii jak wzmocnić organizm ?? czy można askorbinian sodu w dawce profilaktycznej ?? jakiej?? a w czasie infekcji ?? – askorbinian sodu stąd bo dzieciaczki wrażliwy żołądek pozdrawiam i proszę o pomoc

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:19 - Reply

   Specjaliści zalecają tyle gramów witaminy C ile dzieci mają lat – 2,5 roku = 2,5 grama na dobę.

 20. Patrycja 25 lutego 2016 at 21:29 - Reply

  Czy wit. C może pomóc zwalczyć przewlekłą boreliozę, a przynajmniej pomóc w walce? Jeśli tak, jakie dawki askorbinianu sodu należałoby przyjmować?

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:00 - Reply

   Tak, ale tylko we wlewie.

 21. henry 28 lutego 2016 at 20:33 - Reply

  Czy witamina C w postaci askorbinianu sodu w proszku może być stosowana w leczeniu nowotworów ?Kwas askorbinowy powoduje problemy żołądkowe.Czy podanie choremu np. 50 gram askorbinianu sodu w podzielonych dawkach będzie bezpieczne jeśli chodzi o sód?Dodam ,ze chory ma jedną ,ale w pełni zdrową i wydolną nerkę.

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:00 - Reply

   Jeśli jest problem z nerkami to askorbinian sodu będzie lepszy niż kwas l-askorbinowy. Niestety za mało danych o stanie zdrowia tej osoby, żeby coś konkretnego powiedzieć. ASkorbinian będzie najabardziej skuteczny we wlewie, nie w przyjmowaniu doustnym.

 22. sabina 2 marca 2016 at 07:02 - Reply

  A lepsza będzie witamina c czy askorbinian sodu?

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 08:12 - Reply

   Zależy do czego. I jedna i druga ma swoje zalety i wady 🙂

 23. Gosia 4 marca 2016 at 06:15 - Reply

  Witam serdecznie ja osobiście znalazłam witaminę tej polskiej firmy – proszę o zweryfikowanie czy jest ona dobra czy lepsze będą polecane wcześniej ? http://magterapia.pl/ Tabletki sa w otoczce czyli rozumiem, że powinno się otoczkę przeciąć i podawać do soku cytrynowego lub pomarańczowego? Dawki podane są dla dorosłych czy istnieją dawki dla dzieci wg wieku?

  • Sebastian Sarnowicz 4 marca 2016 at 07:58 - Reply

   Witaj. Skorzystaj z webinaru na temat witaminy C który będzie 10 marca. Nauczę Cię jak zrobić lepszą witaminę niż ta z linku. Bez żadnych dodatków.

 24. Anna 4 marca 2016 at 15:14 - Reply

  Witam Pana ☺.Trafiłam na informację o zastosowaniu wit. C razem z lizyną, proliną, koenzymem Q10 i wit. K2 (terapia dr Linusa Paulinga i Ratha) w oczyszczaniu naczyń przy miażdżycy. Jak stosowanie ww witamin, aminokwasów ma się do przyjmowanych leków (choroba jest już zaawansowana – stan po udarze). Czy mogą zachodzić jakieś reakcje? Na co zwrócić uwagę. Lekarz stwierdził, że na medycynie niekonwencjonalne się nie zna. Pozdrawiam serdecznie.

 25. Wirginia 5 marca 2016 at 00:25 - Reply

  Witam serdecznie.
  Czy zna Pan naturalną wit C polskiej firmy Colway?
  Pozdrawiam. Wirginia

  • Sebastian Sarnowicz 5 marca 2016 at 00:25 - Reply

   Znam 🙂

   • Wirginia 5 marca 2016 at 21:34 - Reply

    I jaka jest Pana opinia na temat tej witaminy?

    • Sebastian Sarnowicz 30 sierpnia 2016 at 10:40 - Reply

     Dobry, drogi, za mała dawka.

 26. Wirginia 5 marca 2016 at 21:41 - Reply

  Szukam dobrej jakościowo witaminy C dla sześciolatki, która często jest przeziębiona.

 27. Beata 11 marca 2016 at 07:50 - Reply

  Witam Pana,chcialabym prosić Pana o informacje czy w przypadku nowotworu złośliwego piersi i odbywającej się teraz chemioterapii sensowne jest przyjmowanie liposomalnej wit.C Altrient firmy Livon.Jeżeli tak to w jakich dawkach i czy to chociaż coś pomoże? Po chemii ma być operacja nie wiem czy warto ją kupować,gdyż jest b.droga i jeżeli byłoby to bezsenowne przyjmować te witaminę bo i tak na nic zda się jej przyjmowanie to lepiej kupić co innego co by wspomogło leczenie.Bardzo proszę o poradę Pana jako specjalisty w tej dziedzinie.

  • Sebastian Sarnowicz 14 marca 2016 at 15:25 - Reply

   Nie ukrywam że potrzeba jej dużo. Chemia wybije witaminę C w organizmie, ale witamina C nie jest remedium na raka, a już na pewno nie w postaci doustnej. To bardziej osłonowo i wzmacniająco organizm. W przypadku chemii potrzeba dobrej diety, rozsądnej suplementacji, ogromnej ilości relaksu itd.

 28. Sebastian 13 marca 2016 at 09:02 - Reply

  Link na YT webinar dotyczący witaminy C nie działa. Gdzie mogą obejrzeć ten materiał ?
  Pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 14 marca 2016 at 15:23 - Reply

   Już wszystko działa 🙂

 29. Magdalena 13 marca 2016 at 11:47 - Reply

  Dzień dobry, zaczęliśmy stosować witamine c firmy Stanlab, ale mamy z mężem wątpliwość czy jest to bezpieczne, a szczególnie dla naszego syna (7 lat, alergik, często choruje). Niestety już po małej dawce (2 – 3g) reaguje żołądkiem. Chcemy kupić witaminę dr Ratha. Nasze pytanie – jaką dawkę tej witaminy należy stosować u dzieci, żeby uzyskać działanie wzmacniające. W ulotce dawka dla dorosłego podana jest 3 tabletki.

  • Łukasz 13 marca 2016 at 19:54 - Reply

   2-3 g podane na raz dla 7 latka to za dużo – nie ma się co dziwić, że organizm reaguje.

 30. Adrian 14 marca 2016 at 01:55 - Reply

  Witam 😉

  Weterynaryjna witamina C, lewoskrętna, przyswajalna prawie w 100%.
  Koncerny farmaceutyczne raczej jej nie lubią, a Pan co o niej myśli?

  • Sebastian Sarnowicz 14 marca 2016 at 15:22 - Reply

   Oj ten mit na temat prawo i lewoskrętności. Nie ma to większego znaczenia. Proszę nie patrzeć na prawo i lewoskrętność. Witamina C jest jedna i jest to: kwas L-askrobinowy. Każdy inny izomer nie jest witaminą. Po więcej zapraszam do webinaru: http://serwer15386.lh.pl/sklep/webinar-witamina-c/

 31. Wiola 14 marca 2016 at 15:15 - Reply

  Witam ,zakupiłam wit.c firmy Stanlab,nie wiem czy mogę ją podać córce18 lat,alergiczka z objawami refluksu?

  • Sebastian Sarnowicz 14 marca 2016 at 15:20 - Reply

   Proszę spróbować od małej dawki. Kwas L-askorbinowy może być za mocny dla żołądka, dlatego lepiej jest stosować askorbinian sodu. Dużo na ten temat, co i jak i ile mówię w webinarze o witaminie C: http://serwer15386.lh.pl/sklep/webinar-witamina-c/

 32. Gosia 18 marca 2016 at 08:57 - Reply

  Dzień dobry Panie Sebastianie.
  Czy liposomalna witamina C zrobiona domowym sposobem jest wartosciowa?
  Przepis w linku http://www.akademiawitalnosci.pl/liposomalna-witamina-c-jak-zrobic-w-domu-i-do-czego-sluzy/
  pozdrawiam

 33. Magdalena 22 marca 2016 at 08:37 - Reply

  to ja jeszcze raz zapytam p. Sebastiana – witamina w proszku firmy Stanlab jest zbyt mocna dla 7-latka (ból brzucha i biegunka nawet po 3g podzielonych na małe dawki) i chcemy kupić witaminę dr Ratha. Jaką dawkę tej witaminy należy stosować u dzieci, żeby uzyskać pożdane działanie? W ulotce dawka dla dorosłego podana jest 3 tabletki.

 34. Robert 2 kwietnia 2016 at 16:38 - Reply

  Witam, Panie Sebastianie, na wstępie bardzo dziękuję za kolejną dawkę wiedzy którą się Pan z nami dzieli. Wielkie dzięki 🙂

  Przez około 3 tyg. zużyłem 500 g kwasu askorbinowego- powodem były przeziębienia. Raz mnie przeczyściło bo przesadziłem. Efektem ubocznym był wzdęty brzuch nic poza tym. Teraz kupiłem askorbinian sodu i w 2 tyg zużyłem około 250 gram, przy okazji natrafiłem na Pana artykuł o zakwaszaniu żołądka sprawdzałem 2 dni po kolei z rzędu i nie było odbicia w ogóle. Kupiłem ocet jabłkowy na eco-bazarze, tylko jest on czysty tak jakby odcedzony, sprzedawca mówił że ma około 5 %, czy to dobrze?

  I drugie pytanie, czy przyjmowanie askorbinianu sodu mogło i czy może spowodować słabe zakwaszenia żołądka, czy mam go przestać stosować?? Zazwyczaj rano pierwsze co robiłem to piłem kubek wody z płaską łyżeczką askorbinianu.

  Bardzo proszę o odp

  Pozdrawiam Serdecznie 🙂

 35. henry 2 kwietnia 2016 at 21:13 - Reply

  Witam.
  Panie Sebastianie czytałem,że witaminą C dożylną można leczyć boreliozę?Czy dawki 75g na dobę (waga pacjenta 70kg)podawana codziennie przez cały tydzień będzie dobrym rozwiązaniem?Czy lepiej rozłożyć to na co drugi dzień?

  Jeszcze jedno pytanie.
  Czy u pacjenta onkologicznego (waga 80 kg)będzie optymalnym rozwiązaniem podanie dożylnie witaminy C 75 g na dobę co drugi dzień przez dwa tygodnie?Czy lepiej zastosować ją codziennie?Dodam,że stan pacjenta jest dobry,po usunięciu nerki z guzem.

  Proszę o odp.

 36. Tamara 15 kwietnia 2016 at 14:21 - Reply

  Panie Sebastianie, czy to może byc prawda?

  http://michaltombak.pl/blog/29-skutki-uboczne-przyjmowania-duzych-dawek-witaminy-c-kwasu-l-askorbinowego.html

  Ja i moja rodzina spożywamy adkorbinian sodu,w dużych dawkach, czujemy się bardzo dobrze… ale….powyższy artykuł wyprowadził mnie z rownowagi….o co chodzi?
  Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

  • Sebastian Sarnowicz 17 kwietnia 2016 at 08:43 - Reply

   W tym tekście jest kilka prawd, ale najważniejsza to tak, że natura zawsze będzie lepsza i skuteczniejsza w działaniu. Jeśli ktoś nie ma możliwości kupienia naturalnej witaminy, to pozyskanie jej z cytryn graniczy dziś z cudem. I są na to badania. W owocach i warzywach są (albo powinny być) witaminy, niestety przy dzisiejszej technice produkcji warzywa mają jedynie wygląd. Nie mając dostępu do naturalnej witaminy lepiej wspomagać się izolatem w postaci askorbinianu lub kwasu L-askorbinowego.

  • Sebastian Sarnowicz 24 maja 2016 at 12:58 - Reply

   Po jednej stronie barykady jest M.Tombak a po drugiej Klenner, Riordan, Pauling. Zdecydowanie wolę praktyków którzy leczyli witaminą C niż teoretyka.

 37. Ania 18 kwietnia 2016 at 10:06 - Reply

  Co Pan myśli o vitaminie C liposomalnej z firmy livon.

  Czy lepiej stosować zwykły i tańszy askorbiniansodu ?

  Chodzi mi głownie o moje małe dzieci gdy są np mocno chore na grypę?

  • Sebastian Sarnowicz 24 maja 2016 at 12:55 - Reply

   Liposomalna jest bardzo dobra. Polecam.

 38. malgo 9 maja 2016 at 07:22 - Reply

  Zaciekawiła mnie informacja na temat synergii witaminy C i ksylitolu. Skąd taka informacja? Proszę o źródło.

  • Sebastian Sarnowicz 24 maja 2016 at 12:53 - Reply

   W przypadku ksylitolu to nie synergia, tylko dosłodzenie. Nie każdy jest w stanie wypić sam kwas L-askorbionowy. Synergia jest w miodzie, gdyż ma on wiele naturalnych enzymów, flawonoidów itd.

 39. Robert 17 maja 2016 at 07:05 - Reply

  Panie Sebastianie jestem zarożony wirusem HCV mam marskość wątroby badanie fibroscanem pokazało liczbe 26 prowadzacy badanie powiedziałze marskośc w hcv zaczyna sie od 18 do tego mam kamien na woreczku żołciowym o raz cykrzyce typu 2 problemy gastryczne z żoładkiem odbijanie gazowanie i wzdecia .
  Wykonałem test na zakwaszanie żoładka wyszło 3 minuty i 48 sekund Jak na razie od miesiaca stosuje nawadnianie sola himalajska na wątrobe biore ostropest w proszku na cukrzyce insuline w dawkach 12 w dzień i 8 na noc do tego morwe biała w tabletkach 3 razy dziennie
  Wirus hcv jest aktywny dwukrotnie przeszedłem terapie interferenemm i rybawiryna ale nieskutecznie mam chyba tez jakies problemy krazeniowe poniewaz powiekszyl mi sie blok w sercu .Próbowałem brac w małych ilosciach kwas ascorbinowy. do dafki progowej 1 g ale mialem problemy gastryczne gazy wzdecia wiec dałem sobie spokoj
  Obecnia jeszcze. zażywam witamine E. w ilosci 400 mg dziennie .
  Mam zamiar stososowac eskorbinian sodu witamine E kwas liponowy alfa 2 x300 mg dziennie na oczyszczenie cynamon cejloński na obniżenie poziomu cukru oraz legalon na watrobe jezeli bedzie to możliwe chcialbym brac duże dawki vitaminy c nawet do 30 g dziennie nie wiem czy to co pisze ma jakis sens prosiłbym o jakas porade.Dziekuje
  Robert

  • Sebastian Sarnowicz 3 czerwca 2016 at 07:15 - Reply

   Panie Robercie…odpisałem na meila.

 40. Bogusława 24 maja 2016 at 12:49 - Reply

  Witam, zakupiłam askorbinian sodu i pierwszego dnia rozpuściałam 1 płaską łyżeczkę w 700ml wody. Co godzinę robiłam ok 2-3 łyków. Następnego dnia rano obudziłam się z podpuchniętymi oczami, jak w dni kiedy za dużo spożyję słonych produktów. Ponieważ nie wystąpiła biegunka kontynuowałam picie roztworu już z dwóch łyżeczek. W pewnym momencie dostałam silnego bólu głowy, krwawienia z nosa, kołatania serca i drżenia. Zdaję sobie sprawę, że był to skutek nadciśnienia wywołanego sodem. Czy to oznacza, że nie mogę brać askorbinianiu sodu. Biegunki przy tym nie było. Dziękuję za odpowiedz.

  • Sebastian Sarnowicz 24 maja 2016 at 12:51 - Reply

   A po co chciałaś wywołać biegunkę? Sprawdzałaś wysycenie organizmu, czy robiłaś kalibrację? Kalibrację robi się tylko kwasem L-askorbinowym.

   • Bogusława 25 maja 2016 at 08:46 - Reply

    Wyczytałam, że przy ustalaniu dziennej dawki askorbinianu sodu również trzeba się kierować występowaniem lekkiego rozwolnienia, które świadczy już o nadmiarze.

 41. Anna 26 maja 2016 at 20:01 - Reply

  Witam Panie Sebastianie, a ile askorbinianu sodu maksymalnie można wziąć dziennie aby nie przedawkować sodu ?

  • Sebastian Sarnowicz 3 czerwca 2016 at 06:59 - Reply

   Dawka śmiertelna sodu to ok.200g. W jednym gramie askorbinianu sodu jest 200mg sodu. W 10g askorbinianu będzie ok 2g sodu. Żeby przedawkować sód ze skutkiem śmiertelnym to trzeba by spożyć ok. kilograma askorbinianu sodu w jednej dawce. Nie wykonalne. Ale…przedawkowanie ze skutkiem śmiertelnym to inna sprawa, a podwyższenie poziomu sodu w organizmie to druga sprawa.Tutaj nie potrzeba zbytdużo sodu, żeby nerki nie pracowały tak jak powinny. Jednak w przypadku askorbinianu sodu to są bardzo duże dawki.

 42. Anna Mierzejewska 27 maja 2016 at 15:59 - Reply

  Witam, chcialabym się dowiedzieć, dlaczego po przyjmowaniu witaminy C zatrzymuje się mocz w organizmie. Dzieje się to
  u mnie jak i u mojego męża, przez co przestaliśmy ją stosować.

  • Sebastian Sarnowicz 3 czerwca 2016 at 06:46 - Reply

   Prawdę mówiąc nie wiem dlaczego. Bez dodatkowych badań ciężko cokolwiek podpowiedzieć.Być może produkt jest słaby, a być może jest problem z nerkami.

 43. Magda 31 maja 2016 at 09:01 - Reply

  czy mając refluks i przepuklinę przełyku mogę stosować askorbinan sodu Czy on nie spowoduje odkwaszenia żołądka?

  • Sebastian Sarnowicz 3 czerwca 2016 at 06:44 - Reply

   Nie powoduje, a co ważniejsze jest dla niego bezpieczniejszy.

 44. Ewa 31 maja 2016 at 17:28 - Reply

  Witam,

  Ktora z witamin liposomalnych moglby Pan polecic:
  Witamina c liposomalna dr. Mercola czy
  Witamina c liposomalna liveon
  ?

  • Sebastian Sarnowicz 3 czerwca 2016 at 06:44 - Reply

   LivOn

 45. Bozena 31 maja 2016 at 17:57 - Reply

  Jak dlugo trzeba zazywac witamine i w jakiej dawce na wzw B,czy jest szansa wyleczenia

  • Sebastian Sarnowicz 3 czerwca 2016 at 06:44 - Reply

   Witaminę C do tolerancji jelitowej + dieta wątrobowa + suplementacja składników odżywczych.

 46. Ewa 3 czerwca 2016 at 05:57 - Reply

  Dlaczego obrzękłam po witaminie c(kwas l-ascorbinowy proszku)-już na drugi dzień po zażyciu.Nikt nie potrafi mi tego wytłumaczyć.Na pewno to od niej,bo dla pewności sprawdzałam kilkukrotnie.

  • Sebastian Sarnowicz 3 czerwca 2016 at 06:43 - Reply

   Z moje doświadczenia wiem, że taki stan czasami występuje u osób odwodnionych lub z problemami z nerkami. Proponowałbym najpierw się nawodnić a potem wprowadzić witaminę C od bardzo małej dawki.

 47. Marta 14 czerwca 2016 at 21:41 - Reply

  Wita mam pytanie chce sprawdzić ile mogę wziąść wit C i nie wiem jak to zrobić bo jak czytam to jedni piszą „co godz zwiększaj dawkę ” czy to oznacza że biorę 1g, za godz 2 g, potem 3 g itd aż do lekkiej biegunki i potem zmniejsza o gram i na końcu sumuję te wszystkie dawki czy co godz biorę np 2 g, do lekkiej biegunki i sumując te dawki i wychodzi mi moja dawka podprogowa wit C Bardzo proszę o odpowiedz

  • Sebastian Sarnowicz 4 lipca 2016 at 15:03 - Reply

   Chcesz wykonać kalibrację? Jeśli tak to przyjmuje się 1,5g wit C co 15 minut aż do rozwolnienia. Wit. C w postaci kwasu L-askorbinowego a nie askorbinianów.

 48. Barbara 23 czerwca 2016 at 07:40 - Reply

  Dzień dobry P.Sebastianie czy ta witamina tej firmy:Witamina C C-olway jest dobra chcę zacząć przyjmować profilaktycznie dziękuje za odpowiedz

  • Sebastian Sarnowicz 4 lipca 2016 at 15:00 - Reply

   Profilaktycznie ok, tylko dawka mała.

 49. Dagmara 28 czerwca 2016 at 09:44 - Reply

  Panie Sebastianie chcialam sie zapytac czy to prawda, ze jak przekroi sie cytrusy badz wycisnie z nich sok to witamina c w przeciagu 4godzin sie utlenia, tak wiec czas spozycia soku to max do 4godz? Jesli to prawda to w takim razie szykujac wieczorem wode w dzbanku z wycisnieta cytryna na rano zeby bylo juz gotowe jest calkowicie bezwartosciowe jesli chodzi o wit c?

  • Sebastian Sarnowicz 28 czerwca 2016 at 09:48 - Reply

   Tak, to prawda. Niektóre źródła podają, że już po 10 minut od wyciśnięcia soku z cytryny, nie ma w niej witaminy C. Dlatego, soki pijemy od razu. A woda? Przy takim rozcieńczeniu to witaminy C będzie tam bardzo, bardzo, bardzo, bardzo niewiele. W ogóle cytryna ma bardzo mało witaminy C. Jest kwaśna, bo zawiera kwas cytrynowy i olejki eteryczne, a nie dlatego, że ma ogromne ilości witaminy C.

 50. Małgorzata 28 czerwca 2016 at 14:04 - Reply

  Czy jest możliwe (w momencie desperacji i na własną odpowiedzialność) wykonanie roztworu i wlewu dożylnego z askorbinianu sodu w domowych warunkach? Jak?

  • Sebastian Sarnowicz 28 czerwca 2016 at 14:12 - Reply

   Wszystko jest możliwe, nawet domowy wlew. Byłoby to bardzo ryzykowane dla zdrowia i życia. Wykonanie wlewu, a raczej przygotowanie jego, wymaga sporej wiedzy. Z oczywistych względów nie podaje w artykułach jak wykonać wlew. Lekarze wiedzą jak to wykonać, a zwykły Kowalski zrobi sobie krzywdę. Są kliniki gdzie takie wlewy są robione pod opieką lekarską i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

 51. Alina 28 czerwca 2016 at 20:12 - Reply

  Czy mając wykrytą glistę ludzką można przyjmowac wit C w większych dawkach? slyszałam wypowiedź, że nie należy wzmacniac pasożyta przyjmując witaminy

  • Sebastian Sarnowicz 4 lipca 2016 at 14:59 - Reply

   Jak najbardziej można, a nawet trzeba 🙂

 52. Mariola 4 lipca 2016 at 07:19 - Reply

  Dzień dobry. Mam wielotorbielowatość nerek i problemy z trzustką od czasu wycięcia pęcherzyka żółciowego. Czy mogę zastosować wlewy z askorbinianu sodu?

 53. Dariusz 4 lipca 2016 at 14:54 - Reply

  Witam Pana mam pytanie ponieważ zakupiłem witaminę C liposomalna livonLabs w saszetkach po 1000 mg razy 180 saszetek to daje 180 g plus 30 sazetek glutation tej samej firmy oraz chce jeszcze dokupić kwas alfa lipinowy tez 30 saszetek tej samej firmy.Mam w organizmie grzyby Candida i inne pasożyty.W jakich ilościach to przyjąć,czytałem że na dobe nawet 200 g witaminy C trzeba?

  • Sebastian Sarnowicz 4 lipca 2016 at 14:58 - Reply

   Prawdę powiedziawszy to nie mam pojęcia. Z candidą trzeba się rozprawić trochę inaczej niż tylko witaminą C,ALA i glutationem. Po pierwsze jelita, a potem usuwanie candidy z organizmu. Candida potrafi tworzyć biofilmy, a to już nie jest takie proste do przejścia, poza tym czasami występuje w formie strzępkowej, co jest chyba jeszcze trudniejsze do usunięcia.

   Temat trudny, gdyż wymaga dobrego wywiadu i na jego podstawie stworzenia kuracji.

 54. Dariusz 4 lipca 2016 at 18:19 - Reply

  Właśnie ,lekarze dawali mi antybiotyk i inne specyfiki i nic, teraz zacząłem chodzic do homeopatów ale dużo usłyszałem pozytywnych tematów odnośnie witaminy C..Panie Sebastianie czy jest możliwość umówić się do Pana na poradę,Nieukrywam starałem się z Panem skontaktować ale bez powodzenia. I tak sam staram się dużo czytać odnośnie witamin by cos poradzić na moje dolegliwości.

  • Sebastian Sarnowicz 30 sierpnia 2016 at 10:45 - Reply

   Do końca roku wszystkie nowe konsultacje są wstrzymane. Muszę dokończyć książkę.

 55. Mateusz 4 lipca 2016 at 19:33 - Reply

  Dzień dobry panie Sebastianie, mam pytanie odnośnie suplementacji wit.C Czy mogę rano rozpuścić ok. 5-7g wit. C w shakerze z 0,5 l wody i popijać 100 ml co 2 h, czy witamina C traci swoje właściwości po tak długim „kontakcie” z wodą. Byłoby to o wiele wygodniejsze bo bardzo dużo czasu spędzam poza domem, Co pan o tym sądzie? Czekam na odpowiedź.

  • Sebastian Sarnowicz 5 lipca 2016 at 08:25 - Reply

   Jak najbardziej można.

 56. Kofia 5 lipca 2016 at 05:22 - Reply

  Panie Sebastianie uzywam od ok 4 tygodni 10 g kwasu L-askorbinowego zmieszanego z 10 g MSM w 1 l. wody. Popijam rurka w ciagu dnia bez zadnych reakcji zoladkowych. Jednak teraz zrobilam badanie krwi gdzie granulocyty kwasochlonne wyszly 6% ( 3 miesiace temu wyn. 1%- norma 1%-5%) a neutrocyty 47% ( 3 mies. temu 63% – norma 50%-70%) .Czy Wit C w tej dawce mogla podniesc te wartosci? Czy ma ona wplyw na poziom HbA1c ( 3 mies temu 5,9% a teraz 6,1%). Odstawilam wit C i MSM bo to byla jedyna zmiana zywienia w przeciagu 3 miesiecy. Mam 60 lat, podaje wiek bo moze wiek ma tez wplyw na poszczegolne wartosci.

  • Sebastian Sarnowicz 5 lipca 2016 at 08:20 - Reply

   Bardzo trudno powiedzieć znając tylko wyniki wyrwane z całej morfologii. Trzeba by spojrzeć całościowo. Na hemoglobinę glikowaną witamina C ma wpływ, ale to żaden wzrost. Proszę pamiętać, że na wynik badania laboratoryjnego ma wpływ wiele czynników i prawie zawsze obarczone jest jakimś % błędu.

 57. TOM 13 lipca 2016 at 16:14 - Reply

  .Panie Sebastiane, co Pan sądzi o tabletkach Grykamina C?

  • Sebastian Sarnowicz 13 lipca 2016 at 16:43 - Reply

   W kapsułce jest 100mg witaminy C, czyli ja musiałbym przyjąć kilka opakowań dziennie. Nie wychodzi tanio 🙂

 58. Łukasz 19 lipca 2016 at 23:29 - Reply

  Suzanne Humphries w tym wykładzie wspomina o obawach związanych z kamieniami nerkowymi:
  „Rzecz w tym, że wyróżniamy oksalozę pierwotną oraz wtórną. Są choroby, w których w organizmie wytwarza się zbyt dużo szczawianów i jeśli się odwodnisz, wówczas to może być problem. Większość przeprowadzonych badań nie odnosi się do tej kwestii, ale ja sądzę, że ostrożność jest naprawdę uzasadniona, jeśli jesteś odwodniony i chcesz przyjąć dużo witaminy C. Zalecam, by pacjenci dbali o właściwe nawodnienie, kiedy przyjmują witaminę C, bo w ten sposób zapewniają sobie dobry przepływ moczu.(…)Dr Wandzilak zbadał osoby, które przyjmowały dawki do dziesięciu gramów witaminy C dziennie i odkrył, że w wyniku przyjmowania tych dawek nastąpił minimalny wzrost poziomu szczawianów, a tworzenie się kamieni nerkowych pozostało na tym samym poziomie.(…)”

  • Sebastian Sarnowicz 19 lipca 2016 at 23:33 - Reply

   Tak, to prawda. Bioindywidualność ma ogromne znaczenie.

 59. Jolanta Schmolla 20 lipca 2016 at 10:17 - Reply

  Jaka jest Pana ocena chelatacji, przy zagrozeniu – decyzji amputacji ?

  • Sebastian Sarnowicz 21 lipca 2016 at 07:57 - Reply

   To zależy od rodzaju chelatacji i zaawansowania choroby. Bez dodatkowych informacji nie wiele powiem.

 60. Aga 22 sierpnia 2016 at 12:15 - Reply

  Czy ktoś tu jest??

  • Sebastian Sarnowicz 24 sierpnia 2016 at 14:34 - Reply

   Jest. Ja jestem 🙂

 61. LILIANA 23 sierpnia 2016 at 18:46 - Reply

  WITAM PANIE SEBASTIANIE mój syn ma 18 lat , już dwa lata walczy z trądzikiem, leki i maści, które mu dermatolodzy przepisują jeszcze bardziej mu podrażniają twarz, Jakie powinien wykonać badania żeby znaleźć przyczynę ? i jakie leki-witaminy powinien zażywać ? proszę o pomoc co robić

  • Sebastian Sarnowicz 24 sierpnia 2016 at 14:33 - Reply

   Nie wiem, gdyż problem może być bardzo szeroki. Na pewno oznaczyć hormony, B12, D3, kwas foliowy, cynk i jak są braki dosuplementować. Poziomy hormonów mają ogromne znaczenie, być może tu jest zaburzenie. Poprawić pracę jelit i zadbać o dietę w tym makrobiotykę i sokoterapię.

 62. Gosia 23 sierpnia 2016 at 19:47 - Reply

  Cześc Bardzo chetnie skorzystam z twojej wiedzy.Biore Acerole w której piszą ze ; Aktywny składnik to; naturalna witaminy c 125mg
  Naomiast w dalszej skład ; wyciąg z aceroli to 485 mg , uszczelniacze itd 15mg razem ze tabletka to. 500 mg.Jaką wartość mam brac pod uwage czy te 125mg czy 500 jesli chce brać jakaś dawke .
  .Aha jeszcze pytanko wspomniałes o wit c którą bierzesz patrzyłam i ona ma w składzie kwas askorbinowy a nie naturalną wit c i jeszcze bioflawonoidy zastanawia mnie czy ona jest lepsza od aceroli. Pozdrowionka

  • Sebastian Sarnowicz 30 sierpnia 2016 at 10:33 - Reply

   125mg. Niczym się nie różni kwas askorbionowy pozyskany z pomarańczy od tego tzw. „sztucznego”. Działa tak samo w organizmie. Cały trik polega na naturalnych zanieczyszczeniach które pomagają w bioaktywności witaminy C.

 63. Magda 24 sierpnia 2016 at 10:44 - Reply

  Dzień dobry, Już pojawiło się to pytanie, ale odpowiedz nie była jednoznaczna. Mianowicie, czy domowa liposomalna witamina C (produkowana metodą opisaną w akademiawitalnosci) będzie lepiej przyswajana niż kwas L-askorbinowy rozpuszczony w wodzie z miodem lub askorbiniany?

  • Sebastian Sarnowicz 24 sierpnia 2016 at 10:48 - Reply

   Odpowiedź na to ciekawe pytanie już dziś o 19:00 na darmowym webinarze Polskiej Akademii Zdrowia 🙂

 64. Aga 25 sierpnia 2016 at 06:31 - Reply

  Panie Sebastianie, a co powie Pan o lamininie w leczeniu nowotworu jelita grubego z odległym przerzutami? Czy ona wzmocni organizm w walce z nowotworem? Czy może być brana razem z witamina C liposomalna?

  • Aga 31 sierpnia 2016 at 11:47 - Reply

   Panie Sebastianie proszę o Komentarz nt lamininy. Dziękuję.

   • Aga 6 września 2016 at 20:55 - Reply

    Panie Sebastianie, bardzo mi przykro, że nie odniósł się Pan do żadnego z moich zapytań NT lamininy. Chodzi o suplementacje w chorobie nowotworowej 4stadium i podczas chemioterapii paliatywnej…

 65. Gosia 25 sierpnia 2016 at 14:25 - Reply

  Bardzo mi przykro ze juz byłeś i komentarz jeden napisałes a na moją prosbe nie odpisałes GOSIA

  • Sebastian Sarnowicz 30 sierpnia 2016 at 10:31 - Reply

   Małgorzato…nie jestem w stanie odpowiedzieć na większość komentarzy. Obecnie ponad 470 czeka na akceptację. Poza tym, niektóre wymagają napisania elaboratu, a nie odpowiedzi jednozdaniowej.

 66. Aga 26 sierpnia 2016 at 16:58 - Reply

  Co z tą lamininą? Proszę o informację 🙂

 67. Magda 28 sierpnia 2016 at 14:36 - Reply

  Czy do ciekawego webinar’a z dnia 24.08.2016 o witaminie C będzie można jeszcze wrócić?

  • Sebastian Sarnowicz 30 sierpnia 2016 at 10:29 - Reply

   Tak, będzie on dostępny na stronach PAZu

 68. Asia 28 sierpnia 2016 at 16:09 - Reply

  Witam Panie Sebastianie chciałam zapytać, mam problem z przepukliną szyjną , najgorsze ataki mama za sobą, jednak na co dzień odczuwam lekkie dolegliwości, i wciąż się boję, że ataki powrócą…. ? , czy tylko operacja jest tu jedynym wyjściem ? lub czy jest możliwość pozbycia się przepukliny szyjnej po przez branie witamin , jak tak to jakich ? Pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 30 sierpnia 2016 at 10:28 - Reply

   Prawdę mówiąc nie mam pojęcia jak bardzo zaawansowany jest stan, ale odpowiednie wsparcie kolagenu + witaminy i minerały na pewno wspomogą leczenie.

 69. kalatala 30 sierpnia 2016 at 10:18 - Reply

  Od dłuższego czasu stosuję kwas askorbinowy w proszku. Zanim go kupiłam najpierw eksperymentowałam na sobie połykając około 3 gramów witaminy C dziennie w postaci popularnych tabletek dostępnych w aptece. Miałam poważny kłopot z zębem, a na dentystystę akurat nie było mnie stać. To było duże zapalenie, a gardło mi spuchło tak, że wyglądałam jak podczas choroby świnki. Jednak garściami łykana Rutinacea natychmiast mnie wyleczyła, dosłownie z dnia na dzień. Odważyłam się więc kupić kwas askorbinowy, wcześniej dużo czytając na jego temat oraz ogólnie o syntetycznej witaminie C. Z lektury wynikało, że determinującym elementem w wchłanianiu tej witaminy i zapobiegającym biegunkom są flowanoidy. Logika mi podpowiadała, że najłatwiejszym sposobem ich dostarczania jest zrobienie roślinnego koktajlu z domieszką kwasu askorbinowego. Tak też zrobiłam i robię nadal, wypróbowałam ten sposób na znajomych i członkach rodziny. Nikt nigdy nie miał rozwolnienia, a dobroczynne działanie witaminy C daje o sobie znać bardzo szybko. Przy czym nie stosuję jednorazowo dawek większych niż 5-6 gramów. Przy koktajlach z większą zawartością witaminy C zalecam picie koktajlu stopniowo. Do robienia koktajli używam blendera stacjonarnego.

  Chcę jeszcze napisać o innym efekcie ubocznym, o którym nigdzie nie czytałam, lecz zauważyłam go na sobie, a także dostrzegają go niektóre ze znajomych mi osób. Otóż witamina C działa antydepresyjnie. Kilkugramowe dawki znacznie polepszają samopoczucie oraz poziom energii witalnej. Przy mojej tendencji do regularnego wpadania w nastroje depresyjne, gdzie niektóre z nich wyglądają tak, że kilka dni spędzam w łóżku płacząc i błagając o śmierć, witamina C okazuje się jedynym skutecznym lekarstwem. Próbowałam leków antydepresyjnych przepisanych przez psychiatrę, trzech terapii oraz niacyny. Nic prócz witaminy C mi nie pomogło.

  • Sebastian Sarnowicz 30 sierpnia 2016 at 10:26 - Reply

   O działaniu antydepresyjnym mówiłem na webinarze o witaminie C: http://serwer15386.lh.pl/sklep/webinar-witamina-c/

   Witamina C ma cząsteczkę bardzo podobną do glukozy, dlatego bez problemu dociera do mózgu przekraczając barierę krew-mózg, oraz usuwa nadmiar adrenaliny. Jedna cząsteczka witaminy C usuwa jedną cząsteczkę adrenaliny, dlatego ma działanie antydepresyjne które można wzmocnić stosując np. koktajl białkowy z dobrym profilem aminokwasowym, niacynę, magnez. Jest bardzo skuteczna w regeneracji nadnerczy (cała kuracja też jest na sklepie), a bez sprawnych nadnerczy nie ma szansy poradzić sobie z depresją.

 70. Łukasz 30 sierpnia 2016 at 15:40 - Reply

  Witam pana Sebastiana.
  Planuje kupić produkt firmy Solgar zawierający witaminę C.
  Co pan sądzi o produktach zawierających wit.C tej firmy?

  • Sebastian Sarnowicz 31 sierpnia 2016 at 08:19 - Reply

   Solgar to dobry producent, choć są i inni też dobrzy. Witamina jak witamina, choć za tę cenę można kupić lepsze formy.

 71. Aias 30 sierpnia 2016 at 20:51 - Reply

  Witam proszę o wskazówkę jeżeli chodzi o przepuklinę szyjną,o której pisałam wyżej to jaki kolagen witaminy i minerały powinnam kupić i w jakich dawkach dziennych brać ? Pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 31 sierpnia 2016 at 08:17 - Reply

   Suplementację ustala się indywidualnie po szczegółowym wywiadzie. Pewne sprawy trzeba omówić, wyjaśnić i dopiero wtedy polecić.

 72. Elwira 30 sierpnia 2016 at 22:27 - Reply

  Panie Sebastianie,
  jestem pod naprawde ogromnym wrażeniem posiadanej przez Pana wiedzy.Szeroko pojętą medycyną komórkową zaczęłam interesować się całkiem niedawno i tak natrafiłam na Pana stronę. Szukałam Osoby, która jest specjalistą w swojej dziedzinie i pomoże mi dobrać odpowiednią suplementację dla moich rodziców. Wiem, że lepiej trafić nie mogłam. Dlatego też niejednokrotnie próbowałam się z Panem skontaktować, niestety bezskutecznie.Teraz już wiem dlaczego. W związku z tym, iż do końca roku nie będzie żadnych konsultacji, ja chciałabym już dzisiaj zapisać się do Pana na pierwszy możliwy termin:-) Panie Sebastianie, bardzo Pana proszę o uwzględnienie mnie w grafiku.
  I zwracam się jeszcze z jedną prośbą, a właściwie z zapytaniem. Otóż moi rodzice zaczęli suplementować się wit. A, D, K2, B kompleks oraz Nattokinazą. W związku z tak odległym terminem konsultacji, chciałabym jak najszybciej ( w związku z chorobami, które dotykają rodziców) wprowadzić wit. C (askorbinian sodu), lizynę, prolinę oraz wyciąg z zielonej herbaty EGCG. I tu pojawia się bardzo ważne pytanie, a mianowicie czy można stosować jednocześnie Nattokinazę (która rozrzedza krew) oraz wit. C (która ponoć również posiada takie właściwości). Nie chciałabym w żaden sposób im zaszkodzić. Jak rozwiązać ten problem? Czy te dwa suplementy wzajemnie się wykluczają czy można je stosować jednocześnie? I czy przy stosowaniu dużych dawek wit. C trzeba uzupełniać cynk (lub inne witaminy i minerały)? Bardzo proszę o odpowiedź…

  • Sebastian Sarnowicz 31 sierpnia 2016 at 08:16 - Reply

   Pani Elwiro, proszę napisać na firmowego meila: info@sygnaturazdrowia.pl ewentualnie dopisać się do newslettera, gdyż tak najczęściej podaję aktualności. Obecnie kalendarz na styczeń jest już prawie zajęty. Termin ukończenia książki to początek października, więc jak już pójdzie do redagowania to wznowię konsultację.

   W sprawie rodziców proszę o meila, gdyż muszę kilka rzeczy dopytać.

 73. Elwira 1 września 2016 at 10:19 - Reply

  Serdecznie dziękuję za tak szybką odpowiedź…
  Wczoraj napisałam wiadomość do Pana, ale tak dla pewności podaję swój adres emailowy: elwada@op.pl.

 74. Anna 4 września 2016 at 13:44 - Reply

  Czy przy podrażnieniu żołądka można brać Wir.C mam firmy Swanson.Mam wrażenie ze nastąpiło u mnie podrażnienie żołądka po 3 zastrzykach przeciwbólowych u stomatologa.Bol nadbrzusza jest niemilosierny.

  • Sebastian Sarnowicz 6 września 2016 at 08:29 - Reply

   Można brać ale nie kwas l-askorbinowy. Wybierz formy buforowane.

 75. Magda 5 września 2016 at 11:06 - Reply

  Dzień dobry,

  Jeśli mowa o suplementacji witaminy C to dlaczego poleca Pan mieszankę:
  1 kg kwasu askorbinowego,
  1 kg askorbinianu sodu,
  200 g sproszkowanej dzikiej róży,
  zamiast sproszkowanej aceroli. Czy mieszanka zaproponowana w webinarze ma jakąś przewagę nad acerolą?
  Z góry dziękuję za odpowiedz.

  • Sebastian Sarnowicz 6 września 2016 at 08:28 - Reply

   Nie…to kwestia bioflawonoidów. Możesz nawet pomieszać acerole z rokitnikiem i dziką różą…to będzie jeszcze silniejsza 🙂

 76. Gosia 5 września 2016 at 20:55 - Reply

  Bardzo prosze powiedz mi jaką wartosć witaminy mam brac pod uwage jeśli chce określić ile witaminy c biore .Otórz–mam witamine acerole gdzie jest napisane składniki: wyciag z owocow aceroli 493 mg dalej substancje wiazace i przeciwzbrylacze 7 mg. Natomiast dalej Składniki aktywne: zawartośc naturalnej witaminy c w 1 tabl.125 mg. Gosia

  • Sebastian Sarnowicz 6 września 2016 at 08:27 - Reply

   Zawartośc witaminy jak piszą to 125mg i tyle masz brać pod uwagę. 🙂

 77. OLGA ALEKSANDRA 5 września 2016 at 21:28 - Reply

  Dzien dobry chciałam zapytać jakie badania powinnam wykonac żeby dowiedzieć sie jakich mi witamin brak , i jeszcze jedno pytanie czy mozna leczyc witaminami zylaki odbytu ??? dzikuje za pomoc

  • Sebastian Sarnowicz 6 września 2016 at 08:26 - Reply

   W laboratorium to nie wiele zrobisz. B12, Kwas foliowy, D3. Niektóre laboratoria robią witaminę C, B3, B6 ale w większości są to zagraniczne laby. W sprawie żylaków odbytu – tak jak najbardziej. Jest o tym cały rozdział w książce którą kończę pisać.

 78. Magda 7 września 2016 at 02:46 - Reply

  Super! 🙂 a czy mieszankę „acerola, rokitnik i dzika róża” też korzystniej jest zamknąć w kapsułce niż podawać w postaci luźnego proszku?

  • Sebastian Sarnowicz 14 września 2016 at 10:19 - Reply

   Nie koniecznie. Ja stosuje w proszku.

 79. Wiola 13 września 2016 at 10:00 - Reply

  Witam,
  Przeczytałam ostatnio o szkodliwym działaniu witaminyC na kobiety w ciąży, że dawki nawet powyżej 1grama na dobe moga prowadzić do wad rozwojowych dziecka, prosze o Pana opinie.

  • Sebastian Sarnowicz 14 września 2016 at 10:07 - Reply

   Poproszę link do badania. Witamina C jest niezbędna do tego, aby dziecko było zdrowe. Dr Klenner u cieżarnych stosował po 15g ( i więcej ) dziennie. 300 kobiet cieżarnych = żadnych komplikacji. wszystkie dzieci zdrowe, a porody „łatwiejsze”.

 80. Wiola 15 września 2016 at 06:51 - Reply

  Dziekuje za odpowiedź, jestem spokojniejsza. Nie będę wklejac konkretnego linka, bo czytałam o tym w kilku miejscach na różnych stronach internetowych. Wiem teraz że nie należy się sugerować wszystkim co tam wypisują.
  Mogę jeszcze zapytać jaką formę witaminy C poleca Pan kobietom w ciąży??w jakich dawkach??do tej pory stosowałam kwas l-askorbinowy w proszku i rozpuszczałam w wodzie. Pozdrawiam

 81. Aga 29 września 2016 at 18:21 - Reply

  Co Pan myśli o lamininie?

 82. Piotrek 11 października 2016 at 12:45 - Reply

  Witamina C, oprócz niepożądanych pierwiastków, usuwa również: wapń, miedź, magnez i cynk. Ja przyjmuję obecnie na przeziębienie 5 g w 5 dawkach (askorbinian wapnia, EsterC) od co najmniej tygodnia. W jakiej ilości powinien uzupełniać (np. suplementy) codziennie miedź, magnez i cynk by nie tracić na suplementacji witaminą C, można to jakoś oszacować?

  • Sebastian Sarnowicz 11 października 2016 at 12:47 - Reply

   Wystarczy odpowiednia dieta zasobna w cynk, magnez, wapń i miedź. Ewentualnie dobrej jakości multiwitamina. Lub można przyjmować witaminę C buforowaną, ta niczego nie usunie.

   • Piotrek 11 października 2016 at 14:44 - Reply

    Dziękuję za odpowiedź. Przyjmuję witaminę C buforowaną wapniem, a to zgodnie z tym co napisałeś, oznacza, że ani nie tracę tych pozytywnych pierwiastków, ani nie pozbywam się ewentualnego nadmiaru pierwiastków szkodliwych ?

 83. grażyna 13 października 2016 at 18:50 - Reply

  Witam.Zakupiłam kwas askorbinowy firmy Visanto od Jerzego Ziemby.Przyjęłam pierwszą dawkę w ilości 20 gram gdyż czuję się
  przeziębiona.No i po przyjęciu tej pierwszej dawki moj organizm zareagował biegunką i czułam się tak jak by mi się chciało wymiotować A czytając wszystkie wypowiedzi wynika że organizm tak zareaguje jeśli ma nadmiar witaminy C. Proszę mi to wytłumaczyć dlaczego u mnie tak to wyglądało? Po pierwszej dawce juz było za dużo witaminy C ? A powinnam przyjąc ok 6 takich dawek! Pozdrawiam.

  • Sebastian Sarnowicz 13 października 2016 at 20:59 - Reply

   Ale że jak…od razu 20g? czy 20g łącznie w ciągu dnia? Bo jak od razu 20g to nic dziwnego.U prawie każdego by tak zareagował. W przeziębieniu proszę przyjmować gram co 20 minut.

 84. grażyna 14 października 2016 at 11:07 - Reply

  Ano tak. Teraz rozumiem. Dziękuję za odpowiedź.

 85. Jola 16 października 2016 at 16:36 - Reply

  Witam ! Kwas askorbinowy np.visanto plus sól himalajska może spowodować ze witamina c będzie łagodniejsza dla żołądka ? I jak będzie sie wchłaniać? Dziekuje

 86. Piotr 17 października 2016 at 05:30 - Reply

  Nie wiem czemu ale witamina C mi nie pomaga. Suplementuje się od około roku przyjmując kwas l- askorbinowy i kilkukrotnie się przeziębiłem. Za każdym razem stosowałem duże dawki witaminy przez cały dzień i za każdym razem kończy się antybiotykiem. Nie wiem co jest ze mną.

  • Sebastian Sarnowicz 17 października 2016 at 07:49 - Reply

   Ponieważ witamina C nie jest remedium na całe zło tego świata. Witamina C niczego nie leczy, ona wzmacnia organizm, aby ten sam sobie poradził z chorobą. Dlatego, kurację przy przeziębieniu trzeba stosować indywidualnie. Proszę sprawdzić mój wpis o wyleczeniu z anginy i zobaczyć co i jak stosowałem. Nie przyjmowałem tylko samej witaminy C. No i przede wszystkim odpowiednia suplementacja organizmu poza chorobą, bo to wtedy on buduje swoją „siłę”. Pozdrawiam…i dużo zdrowia życzę.

 87. grażyna 26 października 2016 at 10:02 - Reply

  A czy przy bolących zatokach czołowych witamina C będzie skuteczna? Z czym ja mozna zastosować aby organizm poradził sobie z bolącymi zatokami?

  • Sebastian Sarnowicz 23 listopada 2016 at 14:25 - Reply

   Wszystko co wzmacnia organizm jest skuteczne, czy i witamina C da radę? Nie wiem, ale na pewno bym ją włączył do diety. Zrobiłbym również płukankę z soli fizjologicznej + wody utlenionej + lugola. Na pewno też zastosowałbym masaż punktów akupunkturowych znajdujących się na twarzy (proszę poszukać na YT).

 88. Adrian 16 listopada 2016 at 02:42 - Reply

  Witam Panie Sebastianie.
  Bardzo interesujący i pomocny artykuł.

  Od jakiegoś czasu szukam „najlepszej” formy witaminy C dla siebie oraz swoich bliskich.
  Stąd pytanie do Pana – wiem, że są osoby które stosują weterynaryjną witaminę C (kwas l-askorbinowy).

  Co Pan myśli na przykład o tym produkcie:

  http://sklep-galvet.pl/galvet-witamina-c-kwas-laskorbinowy-1kg-dodatek-paszowy-p-538.html

  Czy to bezpieczne i dobre dla ludzi?

 89. Zenon 16 listopada 2016 at 14:25 - Reply

  Witam
  Czy Acerolerole przyjmuje się tyle samo co kwasu askorbinowego proszę o odpowiedź
  Zenon Szylderowicz

  • Sebastian Sarnowicz 23 listopada 2016 at 14:13 - Reply

   To zależy. Proszę sprawdzić ile w danym produkcie jest witaminy C. Czyli na ile acerola jest standaryzowana i na tej podstawie ustalić dawkę przyjmowania.

 90. wioletta 17 listopada 2016 at 13:35 - Reply

  witam
  czy wit C liposomalna dr Mercoli jest godna polecenia?
  pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 23 listopada 2016 at 14:12 - Reply

   To nie jest liposomalna witamina. Jedyną liposomalną witaminę C robi firma LivOn i ma na to patent. Jednak jeśli chodzi o Mercolę, to ma od dość dobre suplementy.

 91. jan 17 listopada 2016 at 18:22 - Reply

  Panie Sebastianie kiedy i gdzie będzie można kupić Pana książkę?

 92. Anita 23 listopada 2016 at 13:27 - Reply

  Super artykul. Ja mialam kamienie w nerce I pilam codziennie ocet jablkowy z zawiesina niepasteryzowany ze sklepu ze zdrowa żywnościa. 500ml wody 2 lyzki octu, miod do smaku i lyzka soku z cytryny. Kamienie wysikane bezboleśnie, brak nawtotow. Teraz pije ten napoj prawie codziennie.

 93. Joanna 23 listopada 2016 at 14:08 - Reply

  Witam. Rozpoznano u mniej wrzodzejace zapalenie jelita grubego. W szpitalu zalecono asamax 500 oraz encorton. Obecnie w prywatnej klinice zaproponowano wlewy dożylnie : vit C / lyzyn- prolin / thiogamma czy to połączenie jestem dobre? Pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 23 listopada 2016 at 14:11 - Reply

   Witaj.
   Nie wiem. Trzeba poznać dokładnie człowieka, aby cokolwiek doradzić. Patrząc tylko od strony medycznej, to badania potwierdzają, że witamina C może być skuteczna w przypadku tej choroby. Jednak czy ona wystarczy? Nie wiem. Zdecydowanie skupiłbym się na poprawie diety i probiotykoterapi celowanej.

  • Krystyna 19 stycznia 2017 at 21:26 - Reply

   Witam! Ja też mam tę chorobę! W której prywatnej klinice zaproponowano Ci takie leczenie?? Bardzo proszę o kontakt! Mam dość trucia się lekami. Jestem obecnie w remisji i piję sobie olej z czarnuszki, ale chciałabym też jakoś pomóc organizmowi w zapobieżeniu nawrotów. Nie jestem w stanie nic wywnioskować z tej strony na temat jaka wit C jest najlepsza. Czy mogę prosić o polecenie czegoś?

   • Sebastian Sarnowicz 19 stycznia 2017 at 21:28 - Reply

    Bo to nie jest stronka reklamująca produkty, tylko informująca jak ważne są dla naszego zdrowia mikroskładniki 🙂

 94. Joanna 23 listopada 2016 at 14:20 - Reply

  Dieta oczywiście jest też zalecona przez nich 🙂 a jeśli chodzi o probiotykoterapię celowaną czy może pan odesłać mnie do inf. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 95. Waldemar 8 grudnia 2016 at 19:04 - Reply

  Jak długo należy stosować kurację witaminą C w przypadku mocnego przeziębienia (katar, bolące zatoki) ?

  • Sebastian Sarnowicz 26 grudnia 2016 at 14:16 - Reply

   Do ustąpienia objawów, a potem delikatnie – dzień po dniu – schodzić z dawki.

 96. Marta 14 grudnia 2016 at 13:21 - Reply

  MARTA

  PANIE Sebastianie moj tesciu codziennie pije witamine C w proszku.Kiedy zrobilismy badania moczu z paskow lakmusowych wyszlo ze kwasu askorbinowego ma za duzo. To znaczy ze wynik wyszedl poza skale. Czy powinien na jakis czas odstawic ta witamine?
  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  • Sebastian Sarnowicz 14 grudnia 2016 at 13:28 - Reply

   To normalne. Jeśli sie przyjmuje witaminę C to organizm musi nadmiar wydalić. Pisałem o tym w artykule. Nie wolno witaminy C odstawiać z dnia na dzień. Jeśli już to po woli. Ale po co ją odstawiać? Jest jakieś zagrożenie? Jakieś leki przyjmuje?…to pytania retoryczne, na które nie odpowiadam na forum publicznym.

 97. Krzysztof 28 grudnia 2016 at 09:10 - Reply

  Witam, mam pytanie na temat stosowania VIT C 1000 (producent usunięty), w jakiej dawce dziennej można stosować ta witaminę u osoby dorosłej przeziębionej i u dziecka 3,5 letniego. Producent zaleca 1 g dziennie, ze wskazaniem nie przekraczania tej dawki. Czy to wystarczające. Co Pan sądzi o tym produkcie.

  • Sebastian Sarnowicz 28 grudnia 2016 at 12:51 - Reply

   Witaminę C stosuje się w chwili przeziębienia 1 gram co 20 minut. DO ustąpienia objawów przeziębienia. Gdy dojdzie do rozwolnienia, to należy przejść na 1g co godzinę. Ilość witaminy C jest zmienna…nie ma maksymalnej dawki. Najlepiej opierać się na tolerancji jelitowej…jak dojdzie do rozwolnienia to ograniczyć. Nie wolno witaminy C odstawić w chwili polepszenia, bo przeziębienie powróci. Nastąpi tzw. efekt odbicia.

 98. Monika 28 grudnia 2016 at 12:31 - Reply

  Witam, stosuje od miesiąca witaminę c firmy FOREVER. Witamina C tej firmy posiada połaczenie z błonnikiem owsianym. Czy to prawda, ze to połączenie wpływa na lepsze przyswajanie witaminy? Jest to dawka 60mg. Biorą ją moje dzieci 2,5 letnia i 8 letnia corka. Jaką dawkę dzienna mogę im podawac profilaktycznie?

  • Sebastian Sarnowicz 28 grudnia 2016 at 12:48 - Reply

   Ogólnie błonnik ogranicza przyswajanie witamin i minerałów. Nie znam żadnego badania które potwierdzałoby że takie połączenie jest skuteczniejsze.

   W przypadku dzieci, to specjaliści medycyny ortomolekularnej bezpiecznie stosują dawki: tyle gramów ile dziecko ma lat. 5 lat = 5g na dobę podzielone na 5 dawek.

 99. Adam 30 grudnia 2016 at 18:12 - Reply

  Drogi Panie Sebastianie pisze Pan że jedyna prawdziwa liposomalna witamina C to ta z firmy LivOn kłopot z tym jest taki że to produkt pochodzący z USA i dlatego bardzo drogi na polskim rynku,gdyby jednak kupić LivOn w USA to wyjdzie ok.120 zł za 30 saszetek (sprawdziłem) tyle samo trzeba zapłacić za liposomalną o tym samym składzie od Dr.Jana Pokrywki z Kłodzka.Zależy mi na Pańskiej opini w tym względzie.Pozdrawiam i życzę dosiego roku.

  • Sebastian Sarnowicz 12 stycznia 2017 at 09:30 - Reply

   Nie znam produktu dr Pokrywki. Paten ma LivOn dlatego jest to jedyna zweryfikowana liposomalna witamina. Czy dr Pokrywka ma emulsje, czy liposomal to nie wiem. Być może jest to dobry produkt.

 100. Daria 1 stycznia 2017 at 22:01 - Reply

  Witam Panie Sebastianie. Moja córka właśnie skończyła rok i ma refluks i luźne kupki. Generalnie nie mam jak do tej pory problemu z przeziebieniami ale chciałabym podawać jej dobra witaminę C, a pogubiłam się już w tych nazwach . Czy może mi Pan zaproponować konkretną witaminę będę bardzo wdzięczna.
  Pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 12 stycznia 2017 at 09:17 - Reply

   Witam. Nie polecam konkretnych produktów.

 101. Kamila 2 stycznia 2017 at 13:07 - Reply

  Jestem silnie przeziębiona. Temp ok 39 st. Utrzymuje się od dwóch dni i żadne lekki zbijające nie pomagają. Czy stosowanie Wit c przyspieszy proces zdrowienia? Mam w domu zwykły kupiony w aptece kwas askorbowy 1000mg (tabelki musujące) Na ulotce jest napisane, ze stosować jedna tabletkę dziennie. Z Pana wykładu wynika ze to absolutnie nie wystarczy. Czy powinnam stosować jedna tabelkę co godzinę czy proponuje Pan zmienić preparat na coś „lepszego”. Dziękuje i pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 12 stycznia 2017 at 09:17 - Reply

   Pod żadnym pozorem nie stosować rozpuszczalnych witamin. Wystarczy przeczytać skład, żeby się przestraszyć. Witamina C ma mieć: kwas L-askorbinowy, albo inną formę + bioflawonoidy i tyle wystarczy.

 102. Grzegorz 2 stycznia 2017 at 19:55 - Reply

  Dzień dobry. Ostatnio zakupiłem kwas L-askorbinowy jednak nie do końca wiem jak go stosować. Myślę, o dawce 1 płaskiej łyżeczki 3 – 5x dziennie (to dawka profilaktyczna) z dodatkiem miodu, jednak pisze Pan:
  „Weź cytrynę, dokładnie umyj skórkę i całą wrzuć do wyciskarki lub sokowirówki. Po wyciśnięciu soku dodaj małą łyżeczkę naturalnego miodu oraz kilka gram ksylitolu (2-3g). Wymieszaj, aż miód się rozpuści i dodaj witaminę C. Wymieszaj ponownie i odstaw na 3-5 minut. Wypij po woli.”
  Czy muszę „napój ” mieszać z ksylitolem a jeśli tak to czy jest on ogólnodostęony i czy zawsze muszę dodawać cytrynę do „napoju”? W czym ona pomaga skoro sam kwas L-askorbinowy jest już wystarczająco kwaśny?
  Mam również dwójkę dzieci w wieku 2 i 3 latka. Czy im też mogę podawać kwas L-askorbinowy a jeśli tak to w jakich dawkach?
  Z góry dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

  • Sebastian Sarnowicz 12 stycznia 2017 at 09:14 - Reply

   Przecież ja to wszystko opisałem w miare dokładnie. Nie musisz mieszać z kslitolem, ale możesz. Będzie słodszy, a ksylitol jest dobrym zamiennikiem cukru. Nie zawsze musisz dodawać cytrynę. Możesz pomarańczę, dziką różę, rokitnik. Chodzi o polifenole. Cytryny nie dodaje się do smaku, a ze względu na wartości odżywcze.

   Pisałem w innych komentarzach jak podawać wit. C dzieciom. Specjaliści stosują tyle gramów ile lat.

 103. Piotr 12 stycznia 2017 at 09:02 - Reply

  Witam. Napisał Pan, że wit.C nie jest remedium na raka, podczas gdy w opisie podaje Pan super dawki. Rozumiem, że chodzi o wzmocnienie układu odpornościowego jako pośrednie remedium na raka ? Czy też podane dawki dotyczą wlewów do krwioobiegu.
  Dziękuję

  • Sebastian Sarnowicz 12 stycznia 2017 at 09:10 - Reply

   Gdyby rak był zależny od witaminy C, to pomagałaby ona wszystkim cierpiącym. W klinikach na zachodzie stosuje się witaminę C we wlewie, w kuracjach nowotworowych, ale nie we wszystkich przypadkach. Najskuteczniej witamina C działa w przypadku nowotworu piersi, prostaty, wątroby, płuc, jelita grubego. Ale witamina C to jedynie cegiełka. Do tego dochodzi dużo więcej naturalnych substancji.

   Dawki które przytoczyłem to suplementacja doustna, którą stosowali lekarze w przypadku tych chorób.

 104. Angelika 15 stycznia 2017 at 11:24 - Reply

  Witam Pana, tyle jest różnych blogów mówiących o wit. C, ale Pański wydaje się godny zaufania i prowadzony rzetelnie.
  Czy można suplementować wit. C razem z wit D3 i K2?
  I czy któraś z witamin przez Pana wspominanych jest dostępna w aptekach? Jakoś boję kupować się w nieznanych źródłach…

  • Sebastian Sarnowicz 19 stycznia 2017 at 21:32 - Reply

   Można suplementować witaminę C wraz z D3 i K2, ale witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, a D3 i K2 w tłuszczach. Co to znaczy? Żeby D3 i K2 przyjmować z jakimś tłuszczem (masło, smalec, oliwa z oliwek itd.) Ja tych aptecznych wynalazków nie znam za bardzo, bo jest ich tak dużo, że nie sposób tego znać. Pewnie jak się dobrze poszuka, to można i w aptece znaleźć coś ciekawego 🙂

 105. Waldek Ostachowicz 18 stycznia 2017 at 07:32 - Reply

  Witam Panie Sebastianie
  Czy filiżanka zielonej herbaty + sok z pół mandarynki i 3 gramy wit. C o to wszystko razy cztery. To jest to dobre rozłożenie dawkowania?
  Czy wystarczy sama zielona herbata plus wit. C bez owoców cytrusowych?
  Pozdrawiam i dziękujję

  • Sebastian Sarnowicz 19 stycznia 2017 at 21:29 - Reply

   Owoce cytrusowe zawierają bioflawonoidy dość dobrze zwiększające przyswajanie witaminy C. Polifenole z zielonej herbaty nie będą aż tak aktywne.

 106. Waldek Ostachowicz 21 stycznia 2017 at 16:21 - Reply

  Dziękuję za odpowiedź. Prosiłbym jeszcze jak Pan widzi tą ilość soku do 3 gramów. Czy wystarczy te pół mandarynki. Chciałbym taką dawkę przyjmować stale jako profilaktycznie ile życia starczy 🙂 Przede wszystkim chodzi mi o koszty. Owoce są drogie witamina też coś tam kosztuje i to wszystko razem przez okrągły rok i lata
  Pozdrawiam

 107. Waldek Ostachowicz 24 stycznia 2017 at 12:47 - Reply

  To ja sobie sam odpowiem na to pytanie. Wystarczy…To jest potrzebny by syntetyk askorbinian połączył się i wzmocnił tą ilość soku, a 3gramy to jest niewielka ilość nawet wystarczyła by spokojnie jedna łyżka stołowa soku plus herbata zielona czy jakakolwiek naturalna owocowa w ilości 100-150 gram na jedną dawkę z czterech dziennie.

 108. Mariusz 27 stycznia 2017 at 13:29 - Reply

  Artykuł ciekawy aczkolwiek jest kilka błędów.
  Zacznę od tego, że półokres rozpadu witaminy C w organizmie to jest pół godziny a nie godzina.

  • Sebastian Sarnowicz 27 stycznia 2017 at 13:37 - Reply

   Nasz organizm zrobi wszystko, aby jak najdłużej utrzymać odpowiedni poziom witaminy C.

   Wydalanie witaminy C jest uzależnione od poziomu witaminy C w osoczu i odbywa się dwufazowo.

   **Pierwsza faza** występuje, gdy poziom askorbinianu we krwi jest niski: poniżej 70 μM / L. W tej fazie zależny od jonów sodu transporter witaminy C o nazwie SVCT reabsorbuje askorbinian, ale nie jego utlenioną formę – dehydroaskorbinian (DHA).

   **Druga faza** zachodzi gdy poziom we krwi jest wysoki. Transporter SVCT jest wtedy „wyłączany”. Podczas tej fazy, organizm wydala askorbinian szybko, tak jak inne małe, rozpuszczalne w wodzie cząsteczki organiczne.

   Wydalanie witaminy C to jedno, a czas jest przebywania w organizmie to drugie. Powszechnie ocenia się , że w przypadkach, gdy ilość dostarczanej witaminy C z zewnątrz jest minimalna, to półokres rozpadu wynosi pomiędzy 8 – 40 dni. Dotyczy to tylko osób z niedoborem przyjmowania, wtedy gdy transportery SVCT aktywnie pozyskują ją w celu niedopuszczenia do szkorbutu.

 109. Kamila 27 stycznia 2017 at 14:18 - Reply

  Witam. Poszłam za Pana rada i kupiłam kwas l-askorbinowy zamiast tabletek musujących z cała gamą chemii. Kupiłam proszek firmy Stanlab. Gatunek: czysty do analizy CZDA. I to mnie ciagle nurtuje. Czy to na pewno jest bezpieczne do spożywania? Pisał Pan wcześniej że stosuje Pan VitaCforte. Ta postać jest dużo droższa. Podobnie jak proszek firmy swanson (100% pure). Czy to dlatego że jest spożywcza a ta czda to w sumie nie ma pewności co w niej jest. Czy przyjmuje Pan również Wit c w proszku. Jeśli tak to bardzo proszę podać która. Ta postać jest dla mnie lepsza do przyjmowania niż łykanie kilku tabletek dziennie. Bardzo dziękuję.

  • Sebastian Sarnowicz 27 stycznia 2017 at 18:06 - Reply

   Ja stosuje różne formy witaminy C. Im więcej suplement ma form tym lepiej dla nas. ALe, jak produkt jest o czystości do analiz, to na pewno jest w nim 99,7% czystego kwasu L-askorbinowego.

 110. Ola 28 stycznia 2017 at 20:25 - Reply

  Dzień dobry. Od jakiej dawki witaminy c można zacząć np. przy przeziębieniu jeśli nigdy wcześniej nie przyjmowało się witaminy c w dużych dawkach?

  • Sebastian Sarnowicz 28 stycznia 2017 at 20:29 - Reply

   Tak jak jest opisane. Nie ma znaczenia czy ktoś przyjmował duże dawki czy nie. Problematyczny może być jedynie produkt, ponieważ witamina C jest często mieszana z bezsensownymi dodatkami np. aspartamem.

 111. Ilona 1 lutego 2017 at 10:31 - Reply

  Czytam to wszystko z dużym zaciekawieniem. Chciałabym podawać wit C synkowi 3,5 roku który często choruje ale zgłupiałam od czego zacząć? czy kupić kras l-askorbinowy czy askorbinian sodu czy acerole? Jaka postać będzie najlepsza dla dziecka?

  • Sebastian Sarnowicz 3 lutego 2017 at 20:36 - Reply

   Każda będzie dobra. Zacząć od małej dawki i nie zapominać, że witamina C to tylko jedna witamina. A organizm potrzebuje wszystkim witamin.

 112. Agata 3 lutego 2017 at 12:08 - Reply

  Witam
  Jaką dawkę wit C polecałby Pan dla autystycznego 3 latka?
  z góry dziękuję i pozdrawiam
  Agata

  • Sebastian Sarnowicz 3 lutego 2017 at 20:31 - Reply

   Taką jak dla każdego trzylatka. W autyzmie może nastąpić szybsze eliminowanie rtęci, więc suplementacji witaminą C raczej bez przerw.Zacząć od małej dawki i zwiększać. Specjaliści uważają, że dziecku można podać tyle gramów witaminy C ile ma lat. W chorobie można spróbować więcej. Ale tak jak piszę…ostrożnie, bo witamina C zacznie chelatować rtęć. Kwasy omega 3 + probiotyki + laktoferyna + multiwitamina naturalna. To dodatkowe, ważne suplementy.Najlepiej omówić to z jakimś dietetykiem lub naturopatą, aby bezpiecznie poprowadził kurację. Bo nie samą witaminą C człowiek żyje.

   • Agata 7 lutego 2017 at 18:27 - Reply

    Dziękuję za odpowiedź 🙂 Synek przyjmuje obecnie 2000 mg buforowanej wit C i 500 mg ascorbyl palmitate, do tego cynk i tran oraz homeopatyczne granulki. Proszę jeszcze wyjaśnić, jakie skutki niesie ta chelatacja, bo nie do końca rozumiem.

 113. Marian 3 lutego 2017 at 20:27 - Reply

  Dzień dobry Panie Sebastianie, mam pytanie: czy kwas L-askorbinowy może powodować swędzącą wysypkę po obu stronach brzucha (w zasadzie to na bokach, jakieś 20cm pod pachami)? Pojawiła mi się po rozpoczęciu przyjmowania 1000mg kwasu L-askorbinowego dziennie. Może ma to związek z jakimś oczyszczaniem organizmu lub nerkami? Zastanawiam się czy nie zamienić na askorbinian wapnia.
  Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tej suplementacji, przez cały okres przyjmowania takiej dawki Wit-C nie chorowałem (pierwszy zimowy sezon w życiu).

  • Sebastian Sarnowicz 3 lutego 2017 at 20:33 - Reply

   Teoretycznie może, ale po jakim czasie stosowania? Od pierwszego grama? Bo jak od razu pojawiła się wysypka, to wiadomo że od witaminy C, ale jak po pół roku suplementacji to wątpię.

   • Marian 4 lutego 2017 at 20:19 - Reply

    Wysypka pojawiła się po paru dniach i mam ją do dziś (ok 3 miesiące suplementacji), chociaż jest coraz mniej dokuczliwa.

 114. Monika 4 lutego 2017 at 08:24 - Reply

  Czy możliwe jest kupienie w Polsce askorbinianiu potasu? Nie mogę ani ask. wapnia, ani sodu, wiec szukałam, nie znalazłam, może jednak ma Pan jakiś namiar? Na „zwykły” kwas askorbinowy ostatnio bardzo źle reaguję nawet w bardzo małych dawkach jak 200 mg

  • Sebastian Sarnowicz 4 lutego 2017 at 19:24 - Reply

   Ja nie widziałem dostępnego, ale może gdzieś jest. Jeśli źle reagujesz na kwas askorbinowy, to spróbuj liposomalną lub palmitynian askorbylu.

 115. Dorota 4 lutego 2017 at 18:49 - Reply

  Witam Panie Sebatianie. Czy przyjmowanie przez miesiac podzielonej dawki 8 gram na dobe askorbianu sodu moze powodowac bol nerek ? Przyjmuje oprocz tego od miesiaca chlorelle i silny ekstakt z ziol na patogeny (czystek+oregano+rdest japonski +szczeć). Pije ponad 2l.wody dziennie.Chce oczyscic organizm. Zaczely mnie bolec nerki dosc poważnie. Czy ten askorbian sodu moze byc przyczyną ? Pozdrawiam. Dorota

  • Sebastian Sarnowicz 4 lutego 2017 at 19:26 - Reply

   Wszystko jest możliwe, ale bardziej stawiam na przyśpieszony proces oczyszczania spowodowany ziołami. Być może były jakieś złogi w nerkach i ten ekstrakt + chlorella zaczęły detoksykację.

 116. Darek 5 lutego 2017 at 08:59 - Reply

  Witam, sam jestem osobą, którą zażywa witaminę C w zwiększonych dawkach, a zarazem mam problem z kamicą nerkową. Tylko w ciągu ostatniego roku mój organizm czterokrotnie wydalił kamień i co mogę powiedzieć z własnej obserwacji :
  Tak witamina C przyczynia się do uwolnienia już nagromadzonego kamienia z nerki, ale też myślę, że łagodzi moment wydawania, ponieważ sam kamień wydaje się być o zlagodzonym kształcie. Czwarty raz odbył się praktycznie bezboleśnie i bez środków przeciwbólowych. Pozdrawiam Darek

 117. Dorota 16 lutego 2017 at 13:13 - Reply

  Witam.
  Co Pan sadzi o witaminie C Duolife oraz o witaminie C solgar 1000 ? Nie wiem co wybrac.
  Chcialam kupic cos w miare naturalnego i dobrego.
  Pozdrawiam
  Dorota

 118. Paulina 20 lutego 2017 at 13:47 - Reply

  Witam. Dopiero zgłębiam temat leczenia wit.C. Od lat choruję na łuszczycę skóry głowy, plus okresowe bóle stawów, dodatkowo niedoczynność tarczycy. Jaką postać wit.C by mi Pan polecił kwas czy askorbinian?, w jakiej dawce dobowej, przez jaki okres?? Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

 119. Karolina 21 lutego 2017 at 19:55 - Reply

  Witam! Mam pytanie, czy można kwas l -askorbinowy przyjmować razem z Wit D3 i K2, czy trzeba też przyjmować inne witaminy? (osoba dorosła)
  I czy można podawać dziecku kwas l -askorbinowy razem z omega 3i 6?

  • Sebastian Sarnowicz 1 marca 2017 at 11:59 - Reply

   Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie…D3 i K2 w tłuszczach. Przyswajanie ich jest więc zupełnie inne. Nie warto więc ich łączyć. Każdy czy to duży, czy to mały powinien dostarczyć wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w diecie, a nie w suplementach. Przyjmując duże dawki należy robić to rozsądnie, bo często jedno usuwa drugie. Tak np. jest z witaminami z grupy B. One zawsze są w kompleksie, a do tego można dołączyć np. większe dawki B3 czy też B12 jeśli akurat tego potrzeba.

   Takich rzeczy uczę na webinarach…zapraszam do uczestnictwa albo odsłuchania już przeprowadzonych. Więcej informacji w zakładce „Sklep”. http://sygnaturazdrowia.pl/sklep/

 120. Marta 1 marca 2017 at 11:51 - Reply

  Dzień dobry, Panie Sebastianie mam straszny kaszel bez gorączki, ale zanim pójdę do lekarza chciałam się podleczyć kwasem l-askorbinowym. Gdzieś wyszukałam, że dr Saul wyleczył zapalenie płuc przyjmując 2 g witC co 6 min. Idąc tym tropem postanowiłam przyjmować 2 g wit C co 10 min i po dawce 20 g nastąpiła odpowiedź jelitowa ale bez rozwolnienia. Dr Cathart zalecał zmniejszyć dawkę o 20% i dalej kontynuować więc stwierdziłam że po 2 g od rewolucji, znów będę przyjmować 2 g co godzinę. Ale szczerze mówiąc już się pogubiłam, co jak i ile, czy po odpowiedzi jelitowej dalej brałbyś wit C i w jakiej dawce co ile? Proszę o radę, może w końcu zakumam bazę bo jakoś do tej pory nie za bardzo mi szło…

  • Sebastian Sarnowicz 1 marca 2017 at 11:56 - Reply

   Są skuteczniejsze sposoby na kaszel niż witamina C. Witamina C ma raczej wzmocnić układ odpornościowy, niż wyleczyć kaszel. Co do Saula, to tak. Przyjmował on co 7 minut po 2g witaminy C. Jeśli przyjmujesz dawki do tolerancji jelitowej, to pod żadnym pozorem nie odstawiaj jej, bo będzie tzw. odbicie. Jeśli chcesz się dowiedzieć dużo więcej to polecam dwa webinary: witamina C kompedium oraz Witaminoterapie. W obu tłumaczę co i jak i dlaczego i ile itd: http://sygnaturazdrowia.pl/sklep/

   • Marta 1 marca 2017 at 13:41 - Reply

    Dziękuję. Faktycznie może źle napisałam, nie chodziło mi o wyleczenie kaszlu, ale raczej infekcji która to powoduje 😉

 121. Grażyna 6 marca 2017 at 18:52 - Reply

  Witam serdecznie,

  dwukrotnie przeczytałam „kilka słów prawdy o Wit.C”,już wiem więcej i więcej, ale mam pytanie takie: kupiłam 100% L-kwas askorbinowy z ****** ,nie mam informacji co dotyczy ilości zażywania Wit.C przy mojej bardzo niskiej odporności/ z takim zamysłem zakupiłam-aby wzmocnić swój układ odpornościowy i nie „łapać” non stop wirusów itp/podejrzewam,że powinnam używać tak jak Pan wskazuje przy astmie,bo ją także mam i tym się sugerować ,czyli 0,5-50gna dobę.Czy dobrze myślę i tak winnam zażywać?Przyjmuję także Wit.D3 4000 wraz z Wit K2 MK-7 100mcg.Zaczynam rozumieć ale to jeszcze raczkowanie chyba.proszę o podpowiedź
  pozdrawiam
  Grażyna

  • Sebastian Sarnowicz 6 marca 2017 at 18:56 - Reply

   Zrób tak…Wykonaj kalibrację witaminą C (omówiłem ją na webinarze o witaminie C: http://sygnaturazdrowia.pl/sklep/webinar-witamina-c/), i potem od łącznej dawki odejmij 20%. TO będzie dobowa dawka, która nie wywoła rozwolnienia. Podziel ją na 4 – 5 porcji i przyjmuj.

 122. Grażyna 7 marca 2017 at 08:19 - Reply

  ślicznie dziękuję,o.k. myślę,że ogarnę więcej wiedzy o Wit.C z webinara.Dzisiaj bowiem usuwam zęba,więc pobyt w domu i słuchaniu wartościowych i mądrych wskazowek i inf.wskazana.pozdrawiam

 123. Ola 3 kwietnia 2017 at 06:16 - Reply

  Witam Panie Sebastianie,
  bardzo ciekawy artykuł!
  Stosuję suplementację magnezu i wit C (kwas L-askorbinowy). Przyjmuję kapsułki jednocześnie, czy moje działanie ma sens? Czy powinnam stosować je w odstępie czasu w celu uzyskania lepszego wchłonięcia?

  Serdecznie pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 3 kwietnia 2017 at 09:19 - Reply

   Witamina C nie konkuruje w organizmie z magnezem. Jednak, gdy jest przyjmowana dużych dawkach, to może go usuwać. Dlatego trzeba uzupełnić magnez. Można przyjmować i magnez i wit.C razem.

   • Ola 14 kwietnia 2017 at 11:13 - Reply

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. 🙂

 124. Julita 11 czerwca 2017 at 21:16 - Reply

  Witam :-). Zamowilam Vita C forte Dr. Rath. Suplementuje 2razy dziennie po 1 tabletce. Boli mnie bardzo brzuch i prawa nerka,mam kamienie. Do tego lekkie rozwolnienie. Magnez tez Dr Rath. Preparaty te sa bardzo dobrze tolerowane przez organizm,tak mnie poinformowano. Wiec skad te zaburzenia ? Dodam,ze suplementacja witamina C trwa dopiero 4 dni. Szczerze mowiac,to te suplementy odpatrzylam od Pana,gdy czytalam posty dotyczace witaminy C i magnezu :-).

 125. Zając 5 września 2017 at 08:15 - Reply

  Witam wszystkich i bardzo dziękuję za super artykuł, z resztą nie tylko ten bo od kilku dni już czytam pozostałe artykuły i na prawdę jest w nich dużo pomocnej wiedzy. Mam takie pytanie ponieważ posiadamy w firmie, w której pracuje kapsułkarkę oraz kapsułki wegetariańskie. Chcę sobie stworzyć takie kapsułki, które mógłbym sobie również zapakować do pojemniczka i zażywać w pracy albo na jakimś wyjeździe. Z proszkiem kwasu i wyciskaniem soków jest to trochę uciążliwe.
  Jakie proporcje zachować i co najlepiej dodać do takiej kapsułki aby się witamina C dobrze wchłaniała (np. kwas L-askorbinowy, dzika róża może coś jeszcze co dobrze wpłynie przy przyjmowaniu witaminy C). Chcę również nadmienić, że chciałbym takie kapsułki również podawać swoim dzieciom (14,9,8 lat) w celach profilaktycznych.
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam wszystkich serdecznie

  • Sebastian Sarnowicz 5 września 2017 at 10:52 - Reply

   Standardowo stosuje się 90% witaminy C i 10% bioflawonoidów. Możesz zrobić połączenie kwasu L-askorbinowego z askorbinianem sodu + dzika róża (10%). Zamiast dzikiej róży może być acerola, aronia, rokitnik.

 126. Grazyna 18 października 2017 at 22:43 - Reply

  Stosowałam witaminę C w dawkach 1000 mg dziennie. w dwoch podzielonych dawkach…po dwóch tygodniach ukruszył mi się ząb a od drugiego odpadła metalowa koronka…poszperałam w internecie i znalazłam info ze niektóre badania wskazuja ze nadmiar wit C moze skutkować
  tzw dental erosion….gdy brałałam 200 mg dziennie wszystko było ok…

  • Sebastian Sarnowicz 18 października 2017 at 22:49 - Reply

   Witamina C jest dość słabym kwasem, ale może mieć wpływ na szkliwo zębów. Podobne działnie ma sok z cytryny oraz np. cola. Jeśli połykamy kapsułki, to problem nie występuje. Jeśli pijemy rozpuszczony w wodzie kwas askorbinowy, to może on spowodować uszkodzenie szkliwa (o ile ktoś ma już słabe szkliwo). W takiej sytuacji powinno się pić witaminę C przez słomkę.

 127. gosia 24 października 2017 at 18:03 - Reply

  Czesc .moje pytanie nie dotyczy wit c . mam jednak prosbe jesli mozesz mi pomoc. Mam zespół ciesni nadgarstka i bardzo licze na twoja sugestie co moge stosowac lub okłady na nadgarstek.Wyczytałąm ze dmso z aloesem . co ty na to. Pozdrowionka Gosia

Leave A Comment