Medycyna komórkowa Suplementacja

Rak pęcherza

Rak pęcherza moczowego jest czwartą co do częstości przyczyną raka u mężczyzn. Na raka pęcherza moczowego chorują przeważnie starsi mężczyźni w wieku powyżej 60 lat. Amerykańskie Towarzystwo na rzecz Walki z Rakiem szacuje, że w roku 2015 w Stanach Zjednoczonych zostanie zdiagnozowanych około 74.000 nowych przypadków raka pęcherza.

Ludzki układ moczowy składa się z nerek, moczowodów (przewody odprowadzające mocz z nerek do pęcherza), pęcherza moczowego i cewki moczowej.Pęcherz moczowy to pusty, umięśniony worek znajdujący się w miednicy, którego główną funkcją jest przechowywanie moczu przed wydaleniem. Pęcherz moczowy może pomieścić około 400-600 ml moczu. Jest wyścielony wyspecjalizowanymi komórkami zwanymi urothelium, które oddzielają mocz od błony mięśniowej pęcherza moczowego. Dziewięćdziesiąt procent przypadków raka pęcherza moczowego, zwanego rakiem urotelialnym, rozwija się w tej warstwie komórek. O ile w przypadku raka pęcherza ograniczonego do urothelium pięcioletni wskaźnik przeżycia jest dość dobry, to przeżywalność zmniejsza się drastycznie, gdy nowotwór rozprzestrzenia się do błony mięśniowej pęcherza oraz węzłów chłonnych i poza nie. Przewiduje się, że w roku 2015 w Stanach Zjednoczonych wystąpi około 16.000 zgonów na skutek przerzutów raka pęcherza moczowego.

Oprócz wieku, płci i palenia tytoniu, także przewlekłe zakażenie dróg moczowych może zwiększać ryzyko raka pęcherza moczowego. Ponadto wiadomo, że związana z zawodem i chemiczna ekspozycja na arsen, na benzen w przemyśle farbiarskim i na aminy aromatyczne w przemyśle skórzanym, gumowym i tekstylnym zwiększa ryzyko raka pęcherza moczowego. Leki stosowane w chemioterapii (cyklofosfamid) i przeciwcukrzycowy lek Actos są również wskazywane jako przyczyna częstszego występowania raka pęcherza moczowego.

Objawy raka pęcherza są niewyraźne i zwłaszcza u starszych mężczyzn mogą być często przeoczone, gdyż mogą odnosić się także do szeregu chorób nienowotworowych. Świeża krew lub skrzepy w moczu mogą wskazywać na raka. Jednak inne objawy, takie jak ból pleców, częste oddawanie moczu i trudności w oddawaniu moczu mogą być również objawami zakażenia dróg moczowych, kamieni nerkowych lub przerostu prostaty, a zatem mogą opóźniać diagnozę raka. W wielu przypadkach rak pęcherza rozpoznaje się już po wystąpieniu przerzutów. Przeżywalność zmniejsza się do 6%, gdy rak pęcherza moczowego jest diagnozowany w zaawansowanym stadium. Ponad 90% zgonów z powodu raka występuje na skutek przerzutów raka. Enzymy trawiące tkankę łączną – metaloproteinazy macierzy (MMP) – odgrywają ważną rolę w przerzutach raka. Użyliśmy specyficznej kombinacji mikroskładników odżywczych, zawierających witaminę C, lizynę, prolinę, wyciąg z zielonej herbaty i inne składniki, dla oceny aktywności MMP w komórkach raka pęcherza moczowego. Te mikroskładniki odżywcze były w stanie hamować działanie specyficznych typów MMP (MMP-2 i MMP-9) aż do 100%. Zaobserwowaliśmy ponadto, że mieszanka mikroskładników odżywczych indukowała apoptozę (naturalne zamieranie komórek raka) w komórkach raka pęcherza moczowego 1.

Obecne metody leczenia raka pęcherza moczowego polegają na chirurgicznym usunięciu pęcherza moczowego i, w zależności od stopnia przerzutów, na chemioterapii i radioterapii – z czym wiążą się ich działania uboczne. Nasze wyniki badań w dziedzinie naturalnej ochrony zdrowia mogą stanowić zatem zachęcającą informację dla pacjentów i lekarzy w dyskusji nad powstrzymywaniem rozprzestrzeniania się komórek raka pęcherza moczowego.

Literatura:
1. MW Roomi et al., Anti-Tumor Effect of Ascorbic Acid, Lysine, Proline, Arginine, and Green Tea Extract on Bladder Cancer Cell Line T-24; International Journal of Urology 2006, 13(4): 415-419

Powiązane wpisy

43 objawy niedomagania wątroby

admin

Sól – minerał życia

admin

Jak w 2 dni pozbyłem się anginy

admin

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Dowiedz się więcej

>