This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

Magnez i jego znaczenie dla zdrowia

/, Suplementy/Magnez i jego znaczenie dla zdrowia

Magnez i jego znaczenie dla zdrowia

Magnez należy do najbardziej wyniszczonych minerałów. Z roku na rok jest go w naszym pożywieniu coraz mniej.

Wiele firm farmaceutycznych zachwala „swój” magnez jako najlepiej przyswajalny, naturalny itd. W tym artykule przedstawię Ci magnez bez zbędnej marketingowej otoczki i mydlenia oczu. Magnez to żaden cudowny lek. To „zwykły” pierwiastek niezbędny do podtrzymania życia i zdrowia. Nie ma w nim nic magicznego i cudownego. Jednak bez jego odpowiedniej ilości w naszym organizmie, nie sposób utrzymać homeostazy.

Liczba badań poświęconych magnezowi jest przeogromna. W Polsce największym autorytetem był prof. Aleksandrowicz. Udowodnił on, że magnez posiada wartość terapeutyczną w leczeniu mnóstwa objawów.

Dr. Jerry Aikawa z Uniwesytetu w Kolorado magnez nazywa „praminerałem”, najważniejszym minerałem dla człowieka.

Magnez reguluje ponad 325 enzymów w naszym organizmie. Duża ilość metabolizmu komórkowego przebiega tylko przy udziale magnezu np. synteza DNA, RNA, wzrost i reprodukcja komórek. Zarządza impulsami elektrycznymi w obrębie połączeń nerwowych. Jest niezbędny w działaniu nerwów, serca, mięśni, napięcia naczyń krwionośnych, ciśnienia i przepływu krwi. To naturalny środek rozkurczowy.

Odpowiada za przenikania wapnia do komórek, a gdy w diecie mamy braki magnezu, to funkcje mięśni i nerwów są zaburzone.

W wielu szpitalach u kobiet w ciąży gdy zaczyna wzrastać ciśnienie krwi i występują konwulsje, to lekarz podaje we wlewie siarczan magnezu. Jest on nieszkodliwy ani dla matki, ani dla dziecka.

W naszym organizmie najwięcej magnezu jest w sercu i w mózgu. We krwi jest tylko 1% całkowitej ilości magnezu w organizmie. Od dawna znany jest fakt, iż badanie poziomu magnezu we krwi nie jest żadnym wyznacznikiem. Już podczas pierwszych badań okazało się, że u osób np. z migreną poziom jonów magnezu w komórkach jest bardzo niski, mimo że poziom magnezu w surowicy był w normie. Dlatego ustalono, że nie istnieje powiązanie pomiędzy ogólnym brakiem magnezu, a jego poziomem w surowicy.

Magnez działa przeważnie w obrębie komórek budujących tkanki. Wiąże się z ATP. To połączenie wyzwala produkcję wszystkich struktur białkowych, intensyfikując przekaźnikową formę RNA. RNA i DNA są zależne od pakietu magnez + ATP.

Magnez z pożywienia zostaje wchłonięty do krwiobiegu z jelita cienkiego. W najlepszym przypadku tylko połowa spożytego magnezu jest w stanie się wchłonąć. Przy słabej pracy jelit, większość magnezu jest wydalana z kałem.

Nasz organizm w 99% składa się z siedmiu minerałów: sodu, potasu, wapnia, fosforu, chloru, siarki i magnezu. Ten pozostały 1% to minerały śladowe. Magnez w przyrodzie występuje zawsze w synergii z innymi minerałami np. z siarką tworząc sól gorzką (siarczan magnezu).

Magnez jest minerałem zasadowym i jest niezbędny do utrzymania w normie układów buforowych (kwasowo zasadowych) w naszym organizmie. Odgrywa znaczącą rolę w procesie metabolizmu wapnia, potasu, fosforu, cynku, miedzi, żelaza, sodu, kwasu solnego czy też tlenku azotu. Bez magnezu nie uaktywni się witamina B1.

Współzależność magnezu jest ogromna i nie da się za bardzo wyizolować jednej substancji z organizmu, aby udowodnić współzależność.

Gdy nasza dieta zawiera zwiększone dawki np. witaminy D3 to należy zwiększyć przyjmowanie magnezu. Bez magnezu, witamina D3 (cholekalcyferol) będzie miała problem w przekształcenie się w postać hormonu.

W sprzedaży znajdują się preparaty które oprócz magnezu posiadają jeszcze dodatek w postaci witaminy B6. Witamina B6 zwiększa ilość magnezu przenikającego do komórek.

W jednym z badań wykazano że uzupełniając tylko sam magnez jesteśmy w stanie podnieść poziom witaminy E we krwi.

Ważna jest również odpowiednia ilość selenu. Selen pozwala zatrzymać magnez wewnątrz komórki.

Synergiczne działanie wykazuje również spożywanie magnezu oraz kwasów tłuszczowych omega 3.

Podsumowując. Najlepszym wsparciem dla przyswajalności magnezu jest dostarczenie organizmowi: wapnia, potasu, sodu, fosforu, witaminy A, D3, selenu oraz kwasów omega 3.

Na co pomaga?
1. Lęk i panika – reguluje hormony stresu wydzielane przez nadnercza. Wspomaga regulację „wypalenia nadnerczy”.
2. Astma – zmniejsza wydzielanie histaminy.
3. Zakrzepica
4. Choroba jelit – niedobór magnezu spowalnia pracę jelit
5. Zapalenie pęcherza – przy niedoborze zwiększają się skurcze
6. Depresja – działanie serotoniny jest uzależnione od magnezu.
7. Chroniczne zmęczenie – bez magnezu ATP (adenozynotrifosforan) nie będzie wytwarzany.
8. Nadciśnienie – brak magnezu powoduje skurcz naczyń krwionośnych.
9. Bezsenność – wydzielanie melatoniny jest również regulowane przez magnez.
10. Hipoglikemia – magnez kontroluje insulinę
11. Cukrzyca – bez magnezu insulina nie jest w stanie przenieść glukozy do komórek.
12. Migrena
13. Gościec, fibromialgia, bóle i skurcze mięśni – bardzo często same ustępują zwiększając suplementację magnezu
14. Osteoporoza – bez magnezu wapń osadzi się w tętnicach, a nie w kościach.
15. Próchnica
15. Choroby nerek – brak magnezu przyczynia się do miażdżycowej niewydolności nerek
16. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
17. Choroba Raynauda – pomaga rozluźnić skurczone naczynia krwionośne

Co usuwa magnez z organizmu
– leki przeciwbólowe
– leki moczopędne
– antybiotyki
– kortyzon
– operacje
– oparzenia
– tabletki antykoncepcyjne
– stres (adrenalina uszczupla zapasy magnezu)
– nadmierne spożycie alkoholu
– kofeina
– radioterapia
– chemioterapia
– cukier
– insulina
– nikotyna
– narkotyki
– nadmiar białka
– zbyt głośna muzyka

Zdarza się, że niektóre osoby są zbyt wrażliwe na dźwięki. Często dotyczy to dzieci. Ciało na zbyt głośny dźwięk reaguje napięciem mięśni. Uaktywniają się nadnercza, które automatycznie zaczynają produkować więcej kortyzolu i adrenaliny.

Magnez i dzieci
Bardzo często dzieci odczuwają wzmocniony lęk, gdy w ich diecie zaczyna brakować magnezu. Dziecko jest dużo bardziej narażone na lęk i stres niż osoby dorosłe. Szkoła, przedszkole, rozstania z rodzicami, kłótnie, to wszystko dla dziecka jest stresujące.Niestety stres pozbawia je w trybie automatycznym nie tylko magnezu, ale również i innych witamin. Z niedoborem magnezu wiąże się wiele zaburzeń tj. zespół nadpobudliwości psychoruchowej, autyzm, depresja dziecięca. Zdaniem niektórych badaczy wystarczy znacząco ograniczyć cukier w diecie oraz dosuplementować magnez i wiele z tych objawów znika całkowicie. Dr Leo Galland w swojej książce „Superimmunity for Kids” stwierdza, że dzieci nadpobudliwe powinny otrzymywać zwiększone dawki magnezu ze względu na stale podwyższony poziom adrenaliny. Zaleca on dzienną dawkę 6mg magnezu na 0,5kg masy ciała dziecka. Jako formę magnezu dr Galland poleca cytrynian magnezu . Sugeruje on również, aby u dziecka dobową dawkę magnezu podzielić na 2 – 3 dawki.

Osteoporoza
Przyjmując sam wapń bez magnezu tylko sobie szkodzimy. Nadmiar wapnia powoduje zbyt szybkie uwalnianie magnezu, a co za tym idzie prowadzi do niedoborów. Jak to działa? Wapń wnika do komórek przez tzw. kanały wapniowe, których strzeże magnez. To magnez pozwala, aby do komórki dotarła określona ilość wapnia. Po spełnieniu swojego zadania magnez natychmiast usuwa wapń z komórki. W innym przypadku wapń zgromadzi się w komórce i spowoduje zwapnienie. Aby nie doszło do zwapnienia nasz organizm potrzebuje również witamin C, D3, K2. Magnez jest niezbędny do tego, aby nie doszło do zwapnienia naczyń krwionośnych i innych tkanek miękkich. Stanowi on gwarancję prawidłowego funkcjonowania wapnia w organizmie.

Cukrzyca
Magnez decyduje o prawidłowym stanie cukru we krwi. Bez magnezu insulina nie jest w stanie przenieść glukozy do komórek.

Lęki i depresja
Zaburzenia psychiki to w dzisiejszym świecie plaga. Mało kto nie miał depresji, lęków, „mgły” umysłowej. Najgorsze jest to, że lekarze wolą przepisać lek psychotropowy niż np. magnez. Powstanie i działanie serotoniny zależy od magnezu. Gdy tylko uzupełni się magnez, bardzo często mijają wszystkie zaburzenia. Stres powoduje bardzo szybkie zużycie się magnezu, a potem brak magnezu napędza w nas stres. I koło się zamyka. Badania wykazały, że podawanie dożylnie adrenaliny powoduje obniżenie magnezu, oraz potasu, wapnia i sodu.

Objawy niedoboru zostały zdiagnozowane w próbach klinicznych i wykazano że osoby które miały niedobór magnezu miały następujące zaburzenia: niepokój, nadpobudliwość emocjonalna, apatia, zaniki pamięci, gniew, nerwowość, zmęczenie, bóle głowy, bezsenność, uczucie pustki, zawroty głowy, ataki paniki i zdenerwowania, mrowienie, uczucie stania czegoś w gardle, zaburzenia oddechu, przyśpieszone bicie serca. 20 lat temu wykazano, że nawet minimalny brak magnezu może wzbudzić nadpobudliwość mózgu.

Magnez jest ważny ponieważ zmniejsza pobudzenie układu nerwowego i obniża poziom wapnia wokół komórek nerwowych.

Formy
Istnieje wiele różnych form magnezu, dlatego preparaty magnezowe nie są sobie równe.

Magnez możemy podzielić na sole nieorganiczne oraz chelaty soli organicznych. Sole organiczne to:
– wodorowęglan magnezu
– węglan magnezu
– chlorek magnezu
– tlenek magnezu
– fosforan magnezu
– siarczan magnezu

Natomiast chelaty soli organicznych:
– jabłczan magnezu
– cytrynian magnezu
– taurynian magnezu
– orotynian magnezu
– lizynian magnezu
– asparaginian magnezu

To ile przyswajamy magnezu uzależnione jest od rozpuszczalności produktu oraz ilości czystego zjonizowanego magnezu. Proces przyswajania jest dużo bardziej skomplikowany, dlatego pominę opisywanie go. W skrócie można powiedzieć, że minerały są najlepiej dostępne (przyswajalne) dla ludzi gdy nie łączą się z ligandami przy stałej trwałości przekraczającej wartość 4,0. Cytrynian magnezu ma stałą trwałość 2,8, jabłczan magnezu 1,55.

Najbardziej skutecznymi formami magnezu są taurynian, cytrynian, jabłczan, glicynian, orotynian oraz oliwa magnezowa (chlorek magnezu sześciowodny).

Cytrynian magnezu wydaje się być jednym z lepszych form magnezu. Występuje dość często w preparatach aptecznych. Kosztuje niewiele, łatwo ulega przyswajaniu a w przypadku zbyt dużej dawki jedynym skutkiem ubocznym będzie łagodne przeczyszczenie. Nie jest tak łatwo je wywołać, gdyż trzeba by było przyjąć ok. 12 gramów cytrynianu magnezu.

Najlepiej go stosować rozpuszczając proszek w wodzie. Jeśli kupimy tabletki, to wystarczy wrzucić je do małej ilości wody, dobrze wymieszać i wypić. Szukając cytrynianu w aptece, wybierzcie produkt który ma nie mniej niż 100 mg jonów magnezu.

Jabłczan magnezu to połączenie magnezu z kwasem jabłkowym. Kwas jabłkowy występuje w warzywach, owocach np. jabłkach. To wiązanie z magnezem nie jest dość trwałe dzięki czemu pozwala na rozpuszczenie się kwasu w organizmie. Kwas jabłkowy jest bardzo ważny w kilku reakcjach chemicznych wytwarzających energię. Od lat naturopaci skutecznie wykorzystują jabłczan magnezu w leczeniu np. przewlekłego zmęczenia czy fibromialgii.

Taurynian magnezu to chelat aminokwasowy. Połączenie tauryny oraz magnezu. Jest on dużo łagodniejszy niż np. cytrynian magnezu. Nawet w zwiększonej dawce nie wykazuje działania przeczyszczającego.

W szczególności jest polecany osobom z problemami sercowymi. Stabilizuje on błony komórkowe, uspokaja układ nerwowy i hamuje pobudzenie nerwów.

Tauryna świetnie transportuje magnez przez błony komórkowe i dzięki temu ta forma magnezu jest tak dobrze przyswajalna. Oprócz tego tauryna zapobiega arytmii i przeciwdziała uszkodzeniom powodowanym przez zawał.

Jakich form magnezu unikać?
Przede wszystkim glutaminianu magnezu, gdyż rozkłada się do neuroprzekaźnikowego kwasu glutaminowego, który jeśli nie będzie powiązany z innymi aminokwasami będzie działał neurotoksycznie. Ta forma jest prawie całkowicie zjonizowana, dlatego często lekarze ją polecają.

Kolejną niepolecaną formą jest asparaginian magnezu. Rozkłada się on do kwasu asparaginowego, który również jest neurotoksyczny.

Asparaginian i glutaminian magnezu nie mogą przyjmować osoby cierpiące na depresję i stany lękowe. Te dwie formy jeszcze bardziej to spotęgują.

Kwas glutaminowy i asparaginowy to jedne ze składników aspartamu.

Bardzo słabo przyswajalną formą, ale często dostępną w produktach aptecznych jest tlenek magnezu. W tabletce 500mg znajduje się aż 300mg magnezu. Niestety tylko 4% zostanie z tego przyswojonych. To daje jakieś 12mg, a pozostałe 288 pozostanie w jelitach. Te 12mg jonów magnezu nie ma żadnego zdrowotnego znaczenia.

Jak przyjmować magnez
Magnez najlepiej przyjąć rano oraz wieczorem (przed snem). To właśnie w tych porach dnia organizmowi brakuje go najbardziej. Może się zdarzyć, że ktoś poczuje zbyt mocne pobudzenie po spożyciu magnezu. W takim przypadku należy przyjąć go po południu.

Jeśli ktoś ma kłopoty ze snem, to przyjęcie magnezu na dwie godziny przed snem powinno ułatwić zaśnięcie oraz dobrze wypocząć podczas snu.

Spotykam się z tym, że magnez na każdego działa inaczej. Niektórym bardziej służy przyjęcie większej dawki rano innym, przed południem, a jeszcze innym wieczorem. Testujcie i sami oceńcie która pora jest dla Was najlepsza.

Bardzo często, aby odczuć korzyści z przyjmowania magnezu, należy przyjmować go dość długo. Literatura różnie podaje, od 6 miesięcy, do roku. Proces jest wolny, ale skuteczny. Zdecydowanie szybciej da się uzupełnić magnez stosując kąpiele magnezowe lub wcierając go w skórę (oliwa magnezowa wykonana z chlorku magnezu sześciowodnego). Do wykonania oliwy magnezowej wykorzystuje się chlorek magnezu sześciowodny o czystości: czysty do analizy (CZDA).

Jeśli u kogoś wystąpi biegunka, to dobową dawkę należy podzielić na cztery porcje. Wystąpienie rozwolnienia nie oznacza, że już jesteśmy „nasyceni” magnezem. Bardzo często oznacza to, że jednorazowa dawka była za duża i trzeba ją zmniejszyć.

Aby magnez był dobrze przyswojony to żołądek musi być zakwaszony. O tym jak to zrobić przeczytasz tu: zakwaszanie żołądka.

Przyjmowanie magnezu w czasie posiłków może neutralizować kwas żołądkowy, gdyż magnez ma odczyn zasadowy.

Ile przyjmować?
W naszym organizmie jest od 20 do 30 g magnezu. Suplementacje zawsze zaczynaj od małych dawek. Każda osoba powinna stosować odmienne dawki. Badania pokazują, że w przypadku mężczyzn dobowa dawka powinna wynosić od 6 – 8 mg na kilogram masy ciała. Sportowcy do 10 mg/kg.

W przypadku osób z poważniejszymi problemami zdrowotnymi dawki magnezu ustala się indywidualnie. Poważniejsze problemy to np. osoby po udarze, zawale, wylewie itp.

Co polecam?
Najlepszym preparatem jak na razie jest Dr. Rath Magnez Kompleks. Zawiera w jednej kapsułce aż 3 formy: cytrynian, jabłczan i taurynian magnezu oraz witaminę D3 i witaminę B6. Przyjmuje się 3 kapsułki na dobę, co daje 300 mg magnezu. Jeśli chcecie więcej informacji oraz gdzie go nabyć to napiszcie do mnie.

Warto również zrobić oliwę magnezową. Będzie bardzo skuteczna w przypadku problemów z mięśniami, ścięgnami, kręgosłupem. Wystarczy wetrzeć w miejsce bólu. Działa przeciwzapalnie i jest bardzo skuteczna.

Można również kupić czysty cytrynian magnezu na kilogramy. Wiele firm posiada go w swojej ofercie.

Bezpieczeństwo
Magnez jest bardzo bezpiecznym minerałem, jednak pewne osoby powinny skonsultować z lekarzem jego suplementację. W szczególności osoby które mają:
– niewydolność nerek (czasami magnez nie jest usuwany z nerek)
– miastenia (w szczególności dożylne podawanie magnezu może wywołać problem)
– zbyt wolne tętno. Magnez rozluźnia naczynia krwionośne i przy słabym tętnie może je jeszcze bardziej spowolnić. Podobnie się dzieje po spożyciu potasu.
– niedrożność jelit. Magnez jest głównie usuwany przez jelita (oraz z moczem), dlatego czasami może się objawić bólem jelit.

Przyjmując większe ilości magnezu, należy zawsze skonsultować to z lekarzem. Niektóre leki tworzą z magnezem różnorodne zależności. Osoby które czekają na operację powinny poinformować anestezjologa o zażywaniu magnezu.
Magnez hamuje przyswajanie żelaza, tetracykliny, cyprofloksacyny, wankomycyny, izoniazydu, chlorpomazyny, trimetoprimu, nitrofurantoniny oraz fluorku sodu. Przyjmując te środki, magnez należy przyjmować 3 godziny później.

By | 2016-12-30T17:08:49+00:00 18 sierpnia 2015|Medycyna komórkowa, Suplementy|29 komentarzy

29 komentarzy

 1. Magda 18 sierpnia 2015 at 12:08 - Reply

  Bardzo rzetelne podejście do tematu i świetny artykuł, z resztą jak wszystkie na Sygnatura Zdrowia ! Pozdrawiam serdecznie

 2. Bogumiła Cichocka 18 sierpnia 2015 at 13:47 - Reply

  Gdzie mogę zamówić Magnez Komleks dr Ratha?

  • Sebastian Sarnowicz 19 sierpnia 2015 at 19:26 - Reply

   Wystarczy napisać do mnie meila.

 3. edyta 4 października 2015 at 05:45 - Reply

  Chcialabym kupić magnez oferowany w artukule. Proszę o kontakt.

 4. Kasia 4 października 2015 at 11:56 - Reply

  W postawionym pytaniu ile przyjmować magnezu pada odpowiedź o mężczyznach, sportowcach…a co z kobietami?

 5. Karola 13 października 2015 at 19:09 - Reply

  czy poleca Pan siarczan magnezu siedmiowodny do kąpieli / wcierania z oliwą?

  • Sebastian Sarnowicz 14 października 2015 at 07:09 - Reply

   Bardziej polecam chlorek magnezu 6 wodny.

 6. Karola 13 października 2015 at 19:11 - Reply

  Magmil Bio Special, tabletki, 30 szt. czy jest ok? 1 tabletka zawiera 100 mg jonów magnezu w postaci mleczanu oraz 0,21 mg witaminy B6.

  • Sebastian Sarnowicz 16 października 2015 at 09:29 - Reply

   Tak. Jest ok.

 7. Wojtek 20 października 2015 at 08:38 - Reply

  Witam. Mam pytanie na temat moich rodziców. A mianowicie mama 71 tato 75. Ojciec siedzi tylko w domu brakuje mu sił na wszystko pali dużo papierosów w lato boi sie wychodzić na słońce gdyż raz zemdlał rok temu ledwo wyszedł z przewlekłego zapalania płuc. Wiec do lekarza trudno zaciągnąć. Mama wykryta dość niedawno cukrzyca a teraz osteoporoza tylko ze w NFZ lekarz dopiero na marzec. Po jakimś wysiłku puchną jej nadgarstki 4 mc temu naciągnęła sobie cis w barku i do tej pory odczuwa ból Jaka by pan doradził suplementację która by dala jakaś pomoc .co z czym itd.

  • Sebastian Sarnowicz 22 października 2015 at 10:02 - Reply

   Zbyt mało informacji, aby dobrać suplementację. Na pewno witaminy + minerały. Dobrej jakości. Nawodnienie, bo mam wrażenie, że zbyt niska jest ilość wody.

 8. Wojtek 22 października 2015 at 13:01 - Reply

  Zakupiłem k2 mk7 i d3 -5000 (solgar) dokupie jeszcze magnez. Jakie info pan potrzebuje do dobrania suplementacji. Może na priv proszę.

  • Sebastian Sarnowicz 23 października 2015 at 10:53 - Reply

   Suplementacji…w celu wzmocnienia organizmu?

 9. Wojtek 23 października 2015 at 12:26 - Reply

  Tak wzmocnienia, profilaktyki i lepszego samopoczucia.

 10. Patryk 20 czerwca 2016 at 11:56 - Reply

  Witam serdecznie

  Mam jedno pytanie odnośnie przyjmowania cytrynianu magnezu. Załóżmy, że jestem osobą aktywną, codziennie trenuje i moje zapotrzebowanie wynosi 10mg/kg masy ciała. Załóżmy, że ważę 80kg więc 80*10mg=800mg.

  Oczywiście każdy człowiek przyjmuje magnez naturalnie – z pożywienia, więc dodatkowe przyjęcie 800mg mija się z celem. Po wnikliwej analizie dochodzę do wniosku, że ze swojej diety dostarczam organizmowi około 600mg magnezu dziennie, więc 200mg chciałbym sobie dostarczyć w formie cytrynianu magnezu. Teraz rodzi się moje pytanie. W cytrynianie magnezu (C6H6MgO7) znajduje się około 11% magnezu (Mg), co oznacza, że w 1000mg cytrynianu znajduje się 110mg magnezu. Powinienem więc przyjmować niecałe 2000mg cytrynianu, aby dostarczyć brakujące 200mg magnezu? Po prostu nie wiem czy dobrze rozumuje, chce się tylko upewnić.

  Świetny blog, znajduje się tutaj masa ciekawych informacji. Liczę na szybką odpowiedź. Pozdrawiam

  • Sebastian Sarnowicz 14 września 2016 at 10:27 - Reply

   Dokładnie tak, choć w przypadku 200mg jonów zastosowałbym moczenie stóp w chlorku magnezu sześciowodnym.

 11. Sylwia 29 lipca 2016 at 11:00 - Reply

  Zatem ten cytrynian mg na kilogramy jest tak samo dobry jak w kapsułkach?, cenowo wychodzi spora róźnica 🙂 pozdrawiam

 12. Natalia 21 sierpnia 2016 at 21:57 - Reply

  Witam 🙂 jaki powinien być stosunek magnezu do potasu przy suplementacji? Obecnie stosuję wit. C, D3, K2MK7, A według zaleceń między innymi Pańskich i pana Zięby. Planuję kupić cytrynian magnezu Swansona w proszku z zalecana dawka dzienną 315 mg oraz cytrynian potasu tej samej firmy z zalecaną dawką dzienną 99 mg. Czy przyjmując oba preparaty w zalecanych dawkach zachowana zostanie odpowiednia proporcja?

  • Sebastian Sarnowicz 14 września 2016 at 10:25 - Reply

   Nie ma stosunku magnezu do potasu. Jest magnez do wapnia i sód do potasu. Medycyna Mitochondrialna wykazuje aby stosować przez kilka dni po 300mg jonów magnezu i potasu. Z tym że, (to moje zdanie) potas powinniśmy dostarczać w naturalnych produktach, a nie z suplementów.

 13. Jola 6 września 2016 at 19:48 - Reply

  Jaka forma magnezu będzie najlepsza przy niskim ciśnieniu i niskim tętnie? Czasami miewam zaburzenia rytmu serca, od kardiologa dostałam tabletki z potasem „tromcardin” ,magnez zalecił wstrzymać,ale potas tez przy niskim ciśnieniu nie jest wskazany, wiec co powinnam suplementowac?

  • Sebastian Sarnowicz 14 września 2016 at 10:15 - Reply

   Każda dobrze przyswajalna forma: cytrynian, mleczan. W przypadkach kardio zaleca się stosowanie taurynianu magnezu. Wszystkie elektrolity należy dostarczać codziennie z dietą (soki, warzywa, owoce), ponieważ organizm ich sam nie produkuje.

 14. nova 14 września 2016 at 10:20 - Reply

  znalazłam taki nowy produkt **link usunięty** , bo słyszałam rozmowe farmaceuty i wg mnie powinien byc dobry

  • Sebastian Sarnowicz 14 września 2016 at 10:22 - Reply

   Nie jest to dobry produkt. Sam na pewno bym go nie przyjął.

 15. Natalia 27 września 2016 at 15:09 - Reply

  Witam serdecznie. Chciałabym prosić Pana o pomoc, chodzi o moją mamę. Ponad 10 lat temu miała operację kręgosłupa (odcinek dolny, przepuklina) i od tamtej pory ma częste i silne skurcze mięśni, zazwyczaj stopy, uda, często też w okolicy żeber. Są okresy gdzie nie zdarzają się tak często, ale ostatnio znów to wróciło, potrafią ją łapać kilka razy dziennie, również w nocy. Proszę mi doradzić jakie badania powinna wykonać i jaką ewentualnie suplementację mogłaby moja mama zastosować oraz w jakich mniej więcej dawkach? Mama ma 56 lat, przyjmuje codziennie jedną tabletkę na ciśnienie – Vidotin. Czasami pomaga jej suplementacja magnez+potas, co zresztą doradziła jej pani z apteki, na lekarza niestety nie ma co liczyć, bo „tak to juz po operacji bywa”… Prosiłabym również o podpowiedź jaką suplementację podstawową(najpierw jakie badania należy zrobić) zastosować na codzień dla mamy, dla kobiety w jej wieku? Wiem, że jest Pan bardzo zajętą osobą, będę bardzo wdzięczna za pomoc.
  Pozdrawiam serdecznie

 16. Justyna 18 października 2016 at 11:18 - Reply

  Witam
  Bardzo ciekawy artykul
  Na temat magnzezu
  Chcialam zapytac co Pan sadzi o magnesium ascorbate z wit b complex firmy Viridian
  Proboje znalesc informacje na temat magnesium ascorbate
  Czy taka forma wit jest bezpieczna
  Bede wdzieczna za odpowiedz
  Justyna

 17. jan 14 listopada 2016 at 16:19 - Reply

  Witam
  Czy mógłby Pan odpowiedzieć na pytanie czy w trakcie suplementacji magnezem należy przyjmować wapno?Pozdrawiam.

  • Sebastian Sarnowicz 14 listopada 2016 at 17:03 - Reply

   Magnezu nie łączy się z wapniem oraz cynkiem. Jedno zaburza wchłanianie drugiego. Trzeba odczekać kilka godzin.

 18. jan 17 listopada 2016 at 16:37 - Reply

  Witam dziękuje za wcześniejszą odpowiedz,proszę o wskazówkę,gdyż mam problem przebyłem silny stres i wystąpiły u mnie dolegliwości ze strony układu nerwowego czuję przelatujące 1 sekundowe prądy na twarzy i skórze głowy.Zaaplikowałem sobie magnez w postaci cytrynianu magnezu w dawce 400 mg ,biorę też askorbinian sodu 0,5 łyżeczki na szklankę wody,wit D ,wit K2MK7, kompleks wit B,wit B12,koenzym Q10 czy powinienem brać może jeszcze wapń w postaci cytrynianu proszę o odpowiedz , serdecznie pozdrawiam.

Leave A Comment

Inline
Inline